7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

19. června 2015
Těhotná a v depresích: Co pomůže?
Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Antidepresiva deprese těhotenství porod zdraví
Předporodní deprese mohou trápit jednu z pěti žen. Pokud se rozvinou do těžké formy, může to být problém. Antidepresiva nejsou totiž v těhotenství ideální.
Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.
Jedna z pěti žen. Právě tolik jich podle expertů může potkat předporodní deprese a slastné očekávání na miminko řádně zkomplikovat. Svou roli hrají hormonální změny, zdravotní komplikace, ale i strach a obavy z porodu či následné péče o miminko. Deprese přicházejí plíživě a žena, ani její okolí, si dlouho nemusí uvědomovat, že už je problém opravdu vážný…
MIMIFORUM zjistilo:
Jak poznáte předporodní depresi?
- Těhotná ztrácí radost i úsměv, propadá černým myšlenkám.
- U ženy se prohlubují pocity beznaděje, často brečí, netěší se na miminko.
- Přidává se únava a apatie.
- Objevují se potíže se spánkem, mohou nastat i poruchy příjmu potravy.
Mohou potkat každou ženu
Předporodní deprese mohou potkat každou ženu, i když nikdy předtím žádné problémy neměla. Protože mohou ohrozit maminku i miminko, je lepší v případě, že na ně máte podezření, vyhledat odbornou pomoc a nechat si poradit, jak postupovat dál. Pokud například nastávající maminka trpí poruchou příjmu potravy, může se to neblaze promítnout na zdraví ještě nenarozeného dítěte, které nemá dostatek živin.
MIMIFORUM zjistilo:
Pozor na antidepresiva!
Antidepresiva v těhotenství škodí, tvrdí britští vědci. Ti provedli rozsáhlou studii o vlivu antidepresiv na očekávané miminko a zjistili, že pro něj mohou představovat nemalé riziko v podobě srdeční vady. Některé druhy antidepresiv, tzv. SSRI, které zvyšují efekt serotoninu, totiž zdvojnásobují možnost, že se poškodí srdce ještě nenarozeného dítěte. Nejrizikovější je podle vědců užívání v prvním trimestru, a nejvíce potom v prvních dvou týdnech. Tedy v době, kdy žena ještě ani neví, že je těhotná…
Léky jen pod kontrolou
Užívání antidepresiv v těhotenství, jsou-li nutná, musí být vždy pod přísnou kontrolou lékaře a žena je nikdy nesmí vysadit sama. Zajímavé je, že i přes nemalá rizika není jejich užívání nic neobvyklého. Například ve Spojených státech je má prý naordinované až každá osmá těhotná žena. Lékaři proto stále toto téma podrobují novým a novým studiím, aby zjistili, za čím vším antidepresiva u těhotných mohou stát. Zatím se, kromě srdeční vady, mluví o předčasném porodu, nízké porodní váze, vyšším riziku smrti na syndrom náhlého úmrtí kojence. U lehčích forem deprese je po domluvě s lékařem lepší zkusit terapii bez farmak. Pomoct může například jóga a relaxační cvičení. U těžších forem pak většinou odborník přistoupí ke sníženému dávkování.
Text: ino
Foto: Sxc.hu
Bossystsven@gmail.com