vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom turistické třídy: Toto vás může potkat!

1. července 2013

Syndrom turistické třídy: Toto vás může potkat!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: krevní sraženina embolie Syndrom turistické třídy letadlo cestování

preventan-mimiforum-banner

Syndrom turistické třídy vás může potkat na dálkových letech, ale i při delších cestách autobusem. Díky nedostatečnému pohybu se může vytvořit krevní sraženina a způsobit plicní embolii. 

Říká se mu Syndrom turistické třídy a jen na londýnském letišti Heathrow na něj měsíčně zemře jeden člověk. Může za něj dlouhé sezení bez možnosti dostatečného pohybu, horší cirkulace krve, a tím pádem větší šance vzniku krevní sraženiny. Svou roli hraje i suchý vzduch a snížená tenze kyslíku v letadle.


Problém letadel i dálkových autobusů    

Pokud téměř celou cestu letu prosedíte, může potkat i vás. A to i tehdy, když jste předtím žádné problémy neměla. Nejčastěji se objevuje při cestování dálkovými lety, ale objevit se může i tehdy, když absolvujete delší trasu autobusem. Nejvíce ohroženi jsou cestující v ekonomické třídě, a to díky malému prostoru na nohy mezi sedadly. Odtud také syndrom získal svůj název.


Hlavní komplikace: plicní embolie tema-tydne-syndrom-turisticke-tridy-ii-sh-nahled

I když se syndrom nejčastěji objevuje při dálkových letech nebo cestách – či těsně po nich – kritické jsou podle odborníků již tříhodinové lety. S dobou strávenou v sedačce letadla nebezpečí stoupá. Pokud jej celý prosedíte bez možnosti pohybu, hrozí, že se vytvoří sraženina, která se může utrhnout a způsobit ohrožení života. Pokud se totiž dostane do krevního oběhu, může ucpat některou z cév. Nejčastěji tak hrozí plicní embolie, která může být smrtelná.


Věnujte se prevenci

Dušnost, pocit tísně a bolesti na hrudi, kašel. Pokud se tyto příznaky objeví náhle, při cestě, anebo po ní, může to ukazovat právě na plicní embolii. Může se přidat vykašlávání krve, pokles tlaku a ztráta vědomí. Je nutná rychlá lékařská pomoc a rozpuštění sraženiny (např. nízkomolekulárními hepariny v injekční formě). Pokud však dojde k masivnímu ucpání hlavní tepny, je embolie smrtelná. Odborníci doporučují věnovat se prevenci a v letadle dodržovat některá pravidla. Zvlášť velký pozor dejte tehdy, pokud kouříte, jste obézní či užíváte hormonální antikoncepci. Může jít totiž o rizikové faktory vzniku syndromu.


MIMIFORUM zjistilo:
Jak předcházet Syndromu turistické třídy

-    Během letu nesedět celou dobu na místě, ale v pravidelných intervalech se projít v uličce a průběžně cvičit nohama, pokud nám to prostor dovolí.
-    Do letadla si obléknout volný oděv a ponožky s nestahujícím lemem.
-    Při sezení co nejméně křížit nohy.
-    Dostatečně pít. Ideální je půl litru za hodinu letu. Mělo by jít o nealkoholický a nejlépe i neslazený nápoj.
-    Naopak se nedoporučuje pít během letu alkohol.
-    Nosit elastické stahovací punčochy. Ty podporují žilní návrat a snižují riziko embolie.
-    Nenosit těsné boty, případně si je zout.
-    Máte-li problémy s dlouhým sezením, natékají-li vám nohy apod., poraďte se před letem se svým lékařem.
-    U dospělých je možné vzít si před odletem tabletu acylpyrinu, který ředí krev, a tak pomáhá zabránit jejímu srážení.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse