vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotenství a dovolená. Jet do zahraničí či ne?

27. července 2015

Těhotenství a dovolená. Jet do zahraničí či ne?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: cesta zahraničí dovolená těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Jste těhotná, je léto a chcete na dovolenou. Není ale cesta do zahraničí příliš velké riziko? Vše záleží na délce těhotenství a vašem zdravotním stavu, cesty ale dobře zvažte.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Některé ženy to neřeší – cítí se dobře, dovolenou mají zaplacenou, tak proč by nejely. Těhotenství přece není nemoc! Jiné jsou ale mnohem opatrnější – zvlášť ty, které čekají první miminko, dlouho nemohly otěhotnět, anebo si prošly potratem. Dovolená v zahraničí je moc velký risk, říkají a raději zůstávají doma. Jak to tedy je, jet na dovolenou, když čekáte miminko, nebo ne?


Vycestovat nebo ne?


Stejně jako se různí názory maminek, neshodují se ani odborníci. Nejbezpečnější k cestování je podle nich 4. až 7. měsíc, tedy pokud jde o bezproblémové těhotenství. Je ale třeba počítat s tím, že náhlé komplikace se mohou objevit kdekoli, a tak je třeba mít v místech dostupnou lékařskou péči. Je-li těhotenství rizikové, hrozí potrat či předčasný porod či trpíte zdravotními problémy, nedoporučuje se pak cestování za hranice vůbec. Jakoukoli dovolenou je však vždy lepší předem konzultovat s lékařem a řídit se jeho radami a doporučeními.

 

Tip MIMIFORA:
Pozor na pojištění!


Pokud cestujete v těhotenství za hranice, zjistěte si, co zahrnuje vaše zdravotní pojištění. Zda vám pojišťovna zaplatí případnou péči spojenou s těhotenskými komplikacemi či například porodem. Některé pojišťovny vyžadují předem souhlas lékaře, jiné hradí jen úkony do 24. či 26. týdne těhotenství. Po 26. tt většina pojišťoven nepojišťuje. Zjistěte si vše předem, ať nejste nepříjemně překvapená.

 

Cesta autem

V případě, že se vydáte na cestu autem s těhotenským bříškem, nikdy nejezděte sama. Kdykoli se vám může udělat nevolno a bude potřeba někdo, kdo se o vás postará. Vždy používejte bezpečnostní pásy, ideální jsou pomůcky pro těhotné ženy, které pásy fixují ve správné poloze pod bříškem. Pokud se nepřipoutáte a dojde k nehodě, vystavíte sebe i dítě až 3× většímu riziku, než kdybyste byla připoutaná. Cesta autem má tu výhodu, že můžete kdykoli zastavit v případě nevolnosti, nebo zastávek „na malou“, které většinou těhotné maminky potřebují.

 

Cesta letadlem tema-tydne-tehotenstvi-a-dovolena-ii-sh-nahled

Pro těhotnou ženu může být riziková, zvlášť pokud se týká delších letů. Dobře ji zvažte, ideálně se poraďte s lékařem. Opět platí, že nejbezpečnější pro cestování bývá druhý trimestr. U většiny společností můžete navíc letět jen do 28. týdne, někde až do 36. tt, ale pouze s lékařským potvrzením. Nikdy necestujte sama, volte místo u uličky a během letu se několikrát projděte. Dostatečně pijte, je třeba ředit krev, můžete se tak vyhnout riziku vzniku krevních sraženin. Pamatujte na to, že vzhledem k velkým tlakovým rozdílům hrozí vyšší riziko potratu v prvním trimestru a předčasného porodu hlavně ve třetím trimestru. Proto zvažte, zda se vám let opravdu vyplatí. Mohla byste si ho celý život vyčítat.

 

Tip MIMIFORA:

Cestujete-li těhotná v letadle, volte volné, neškrtící, pohodlné oblečení. Nedoporučují se stahovací punčochy. Na většině letišť máte právo na přednostní odbavení, neváhejte toho tedy využít.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse