vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná přes antikoncepci. Co teď?

9. ledna 2014

Těhotná přes antikoncepci. Co teď?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: interupce tělísko Antikoncepce těhotenství hormony

preventan-mimiforum-banner

Žádná antikoncepce, kromě úplné abstinence, není stoprocentní. A tak se může stát, že i přes to, že ji jíte pravidelně, nechtěně otěhotníte. Pro mnohé pak nastává těžká volba.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

„Antikoncepci užívám pravidelně, nikdy jsem nevynechala. Vůbec by mě nenapadlo, že bych mohla být těhotná, protože jsem díky ní neměla menstruaci. Když mi to oznámil doktor na preventivní prohlídce, byla jsem už ve 12. týdnu. Doma jsem měla tři děti a další už jsme rozhodně neplánovali. Bohužel se těhotenství odhalilo pozdě a já neměla jinou volbu, než porodit 4. miminko. Od té doby se sexu raději vyhýbám. Mám strach, že mě antikoncepce zase zradí a uvažuji o sterilizaci,“ vypráví svůj příběh Táňa (39).

 

Antikoncepce není stoprocentní

Účinnost hormonální antikoncepce není stoprocentní. Odborníci mluví o rozmezí 95 – 99,9 %, a to v případě, že na ni žena nezapomíná a bere ji pravidelně. Existují ale faktory, které mohou její účinnost narušit, a díky tomu dojde k otěhotnění. Mezi ně patří nedodržování intervalů mezi braním tablet, užívání některých antibiotik, či zvracení do 4 hodin po užití pilulky. U antikoncepčních náplastí dochází k selhání většinou tehdy, je-li odstraněna z pokožky na déle než tři hodiny, anebo si ji často žena přesouvá na jiná místa těla. Selhat může i tělísko, a samozřejmě i kondom. Zaručenou metodou, jak neotěhotnět, je pak jedině sexuální abstinence.

 

Těhotenství přes tělísko

„Otěhotněla jsem přes tělísko. Já i doktor jsme byli v šoku. Říkal, že se s tím v praxi ještě nesetkal. Ale stalo se a já stála před těžkou volbou – nechat si dítě, nebo jít na potrat? Doma už jsem dvě děti měla a po mateřství nijak zvlášť netoužila. Nakonec jsme se rozhodli, že jedno miminko ještě zvládneme. Záhy však přišel další šok – čekala jsem dvojčata. Takže místo dvou dětí mám nyní čtyři a při porodu jsem si nechala rovnou udělat sterilizaci. Antikoncepci bych totiž už věřit nemohla,“ svěřuje se Marta (31).

 

Situaci je třeba dobře zvážit deti-a-rodina-tehotna-pres-antikoncepci-ii-sh-nahled

Ocitnout se v podobné situaci, zvlášť když už další děti nechcete, není záviděníhodné. Je třeba nejednat unáhleně a dobře zvážit, jak se rozhodnout. Tedy v případě, že se na těhotenství nepřijde příliš pozdě a pro rozhodnutí je příležitost. „Otěhotněla jsem i přesto, že jsem brala antikoncepci. Byla jsem mladá, děti jsem neměla, zato jsem měla slibně rozjetou kariéru. Rozhodla jsem se pro potrat. Kdybych věděla, co mě čeká, nikdy bych to neudělala. Bohužel díky tomu už nemůžu mít děti. Proto všem ženám radím, pokud nechtěně otěhotní, aby si velmi dobře rozmyslely, zda jim interrupce za případné problémy stojí,“ zakončuje svým příběhem Jarka (32).

 

MIMIFORUM zjistilo:

Češky a antikoncepce v číslech

 

-          Přes 40 % žen u nás užívá hormonální antikoncepci.

-          16 % žen se při sexu nijak nechrání.

-          9 % žen spoléhá na přerušovaný styk.

-          3 % žen se řídí jen podle plodných a neplodných dnů.

-          34 % žen považuje potrat za přijatelný jen ze zdravotních důvodů.

-          4 % žen potrat zcela odmítá.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse