vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tajemství antikoncepce: Jak se v ní vyznat?

10. července 2016

Tajemství antikoncepce: Jak se v ní vyznat?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: pilulky kondom Antikoncepce ochrana těhotenství sex

preventan-mimiforum-banner

Hormonální antikoncepci u nás užívá každá druhá žena. Na trhu je však tolik druhů, že je velmi těžké se v nich orientovat. Přinášíme malého průvodce světem antikoncepce.

Diskutujte: Jaké antikoncepci dáváte přednost?


Jsou ženy, které antikoncepční pilulky považují doslova za zázrak. Mohou si jimi řídit cyklus, a když se jim krvácení nehodí, jednoduše ho posunou. Nemusejí se bát otěhotnění (i když není zcela vyloučeno), a tak si mohou s partnerem užívat bez kondomu a kdy a kde je napadne. Spokojených uživatelek hormonální antikoncepce není málo – a o tom svědčí i fakt, že ji u nás bere 43 % žen.

Negativní účinky hormonů

Proti tomu existuje skupina těch, které by hormony do těla sobě ani svým dětem nedaly. Většinou se totiž setkaly s některým z negativních účinků pilulek. Při jejich užívání se totiž může objevit plicní embolie či trombóza, která ženu vážně ohrožuje na životě. Objevit se může také infarkt, migrény, problémy s plodností a další potíže.

Nejrozšířenější antikoncepce: Kombinovaná

Pokud se pro hormonální antikoncepci rozhodnete, je dobré se dobře poradit s lékařem, které tablety se pro vás nejlépe hodí. Na trhu totiž existuje spousta druhů a jen málokterý laik se v nich dobře vyzná. Hormonální antikoncepce patří k nejrozšířenějším u nás. Nejvíce žen pak užívá tzv. kombinovanou formu, která obsahuje dva druhy hormonů – gestagen a estrogen. Ta se však ještě – podle množství obsažených hormonů – dělí na antikoncepci jednofázovou, dvoufázovou a třífázovou.

Jednofázová antikoncepce

Jednofázová antikoncepce opět patří k těm nejčastějším a znamená, že se v ní hladina gestagenu a estrogenu v průběhu cyklu nemění. Ženy ji mají rádi především proto, že si s ní velmi dobře mohou posouvat cyklus a nehrozí, že by krvácení přišlo na dovolené u moře. Tablety se užívají vždy 21 dnů, poté se dělá týdenní přestávka, kdy dojde ke krvácení.

Dvou a třífázová antikoncepce sex-a-vztahy-tajemstvi-antikoncepce-ii-sh

Dvoufázová antikoncepce znamená, že hladina estrogenů zůstává během cyklu stejná, ale mění se hladina gestagenů. V platíčku jsou dva druhy tablet, které se v průběhu měsíce užívají. U třífázové antikoncepce je to nejsložitější. Během cyklu se totiž mění jak hladina estrogenů, tak gestagenů. Jsou zde dokonce tři druhy tablet, a i když tato antikoncepce údajně nejlépe napodobuje hormonální cyklus ženy, je s ní mnohem složitější například posunutí menstruace.

Gestagenní ochrana nejen pro kojící

Kromě kombinované hormonální antikoncepce ještě existuje čistě gestagenní. Jak už její název napovídá, obsahuje pouze jeden hormon – gestagen. I přesto je vysoce účinná a lékaři ji předepisují i kojícím ženám, které nemohou užívat antikoncepci s estrogeny, protože ty zastavují tvorbu mateřského mléka. Často zde dochází i k vymizení menstruace, anebo k nepravidelnému špinění mimo cyklus.

MIMIFORUM zjistilo:

Další druhy antikoncepce

  • Implantáty. Zavádí se pod kůži na předloktí na 3 až 5 let. Vstupní investice je sice vyšší, ale odpadá denní užívání tablet. Je gestagenní a hormony se uvolňují do krve.

  • Injekce. Aplikují se u lékaře jednou za tři měsíce a jsou také čistě gestagenní. Jejich výhodou je nižší cena, žádné užívání tablet, ale řada žen si stěžuje, že jim dokázala na dlouho rozhodit cyklus.

  • Náplasti. Kombinovaná antikoncepce. Náplasti si žena lepí sama na tělo, vždy je střídá po týdnu a jako u pilulek následuje týdenní pauza. Jde o pohodlnou formu, ale ženy si často stěžují, že náplasti dobře nedrží a bojí se pak o účinnost.

  • Nitroděložní tělísko. Velmi oblíbené u žen po porodu, které nechtějí užívat tablety. Existuje několik druhů, které se liší cenou, a to jak hormonálních, tak nehormonálních variant.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse