vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom neklidných nohou: I toto vám hrozí!

3. září 2016

Syndrom neklidných nohou: I toto vám hrozí!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Syndrom neklidných nohou bolest nemoc spánek

preventan-mimiforum-banner

Jeden milion lidí. Až tolik se jich u nás někdy setkalo se Syndromem neklidných nohou, ale málokdo ví, o co se vlastně jedná. Ženy jím jsou postiženy častěji, a tak je dobré vědět, jak se projevuje a kdy navštívit lékaře.

Diskutujte: Setkala jste se se Syndromem neklidných nohou? Jak se u vás projevil?


Až milion lidí u nás trpí některým z příznaků Syndromu neklidných nohou. Zajímavé ale je, že většina z nich o tom vůbec neví. Až nesnesitelná bolest nohou, která se často objevuje v noci a narušuje spánek, je přivede k lékaři. Odborníci jsou přesvědčeni, že některý z příznaků tohoto syndromu u nás někdy pocítilo až milion lidí.

MIMIFORUM zjistilo:

O Syndromu neklidných nohou se u nás stále moc neví. Přitom nejde o žádnou novinku ve světě medicíny. Popsal jej totiž už britský lékař Thomas Willis v roce 1672. Nemocí, o které tvrdil, že je horší jak mučení, se však lékaři ve světě začali zabývat až po roce 1945. U nás se však o syndromu mluví až v posledních letech.

Bolest nohou, která budí ze spaní zdravi-a-krasa-syndrom-neklidnych-nohou-ii-sh

Syndrom může mít různé projevy, které u všech nejsou stejné. Základem je vždy bolest nohou, která člověka nutí s nimi třást a pohybovat. Nepříjemné pocity, bolesti, dokonce i pocit jakéhosi bublání uvnitř nohou, které někteří popisují jako sodu kolující v žilách, patří k hlavním příznakům. To vše vede k neklidu, který nutí nohama neustále hýbat, aby nepříjemné pocity ustoupily. Syndrom se projevuje často v klidu, při sezení, nejvíce večer a v noci. Intenzivní potíže postiženého budí a narušují spánek. Proto se jí také někdy říká nemoc nočních chodců, neb jen to, že vstanete a začnete nohama hýbat, vám dokáže ulevit.

Za vším stojí málo dopaminu

Co za syndromem stojí, lékaři dodnes přesně neví. Je ale jasné, že souvisí s nízkou hladinou dopaminu, který je jedním z přenašečů mozkových signálů. Soudí se, že nemoc má podobný původ jako Parkinsonova choroba, a tak se může léčit i podobnými léky. To však platí jen u vážnějších případů. Pokud se však zachytí zavčas, může postačit železo v tabletách a masáže nohou chladivými krémy. Univerzální recept na léčbu ale neexistuje, a tak je vždy třeba v případě podezření na tento syndrom navštívit lékaře.

Zajímavosti MIMIFORA:

  • Syndrom může být dědičný. Pokud jím trpěl některá z rodičů je velmi pravděpodobné, že potká i vás.

  • Syndrom často provází jiná onemocnění, například nemoci ledvin, kloubů, cukrovku, anebo anémii.

  • Nemoc zhoršuje alkohol a kouření.

  • Rizikovou skupinou jsou ženy v posledním trimestru těhotenství, a pak ty mezi čtyřicítkou a padesátkou.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse