vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tajemství ovulace: Víte o ní všechno?

24. října 2017

Tajemství ovulace: Víte o ní všechno?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: vajíčko cyklus ovulace těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Pro ženy, které touží po miminku, je velmi důležité znát termín ovulace. Jde totiž o okamžik, kdy můžou poměrně snadno otěhotnět. 

Chvíle, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a začne vejcovodem pomalu sestupovat k děloze. To je ovulace. Jde o dobu, která maximálně přeje otěhotnění. Pokud se totiž vajíčko na cestě potká se spermií, dojde k jeho oplodnění. O ovulaci toho ale víme mnohem víc!

 

Ovulace dle délky cyklu

Vajíčko po ovulaci poměrně rychle zaniká, je možné je oplodnit zhruba 24 hodin poté. Proto, pokud toužíte po miminku, je velmi důležité přesně vědět, kdy k ovulaci dojde. Ne každá žena ji ale sama pozná. Mezi mnohými koluje mýtus, že ovulace probíhá přesně 14. den cyklu. To ale není pravda. Kdy dojde k ovulaci, záleží na délce cyklu, který nemusí být vždy zcela pravidelný.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Při ovulaci jsme nejkrásnější!

V každé fázi cyklu je totiž žena jinak krásná, tvrdí britští vědci. Během ovulace, kdy je nejvyšší hladina estrogenu v krvi, je podle jejich výzkumu tvář nejženštější a nejpřitažlivější. Údajně to značí to, že je krása spojena s plodností. V době, kdy je největší pravděpodobnost početí, je žena nejpůvabnější, aby přitahovala potencionálního otce svých dětí.

 

Jak poznat ovulaci

Poznat ovulaci není vždy snadné. Některé ženy ji odhalí zaručeně – mají bolesti, mohou slabě krvácet, na toaletním papíru objeví hlen vylučovaný děložním čípkem. Jiné ale nepociťují vůbec nic. Pro ně je pak nejlepší metodou měření bazální teploty, anebo sledování ovulace pomocí ovulačních testů.

 

Měření bazální teploty sex-a-vztahy-tajemstvi-ovulace-ii-sh-nahled

Měření bazální teploty je levnější, ale nemusí být zcela přesné. Jeho principem je, že se bazální teplota po proběhlé ovulaci skokově zvýší o 0,5 stupně. Je tedy třeba ji měřit denně, ráno po probuzení a v případě zvýšení hned jednat. To je totiž příznakem, že k ovulaci už došlo, a tak je třeba začít na miminku okamžitě pracovat.

 

Ovulační testy

Do ovulačních testů, které jsou přesnější a na ovulaci upozorní předem, již musíte pár korun investovat. Pořídíte je v lékárně či na internetu a jsou založeny na tom, že ukáží v moči přítomnost LH – luteinizačního hormonu, který ovulaci spouští. Protože ten se tvoří 12 až 36 hodin před samotnou ovulací, víte o tom včas a můžete s partnerem práci na miminku naplánovat.

 

Tip MIMIFORA:

Při ovulaci »zaděláte« na kluka

Chcete mít chlapečka? Pak se milujte přesně při ovulaci. Výraznou souvislost mezi fázemi ženského cyklu a pohlavím počatého dítěte totiž objevil jeden americký lékař. Zjistil, že ženám, které počnou v den ovulace, anebo den před ní či po ní, se v 86,6 % narodí syn. Naopak ty, které měly styk několik dní před ovulací, porodí ve většině případů děvče. Je to dáno tím, že spermie s chromozomem Y, které jsou odpovědné za narození chlapce, jsou silnější právě v době ovulace.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse