vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotenství a antidepresiva: Jde to dohromady?

6. prosince 2013

Těhotenství a antidepresiva: Jde to dohromady?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Antidepresiva deprese nemoc těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Antidepresiva v těhotenství je sice možné užívat, ale podle mnohých studií mohou způsobit nemalé komplikace. Miminku hrozí například srdeční vady.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

„Beru antidepresiva, a teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Může to miminku nějak ublížit?,“ ptá se čtenářka Radka (27). Patří mezi ty ženy, které na těhotenství přišly v době, kdy už aktivně užívaly antidepresiva. Podle odborníků je možné antidepresiva v těhotenství jíst, ale některá mohou být pro miminko velmi riziková. Proto je ideální medikaci upravit či změnit, pokud žena dítě plánuje. Největší potíže totiž způsobuje užívání antidepresiv v prvním trimestru.

 

Mohou poškodit srdce plodu

Antidepresiva v těhotenství škodí. A víc, než si myslíte. Alespoň to tvrdí britští vědci, kteří provedli rozsáhlou studii o vlivu antidepresiv na očekávané miminko. Jejich závěr zní – mohou pro dítě představovat nemalé riziko v podobě srdeční vady. Některé druhy antidepresiv, tzv. SSRI, které zvyšují efekt serotoninu, totiž zdvojnásobují možnost, že se poškodí srdce ještě nenarozeného dítěte. Nejrizikovější je podle vědců užívání v prvním trimestru, a nejvíce potom v prvních dvou týdnech. Tedy v době, kdy žena ještě ani neví, že je těhotná.

 

MIMIFORUM zjistil:

Co jsou to SSRI antidepresiva

SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) jsou skupinou, do které patří většina běžně užívaných preparátů. Působí na neurotransmiter serotonin, jehož efekt zvyšují tím, že blokují jeho zpětné vychytávání.

 

Za co ještě mohou antidepresiva sex-a-vztahy-tehotenstvi-a-antidepresiva-ii-sh-nahled

Nemoci srdce ale nejsou to jediné, co mohou SSRI způsobit. Podle studie vědců ze Severských států bylo zjištěno, že u těchto žen bylo vyšší riziko předčasného porodu, nízké porodní váhy, ale i vyšší úmrtnost narozených dětí. Větší byla i úmrtnost miminek těchto žen na syndrom náhlého úmrtí kojence. Lékaři zaznamenali také víc případů perzistující plicní hypertenze.

 

Antidepresiva v USA: Jí je každá 8. těhotná

Užívání antidepresiv v těhotenství je častější, než by se mohlo zdát. Ve Spojených státech je podle statistik má naordinované až každá osmá těhotná žena. Lékaři proto stále toto téma podrobují novým a novým studiím, aby zjistili, za čím vším antidepresiva u těhotných mohou stát a zda nezpůsobí víc škody, než užitku. U lehčích forem deprese je po domluvě s lékařem lepší zkusit terapii bez farmak. Pomoct může například jóga a relaxační cvičení. U těžších forem pak většinou odborník přistoupí ke snížení dávkování.

 

Léky sama nikdy nevysazujte

Čekáte-li dítě a užíváte antidepresiva, anebo se na těhotenství chystáte, nikdy je ale nevysazujte sama, mohla byste si ublížit. Vždy svůj stav a léčbu konzultujte s lékařem, který navrhne nejlepší možný postup tak, aby rizika pro miminko snížil na minimum.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse