vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná v práci: Otázky a odpovědi

18. ledna 2016

Těhotná v práci: Otázky a odpovědi

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: výpověď zaměstnání práce těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Málokterý zaměstnavatel skáče radostí do stropu, když mu jeho zaměstnankyně oznámí, že je těhotná. Kdy mu to tedy říct a jaká máte práva? Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi na toto téma.

FolGravid

Prospěšný v období plánování mateřství, těhotenství a kojení pro zdraví miminka a maminky je FolGravid. Je určen k obohacení stravy žen plánujících těhotenství, těhotných a kojících matek. Obsahuje kombinaci kyseliny listové a DHA (dekosahexaenová kyselina, omega 3 polynenasycená mastná kyselina), která je vyrobena z kvalitního rybího oleje speciální sepa-rační (oddělovací a čistící) metodou.

folgravid60-3-nahled

Dietní potravina pro zvláštní lékařské účely

Více ZDE

Diskutujte: Kdy jste oznámila svému zaměstnavateli, že jste těhotná?


„Otěhotněla jsem ještě ve zkušební době. Bylo mi jasné, že kdybych to zaměstnavateli řekla, propustí mě. A tak jsem čekala, až mi skončí. Byla jsem na konci třetího měsíce těhotenství, když jsem za šéfem přišla. To, co se dělo pak, bych nečekala. Zuřil, že jsem je podrazila, dával mi to pěkně najevo. V práci jsem zůstala ještě dva týdny. Stresoval mě natolik, že jsem musela zůstat na neschopence. Byla jsem psychicky na dně a bála se, že potratím,“ vzpomíná paní Ilona (27).

Těhotenství – jak to řešit v práci

Mnoho žen, které jsou na začátku těhotenství, mají podobný problém. Kdy zaměstnavateli pro ně radostnou novinu oznámit? A co když dělají práci, která není pro těhotnou ženu vhodná? Přinášíme nejčastější otázky na téma práce a těhotenství a odpovědi na ně.

Kdy mám říct zaměstnavateli, že jsem těhotná?

Pokud nevykonáváte rizikovou práci, je to jen na vás. Nikde není stanoven týden, do kdy by žena musela informaci svému zaměstnavateli sdělit. Dobře ale zvažte, v jakém jste postavení, a jak obtížně se za vás bude hledat náhrada. Pokud pracujete na pozici, na které vás nemá kdo zastoupit, dlouho s novinou neotálejte, aby se podle toho mohl váš šéf zařídit. Na druhé straně není ani kam spěchat a za šéfem utíkat ještě s těhotenským testem se dvěma čárkami. Přede-vším v prvním trimestru se může cokoliv stát, a tak většina žen oznamuje v práci těhotenství právě na jeho konci.

Mám fyzicky náročnou práci, kterou asi nebudu moct vykonávat. Měl by mi zaměstna-vatel nabídnout zdravi-a-krasa-tehotna-v-praci-2-ing jinou?

Ano. Zaměstnavatel je povinen ženu převést na dočasnou dobu na práci, která je pro ni vhod-ná (§ 239 odst. 1 Zákoníku práce). A to na takovou, při které dosáhne stejného výdělku. To samé platí, pokud žena pracuje v nočních směnách. Požádá-li zaměstnavatele o přeřazení na denní služby, je povinen jí vyhovět. Pokud vás zaměstnavatel nemá možnost převést na jinou vhodnou práci, měla byste mít nárok na placené volno. Vznikne totiž překážka v práci z jeho strany.

Může mi šéf dát výpověď jen kvůli tomu, že jsem těhotná?

Nemůže, ale bohužel se stává, že vás donutí, abyste výpověď dala sama. Pokud dostanete vý-pověď a nevíte o tom, že jste těhotná, je výpověď neplatná – vztahuje se na vás ochranná lhů-ta. Těhotným ženám pak zaměstnavatel může dát výpověď jen ve výjimečných případech, a to tehdy, když se ruší nebo přemisťuje (dále než v rámci města), či v případě opravdu hrubého porušení pracovní kázně.

Jaké práce nesmím jako těhotná vykonávat?

Existuje celý dlouhý seznam prací, které těhotná žena vykonávat nesmí. A to ani tehdy, pokud by s tím sama souhlasila. Stručně lze říct, že jde o práce spojené s velkou fyzickou námahou (zvedání těžkých břemen), s tlakem na břicho, práce ve vynuceném pracovním tempu a takové, kde není možná během pracovní doby změna polohy. Žena nesmí být vystavena nárazům a vibracím, nesmí přijít do kontaktu s karcinogeny a chemickými látkami, olovem, rtutí. Také se nesmí vystavit nákaze viry a bakteriemi. Nevhodné jsou i práce, kde hrozí zvýšené riziko úrazů. Věcí je však mnohem víc, úplný seznam najdete na Portálu bezpečnosti práce.

Do kdy můžu v těhotenství pracovat?

Záleží na vaší práci a na průběhu těhotenství. Není-li rizikové a máte-li pohodové zaměstnání, můžete nastoupit na klasickou mateřskou dovolenou šest až osm týdnů před plánovaným ter-mínem porodu. Je-li těhotenství rizikové, nebo ohrožuje-li vaše práce zdraví miminka, může vám lékař napsat pracovní neschopnost kdykoliv.

Text: mob
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse