vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná po čtyřicítce: Mám do toho jít?

22. září 2016

Těhotná po čtyřicítce: Mám do toho jít?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: komplikace děti těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství po čtyřicítce není dnes nic neobvyklého, přináší však jisté komplikace. Může být rizikové, náročné, ale na druhé straně také nejkrásnějším obdobím vašeho života.

Přípravek FolGravid GravidPLAN® (doplněk stravy se sladidlem) je doplňkem stravy s vysokým obsahem inositolu a aktivní formy kyseliny listové (Quatrefolic), který byl vyvinut speciálně pro ženy, které plánují těhotenství.
Kyselina listová přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství.
Zinek přispívá k normální plodnosti, reprodukci a k normální syntéze DNA.
Vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity, k normální tvorbě červených krvinek a k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu.
Zinek, kyselina listová a vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk.

folgravid-gravidplan-nahled

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Diskutujte: Z jakého důvodu byste do těhotenství po čtyřicítce určitě nešla?


Někdo o něm mluví jako o hazardu a nezodpovědnosti. Ženy, které jej prožily, se ale většinou shodují na tom, že je nemohlo nic krásnějšího potkat. Těhotenství po čtyřicítce dnes už nikoho příliš neudiví, přesto se někteří na nastávající »starší« maminky dívají skrz prsty. „Asi jim to ujelo.“ „Ve svém věku by už měla vědět, co je to antikoncepce.“ I takové komentáře si žena s bříškem může vyslechnout. A tak není divu, když se čerstvě těhotné čtyřicátnice zeptá: „Mám do toho jít?“

 

sex-a-vztahy-tehotna-po-ctyricitce-i-sh-nahled

Varianta 1: Neplánované těhotenství

Jen si to představte. Je vám čtyřicet pryč, cítíte se stále svěží a vypadáte mnohem mladší. Vychováváte už dospělé dítě, anebo při nejmenším školáka, který je hodně samostatný. S partnerem máte víc času na sebe, konečně si zase můžete někam vyrazit. A těšíte se, jak si budete užívat života. Přemýšlíte nad tím, kdy se u vás asi objeví první příznaky menopauzy. A pak se to stane – zjistíte, že jste těhotná. Jste v šoku – toto jste totiž nečekala.

 

Sylvie (42): „Chtěla jsem klid. A mám miminko!“

„Bylo mi 41 a už jsem měla dospělé děti. Těšila jsem se, že konečně začnu cestovat a nebudu se muset vázat. Jenže pak jsem zjistila, že jsem těhotná. Málem mě to položilo. Chtěla jsem klid a nejednou se mám zase starat o miminko? To ne! Dlouho jsem nevěděla, co mám udělat. Potratu jsem se ale bála, a tak jsem se rozhodla, že si dítě nechám, a to i přes nechuť manžela. Teď mám půlroční dcerku. Je to sice náročné, nestíhám, ale za nic na světě bych ji nevyměnila, je to mé největší štěstí,“ vypráví svůj příběh Sylvie (42).

 

Varianta 2: Vymodlené dítě

Jsou ale i případy opačné. Pár se o dítě snaží už řadu let a vypadá to, že se ho nedočká. Oba jsou zdánlivě v pořádku, ale těhotenství se nedaří. Umělé oplodnění proběhlo neúspěšně, a tak se partneři pomalu vzdávají naděje na miminko. Vrhnou se naplno do práce, přestanou na dítě myslet, a najednou se objeví na testu dvě čárky. Všechno má jediný háček. Nastávající mamince už je čtyřicet pryč.

 

Jolana (43): „Adoptovali jsme dítě. A čekali svoje!“

„S partnerem jsme se o miminko snažili třináct let. Prošli jsme rukama řady doktorů, vyzkoušeli různé kliniky, a všichni nám stále dokola opakovali, že jsme zdraví a neznají příčinu, proč se nám nedaří. Podstoupila jsem několik inseminací, prodělala třikrát umělé oplodnění, vše bez úspěchu. Vzdali jsme to a podali žádost o adopci. V momentě, kdy jsme si domů dovezli adoptované dítě, jsem zjistila, že čekám svoje vlastní! Bylo mi 43 let. Vymodleného miminka jsme se nakonec dočkali. Tak dlouho jsem toužila po dítěti, až mám nakonec dvě, ale za nic na světě bych neměnila,“ vypráví Jolana (44).

 

Komplikace po čtyřicítce

Těhotenství po čtyřicítce má své zastánce i odpůrce. Ti především upozorňují na to, že představuje větší riziko jak pro matku, tak pro dítě. U starších maminek totiž přibývá možných komplikací, zvyšuje se riziko vrozených vývojových vad – především Downova syndromu či předčasného porodu. Poporodní poranění se déle a hůř hojí a často se objevuje problém s nedostatkem mateřského mléka. Maminky po čtyřicítce mívají více těhotenskou cukrovku a trpívají vysokým krevním tlakem, a tedy i rizikem preeklampsie. Také císařský řez bývá dvakrát častější a zvyšuje se riziko potratu.

 

Těhotenství je třeba zvážit

Zda se pro těhotenství po čtyřicítce žena rozhodne, je věcí každé z nich. Je však dobré předem zvážit vše, co je s narozením budoucího potomka spojené. Dítě je totiž potřeba nejen porodit, ale také živit. Bude potřebovat stálou péči, a tak se budete opět muset přizpůsobit a omezit. Může se vám stát, že si vás někdo splete s babičkou. Na druhé straně se ale říká, že ženy po čtyřicítce si miminka maximálně užijí a věnují se mu mnohem více a pečlivěji, než v mladším věku.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse