vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom vyhoření na mateřské. Jak s ním bojovat?

21. června 2017

Syndrom vyhoření na mateřské. Jak s ním bojovat?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: vyhasnutí vyhoření matka mateřská dovolená syndrom dítě

preventan-mimiforum-banner

Syndrom vyhoření není jen doménou manažerů či ředitelů. Ohroženou skupinou jsou stále více i matky na mateřské dovolené!

Actilac Baby 20+10 sáčků zdarma

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku

  • Actilac baby – doplněk stravy
  • pro děti již od 1 roku
  • bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma)
  • vhodný jako cestovní balení
  • obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby-20-10-cz-3d-nahled

Každý třetí člověk projde podle odborníků syndromem vyhoření. Už dávno neplatí, že by šlo o problém, který se týká jen manažerů, ředitelů a vrcholových pracovníků, s nimiž se dřív spojoval. Syndrom vyhoření hrozí všem, jejich práce je dlouhodobě náročná na výkon. A do této skupiny patří i maminky na mateřské.

 

Nuda a stereotyp

Stereotypní nepříliš záživná práce, stále opakující se úkony v péči o dítě, starost o domácnost, úklid, vaření, minimální kontakt s okolním světem. Noční vstávání k miminku, nevyspání, žádná pomoc od ostatních. To všechno podle expertů může vést k tomu, že syndrom vyhoření potká právě matku na mateřské dovolené.

 

Partner to nechápal, já se zhroutila!

„Nikdy by mě nenapadlo, že mě na mateřské potká syndrom vyhoření. A pevně doufám, že už se nebude opakovat. Před tím, než jsem otěhotněla, jsem pracovala mezi lidmi a cítila se spokojená. Jsem společenská, samota mě ubíjí. Jenže pak jsem musela zůstat doma kvůli rizikovému těhotenství a nastěhovala se do přítelova domu. On byl pořád v práci a já sama. Tak to pokračovalo i po porodu. Denně jsem dělala to samé, starala se o dítě, uklízela, pořád dokola. Neměla jsem si s kým popovídat, byla čím dál vyčerpanější, unavenější, nic mě už nebavilo, cítila se zbytečná. Partner to nechápal a po jedné scéně, kdy jsem odmítla sex, mě seřval tak, že jsem se zhroutila a probudila se až v nemocnici. Diagnostikovali mi syndrom vyhoření,“ vypráví svůj příběh Sandra (31).

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky syndromu vyhoření

 

-          Velká únava.

-          Pocit vyčerpanosti.

-          Opakující se bolest hlavy.

-          Nespavost, problémy se spánkem, buzení.

-          Podrážděnost, náladovost, výbuchy vzteku.

-          Silné pocity smutku, pláč, pocity méněcennosti, deprese.

-          Silné pocity zklamání.

-          Nezájem, apatie, ztráta motivace, chuti, nespokojenost.

-          Zažívací problémy.

-          Nezájem o sex.

 

Pomoct může odborník sex-a-vztahy-syndrom-vyhoreni-na-materske-ii-sh-nahled

Syndrom vyhoření se nemusí u všech projevovat stejně, a proto není vždy snadné ho diagnostikovat. Pokud však trpíte podobnými problémy, jste vyčerpaná, bez nálady, unavená a bez zájmů, je nejvyšší čas navštívit odborníka. Z tohoto stavu se sama totiž dostanete jen stěží a problémy se mohou zhoršit. Důležitá je též opora v rodině či v partnerovi, snaha opět najít něco, co ženu bude bavit a na co se bude těšit. Obnovit kontakty s kamarádkami, případně si najít nové přátele. Naučit se relaxovat, umět vypnout, nepřepínat se a nemyslet jen na dítě, ale i na sebe. Pomoct najít správnou cestu vám může pomoct psycholog.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse