vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotenská cukrovka: Základní fakta

13. srpna 2013

Těhotenská cukrovka: Základní fakta

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Těhotenská cukrovka cukr nemoc těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Těhotenská cukrovka patří ke strašákům těhotných žen. A hlavně s ní spojený test, který je pro nastávající maminky velmi nepříjemný. Odborníci ale varují – neléčená cukrovka může způsobit velké komplikace. Dokonce i úmrtí dítěte!

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes, patří mezi strašáky budoucích maminek. Objevuje se náhle v průběhu těhotenství, a pokud na ni nestačí dieta, může dojít i k aplikaci inzulinu, což je pro nastávající maminky nepříjemné. Už samotný zátěžový test, na který lékaři těhotné ženy posílají, není zrovna zážitkem, který byste si chtěla zopakovat.

Cukrovku má až každá 5. těhotná!

Až 18 % těhotných žen. Takové číslo jich podle nejnovějších průzkumů trpí těhotenskou cukrovkou. U každé páté nastávající maminky se tak objeví problém, který je třeba řešit. Podle odborníků hraje roli více faktorů. Jedním z nich je vyšší věk těhotných žen. Po třicátém roce věku je její výskyt častější, důležitá je i hmotnost maminky. Obézní ženy opět trpí cukrovkou častěji, stejně jako ty, které k ní mají vrozené dispozice.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-tehotenska-cukrovka-i-sh-nahled

Zatímco dříve se na vyšetření posílaly ženy z rizikových skupin, od roku 2009 by se mu podle nového doporučení měly podrobit všechny nastávající maminky. Ženy, které při jednom těhotenství cukrovku prodělaly, mají téměř stoprocentní jistotu, že se při další graviditě objeví znovu – a mnohem dříve.

Po porodu cukrovka mizí

Abychom mohli mluvit o těhotenské cukrovce je jasné, že se musí objevit v průběhu těhotenství. Nejčastěji přichází v jeho druhé polovině a po porodu, či během šestinedělí, se vše zase navrátí do normálu. Pokud přetrvává, nešlo podle odborníků o těhotenskou cukrovku, ale o diabetes, který se náhodně objevil v těhotenství.

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky těhotenské cukrovky

-          Větší pocit žízně.

-          Zvýšená únava.

-          Častější močení.

-          Horší hojení ran.

-          Může však probíhat i bez příznaků a zjistí se až ze zátěžového testu.

Neléčená cukrovka vede k problémům

S těhotenskou cukrovkou není radno si zahrávat. Zvýšené množství glukózy v krvi totiž prostupuje placentou do krevního oběhu dítěte, a to se s vysokým příjmem cukru nemusí vypořádat. Typické je, že dítě rychleji roste a přibývá na váze, a tak se rodí velká miminka s hmotností nad 4 kg. I když jsou na pohled větší, neznamená to, že mají dostatečně vyvinuté vnitřní orgány. Neléčená cukrovka může vést k potížím se srdcem i s dýcháním, či k horšímu průběhu novorozenecké žloutenky a vyšší riziko zdravotních problémů hrozí i do budoucna. Nejzávažnější komplikací může být i úmrtí miminka ještě v těle matky.

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to test OGTT

Přítomnost těhotenské cukrovky potvrdí nebo vyvrátí Orální glukózový toleranční test (OGTT), a provádí se u žen mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Žena musí přijít nalačno (minimálně 10 hodin před testem je třeba nejíst), vyvarovat se fyzické aktivitě a podstoupit třikrát odběr krve z žíly. Ta se odebírá nejdříve nalačno, poté hodinu po vypití sladkého roztoku s glukózou a další opět za hodinu.


Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse