banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Tajemství antikoncepce: Jak se v ní vyznat?

10. července 2016

Tajemství antikoncepce: Jak se v ní vyznat?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: pilulky kondom Antikoncepce ochrana těhotenství sex

preventan-mimiforum-banner

Hormonální antikoncepci u nás užívá každá druhá žena. Na trhu je však tolik druhů, že je velmi těžké se v nich orientovat. Přinášíme malého průvodce světem antikoncepce.

Diskutujte: Jaké antikoncepci dáváte přednost?


Jsou ženy, které antikoncepční pilulky považují doslova za zázrak. Mohou si jimi řídit cyklus, a když se jim krvácení nehodí, jednoduše ho posunou. Nemusejí se bát otěhotnění (i když není zcela vyloučeno), a tak si mohou s partnerem užívat bez kondomu a kdy a kde je napadne. Spokojených uživatelek hormonální antikoncepce není málo – a o tom svědčí i fakt, že ji u nás bere 43 % žen.

Negativní účinky hormonů

Proti tomu existuje skupina těch, které by hormony do těla sobě ani svým dětem nedaly. Většinou se totiž setkaly s některým z negativních účinků pilulek. Při jejich užívání se totiž může objevit plicní embolie či trombóza, která ženu vážně ohrožuje na životě. Objevit se může také infarkt, migrény, problémy s plodností a další potíže.

Nejrozšířenější antikoncepce: Kombinovaná

Pokud se pro hormonální antikoncepci rozhodnete, je dobré se dobře poradit s lékařem, které tablety se pro vás nejlépe hodí. Na trhu totiž existuje spousta druhů a jen málokterý laik se v nich dobře vyzná. Hormonální antikoncepce patří k nejrozšířenějším u nás. Nejvíce žen pak užívá tzv. kombinovanou formu, která obsahuje dva druhy hormonů – gestagen a estrogen. Ta se však ještě – podle množství obsažených hormonů – dělí na antikoncepci jednofázovou, dvoufázovou a třífázovou.

Jednofázová antikoncepce

Jednofázová antikoncepce opět patří k těm nejčastějším a znamená, že se v ní hladina gestagenu a estrogenu v průběhu cyklu nemění. Ženy ji mají rádi především proto, že si s ní velmi dobře mohou posouvat cyklus a nehrozí, že by krvácení přišlo na dovolené u moře. Tablety se užívají vždy 21 dnů, poté se dělá týdenní přestávka, kdy dojde ke krvácení.

Dvou a třífázová antikoncepce sex-a-vztahy-tajemstvi-antikoncepce-ii-sh

Dvoufázová antikoncepce znamená, že hladina estrogenů zůstává během cyklu stejná, ale mění se hladina gestagenů. V platíčku jsou dva druhy tablet, které se v průběhu měsíce užívají. U třífázové antikoncepce je to nejsložitější. Během cyklu se totiž mění jak hladina estrogenů, tak gestagenů. Jsou zde dokonce tři druhy tablet, a i když tato antikoncepce údajně nejlépe napodobuje hormonální cyklus ženy, je s ní mnohem složitější například posunutí menstruace.

Gestagenní ochrana nejen pro kojící

Kromě kombinované hormonální antikoncepce ještě existuje čistě gestagenní. Jak už její název napovídá, obsahuje pouze jeden hormon – gestagen. I přesto je vysoce účinná a lékaři ji předepisují i kojícím ženám, které nemohou užívat antikoncepci s estrogeny, protože ty zastavují tvorbu mateřského mléka. Často zde dochází i k vymizení menstruace, anebo k nepravidelnému špinění mimo cyklus.

MIMIFORUM zjistilo:

Další druhy antikoncepce

  • Implantáty. Zavádí se pod kůži na předloktí na 3 až 5 let. Vstupní investice je sice vyšší, ale odpadá denní užívání tablet. Je gestagenní a hormony se uvolňují do krve.

  • Injekce. Aplikují se u lékaře jednou za tři měsíce a jsou také čistě gestagenní. Jejich výhodou je nižší cena, žádné užívání tablet, ale řada žen si stěžuje, že jim dokázala na dlouho rozhodit cyklus.

  • Náplasti. Kombinovaná antikoncepce. Náplasti si žena lepí sama na tělo, vždy je střídá po týdnu a jako u pilulek následuje týdenní pauza. Jde o pohodlnou formu, ale ženy si často stěžují, že náplasti dobře nedrží a bojí se pak o účinnost.

  • Nitroděložní tělísko. Velmi oblíbené u žen po porodu, které nechtějí užívat tablety. Existuje několik druhů, které se liší cenou, a to jak hormonálních, tak nehormonálních variant.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa