vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná na oslavách: Pozor nejen na alkohol!

26. prosince 2014

Těhotná na oslavách: Pozor nejen na alkohol!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: listerie toxoplazmóza oslava Vánoce těhotenství alkohol

preventan-mimiforum-banner

Vánoce a přelom starého a nového roku provází řada oslav. Čekáte-li zrovna miminko, nemůžete si však dopřát všechno, co hostitelé nabízejí. Čeho se raději vyvarovat?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Čekáte miminko a musíte absolvovat povinné vánoční a novoroční oslavy? Pak pozor na to, co jíte a pijete. Mohla byste totiž sobě i miminku ublížit.

 

Tipy, čemu se na oslavách v těhotenství vyhnout

 

– Nejezte za dva! Ve 2. a 3. trimestru se doporučuje cca o 1200 kJ za den víc, což odpovídá zhruba krajíci chleba a jablku. Pokud to na oslavách s množstvím jídla přeženete, může vám to způsobit nemalé zdravotní problémy.

 

– Strava v těhotenství by měla být pestrá a vyvážená, s dostatečným příjmem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Důležitý je dostatečný přísun bílkovin (libové maso, mléčné výrobky) a stravy bohaté na hořčík, jód, vitaminy B a C. Myslete na to i na oslavách a nejezte množství masných, tučných a těžkých jídel.

 

– Velmi důležitý je dostatečný příjem kyseliny listové, jejíž dostatečný přísun může chránit před vrozenými vývojovými vadami. Najdete ji v brokolici, kapustě, salátu, špenátu, chřestu, ale i v sóji, fazolích či cereáliích. Na zeleninu nezapomínejte ani na oslavách, je zdravá a snadno stravitelná, navíc plná vitaminů a antioxidantů.

 

– Velmi důležitý je pitný režim. Nastávající maminka by měla denně vypít alespoň dva litry tekutin, a to ve formě stolních vod, ovocného čaje, ředěných ovocných či zeleninových šťáv. Jste-li na oslavě, dostatečně pijte nealkoholické nápoje.

 

– Zapomeňte na nápoje obsahující chinin (tonic), velké množství kávy. Nevhodné jsou i slazené limonády a černé čaje.

 

– Pozor na alkohol. Pravidelná konzumace v těhotenství by měla být zcela tabu. Nezapomeňte, že pokud se napijete vy, dostane se koncentrace alkoholu i k dítěti. Při denním pití pak může mít dítě v budoucnu vážné problémy, včetně potíží s učením, mluvou, pozorností či hyperaktivitou. Alkoholu se je lepší vyhnout úplně, pokud si však výjimečně dáte malé pivo či vinný střik na oslavě, miminko tím nejspíše neohrozíte.

 

sex-a-vztahy-tehotna-na-oslavach-ii-sxc-nahled – Pozor na saláty, obložené chlebíčky a některé potraviny. Může se v nich objevit pro těhotné nebezpečná bakterie listerie, která může způsobit listeriózu. Ta je pro nastávající maminky a jejich nenarozené potomky velmi riziková. Může totiž dojít i k tomu, že se dítě, které se nakazí od matky, narodí s vážným postižením nervového systému, anebo dokonce bez známek života. Proto se nastávajícím maminkám doporučuje vyhýbat se syrovému a nedostatečně upravenému masu a masným výrobkům, některým druhům měkkých sýrů (např. brie, gorgonzola) a zrajícím sýrům i nedostatečně omyté zelenině. Zvlášť to platí v létě, ale pozor i v zimě – nikdy nevíte, kde a jak byly potraviny uskladněny.

– Dobrý pozor dejte na návštěvách i na kočky. Od nich totiž hrozí velmi nebezpečná nemoc pro těhotné ženy, protože ve většině případů vede k potratu a nemožnosti donošení dítěte, případně způsobí vážné vývojové vady. Na svědomí ji má prvok Toxoplasma gondii a nejčastějším způsobem nákazy je právě přenos kočkou, respektive jejím trusem. Bohužel zárodky toxoplazmózy jsou schopny přežívat velmi dlouho, dokonce až jeden rok. A tak je možné se nakazit i z písku či zeminy. Vzácnějším způsobem nákazy je pokousání nakaženým zvířetem. Další možností nákazy je nedostatečně tepelně upravené maso. Při teplotě vyšší než 66,0 C se totiž zárodky ničí. Důležité je proto vyhnout se kontaktu s cizími kočkami a s trusem všech koček.

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse