vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom polycystických ovarií: Můžu mít děti?

29. května 2014

Syndrom polycystických ovarií: Můžu mít děti?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: syndrom polycystických ovarií těhotenství neplodnost hormony dítě

preventan-mimiforum-banner

Je jednou z hlavních příčin neplodnosti a ženy o něm mnohdy vůbec neví, dokud se martně nesnaží otěhotnět. Syndrom polycystických ovarií trápí 5 až 10 % žen. 

Trápí 5 až 10 % žen, a to není malé číslo. Jde o poměrně závažnou nemoc a jeden z nejčastějších endrokrinních problémů, o kterém však ženy nemusejí douho vědět. Přijít na něj může až tehdy, když se marně snaží o miminko. Syndrom polycystických ovarií totiž může stát za neplodností.

 

Když žena nepůsobí žensky…

Tloustnete, mastí se vám vlasy, na těle máte více ochlupení, a to i – pro ženu – na méně obvyklých místech. Naopak vám padají vlasy, pleť je nepěkná, tvoří se akné a pod nosem nevzhledný knír. Máte hrubší hlas a postavu, která působí více žensky než mužsky. Menstruace pravidelně nepřichází, chybí ovulace. Trápí vás tyto problémy? Pak možná ani nevíte, že trpíte Syndromem polycystických ovarií. Nemocí, která vzniká nadprodukcí mužských pohlavních hormonů, a tak díky nim žena působí jaksi »nežensky«.

 

Jde o nápor na psychiku deti-a-rodina-syndrom-polycystickych-ovarii-ii-sh-nahled

Syndrom polycystických ovarií patří mezi velmi časté příčiny neplodnosti. Navíc trápí ženu i po fyzické stránce – na ženské kráse a přitažlivosti jí totiž nepřidá. Když vše sečtete dohromady, je jasné, že jde o velký nápor na psychiku. Navíc léčba, jde-li o nejvážnější formu, je dlouhodobá a odvíjí se od toho, zda se snažíte otěhotnět, anebo už ne.

 

Vaječníky obalené folikuly

I když má syndrom řadu vnějších příznaků, vše prokáže důkladné odborné vyšetření. Při této nemoci jsou totiž vaječníky nejen zvětšené, ale také obalené spoustou folikulů. Za ty může nepřítomnost ovulace, díky čemuž nedochází k uvolnění vajíčka. Když k tomuto nálezu přičtete fyzické příznaky a zvýšenou hladinu androgenů v krvi, je jasné, že se o tento syndrom skutečně jedná.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky syndromu

 

-          Menstruace je nepravidelná, nebo chybí.

-          Chybí ovulace.

-          Dochází k přibývání na váze, nedaří se zhubnout. Typický je zvýšený tuk na břiše.

-          Objevuje se ochlupení v mužských partiích (hrudník, podbřišek), i typický knír.

-          Nedaří se otěhotnět.

-          Hlas je hrubší.

-          Vlasy padají, jsou řidčí, žena může plešatět.

 

Léčba může být dlouhá

I když je nemoc známá poměrně dlouho, s účinnou léčbou je problém dodnes. Bývá dlouhá a ne vždy účinná. Často se potíž řeší podáváním hormonální antikoncepce, která pomáhá bojovat proti mužským pohlavním hormonům. Odlišně se však postupuje u žen, které se snaží otěhotnět. Přesnou léčbu určí vždy lékař dle konkrétního nálezu. Máte-li podezření na tento syndrom, rozhodně jeho návštěvu neodkládejte. Léčba se totiž může protahovat.


Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse