vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná v šestnácti: Dá se to zvládnout?

21. srpna 2013

Těhotná v šestnácti: Dá se to zvládnout?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: interrupce potrat těhotenství miminko dítě

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství v šestnácti letech většinou přichází nečekaně a může řádně zkomplikovat život. Jaké jsou výhody a nevýhody, když otěhotní »náctileté« slečny?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Při prvním styku přece nemůžu otěhotnět, řekne si nejedna dívka a oddá se postelovým radovánkám. Bohužel tento mýtus je stále rozšířený, a tak se stává, že se záhy objeví následky. Nepřijde menstruace a dívka v šestnácti najednou zjistí, že je těhotná. „Co teď?“, letí jí hlavou. „Mám si to dítě nechat?,“ ptá se. Situace totiž není vůbec jednoduchá.

Všichni byli proti, já si dítě nechala

„Na to, že jsem těhotná, jsem přišla přesně v den svých šestnáctých narozenin. S takovým dárkem jsem opravdu nepočítala. Byla jsem v šoku. A nejen já, ale i o rok starší přítel. Vůbec jsem nevěděla, co dál. Začínala jsem střední školu, příjem jsme neměli ani jeden, bydlení taky ne. Zdálo se, že vše směřuje k tomu, abych si miminko nechala vzít. Když jsem tu novinu svěřila matce, myslela jsem, že mě zabije. Křičela, že zkazím život nejen sobě, ale i jí. Že ona nás živit nebude a já se nepostarám. Možná právě tato věta rozhodla. Postavila jsem se proti všem a miminko si nechala. Dnes je mi dvacet, mám téměř čtyřletou dceru a s přítelem jsme šťastní, že jsme se pro ni rozhodli. I moje mamka se uklidnila a je z ní vzorná babička,“ vypráví svůj příběh Milada (20).

Ideální věk je po dvacítce

Podle odborníků je ideální věk na těhotenství, co se biologického hlediska týká, mezi 22. a 24. rokem, avšak po stránce psychické zralosti od 26 do 30 let. Průměrný věk maminek-prvorodiček je u nás nyní kolem 28 let. Těch, které rodí jako »náctiletí« je dnes v době rozvinuté antikoncepce velmi málo.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní výhody těhotenství do dvaceti let

-          Těhotenství většinou probíhá přirozeně a zcela bez problémů.

-          Mladé ženy trpí méně často těhotenskými nevolnostmi.

-          Nejen v době těhotenství, ale i po porodu mají více energie a sil.

-          Nedělá jim problém nedostatek spánku v prvních měsících po porodu jako starším matkám.

-          Dítě vychovávají spíš kamarádsky a sestersky, nikoli autoritativně.

Šla jsem na potrat, dodnes lituji sex-a-vztahy-tehotna-v-16-ii-sh-nahled

„Otěhotněla jsem v šestnácti, a to i přes to, že jsem brala antikoncepci. V šoku jsme byli všichni. Já, moji rodiče a ještě víc otec dítěte. Byl totiž nejen starší, ale i ženatý. Celé okolí na mě tlačilo, abych šla na potrat. Byla jsem psychicky tak na dně, že jsem souhlasila. Dodnes toho lituji. Je mi třicet a nemůžu mít děti. Díky interrupci v šestnácti. Často brečím, když si vzpomenu, že moje dítě by už mělo čtrnáct let. Proto doporučuji si pořádně rozmyslet, zda dítě chcete – a nenechat se ovlivnit. Jsem si jistá, že i v šestnácti se to zvládnout dá a žena může být dobrou matkou,“ vypráví Hedvika (30).

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní nevýhody těhotenství v mladém věku

-          U těhotných »náctiletých« hrozí větší riziko předčasného porodu a nízká porodní hmotnost.

-          Těhotenství je často nečekané, dívky nebývají na mateřství připraveny.

-          Mladé maminky mohou být ještě nevyzrálé na péči o dítě

-          Komplikuje se další vzdělávání, dojde ke ztrátě dosavadních kamarádů.

-          Vztahy mladých rodičů většinou nevydrží, rodiny bývají neúplné.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse