vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Synechia vulvae – slepení pochvy: Častý problém holčiček!

10. září 2013

Synechia vulvae – slepení pochvy: Častý problém holčiček!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: srůst rodidla synechia vulvae Slepení pochvy estrogeny

preventan-mimiforum-banner

Nejčastěji se vyskytuje u děvčat mezi 2. a 5. rokem. Normálně vyvinutá rodidla se začnou slepovat, a poté mohou srůst. Potížím se dá ale předejít důkladnou prevencí. 

MaxIQ

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE!

Slepení až srůst poševního vchodu a zevních rodidel. I takové problémy mohou trápit nejmenší holčičky. Souhrnně se tento problém označuje jako Synechia vulvae a označuje více potíží – od slepení zevních rodidel, která jsou normálně vyvinutá až po jejich srůst. K tomu většinou dojde tehdy, pokud si maminka prvotního slepení nevšimne.

 

Nejvíce trápí holčičky ve věku 2–5 let

Pokud má novorozená holčička genitálie v pořádku, není to ještě důvod k radosti. Tento problém totiž u čerstvě narozených miminek nevzniká, protože za ním stojí nepřítomnost hormonů – estrogenů, a ty byly přítomny v těle matky. Nikdy tedy nejde o vrozenou vadu. Problém proto nepostihuje ani dospívající slečny, ani dospělé ženy, ale trápí holčičky nejčastěji mezi 2. a 5. rokem. Potíž je i v tom, že se rád vrací, a tak se může záhy objevit znovu.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Synechia vulvae se sice u dospělých žen neobjevuje, ale velmi vzácně se může vytvořit u starších žen řadu let po přechodu. Důvodem je opět chybějící estrogen.

 

Synechie může zůstat dlouho skryta

Sliznice rodidel malých děvčat, u kterých se problémy objevují, jsou velmi tenké a jemné. Pokud se k sobě přiloží, velmi snadno – a rychle se začne slepovat. A problém je na světě. Synechie může dlouho zůstat neodhalena. Zpočátku se totiž nemusejí objevit žádné potíže a jediným příznakem může být nápadná změna směru proudu moči. V pozdějším stádiu, kdy dochází ke srůstům, může být močení obtížné a případně se může přidat i pálení.

 

deti-a-rodina-slepeni-pochvy-ii-sh-nahled Léčba závisí na stádiu potíží

Srůst či slepení pochvy není u děvčat ničím výjimečným. Pokud se objeví, léčba závisí na stádiu, kdy se na ně přišlo. Pokud jde o slepení, může od sebe lékař sliznice oddělit, a to bez bolesti a poměrně lehce. Jde-li ale o úplný srůst, pak je třeba provést zákrok již v celkové anestezii. Dříve se někteří lékaři přikláněli k mazání postižené oblasti krémy s estrogeny. Ukázalo se ale, že léčba není vždy účinná, navíc může mít vedlejší účinky, a to díky vstřebanému estrogenu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak potížím předcházet

-          Základem je pravidelná a pečlivá hygiena v této oblasti. Matka by měla denně citlivé partie mýt a odstranit nečistoty.

-          Při mytí stydké pysky od sebe jemně oddalte, zkontrolujte, zda nesrůstají. Tento úkon je třeba provádět pravidelně.

-          Intimní partie malých děvčat myjte jen vodou, případně nedráždivým mýdlem, které ale není nutné. Nepoužívejte prostředky pro intimní hygienu určené dospělým ženám.

-          Pravidelně vyměňujte spodní prádlo a používejte šetrné prací gely a prostředky.

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse