banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Syndrom mizejícího dvojčete: Co to je?

10. srpna 2017

Syndrom mizejícího dvojčete: Co to je?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Syndrom mizejícího dvojčete Dvojčata potrat umělé oplodnění těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

K syndromu mizejícího dvojčete dochází většinou v prvním trimestru. Jedno z dvojčat zanikne a druhé se většinou vyvíjí normálně až do porodu. Problém ale nastane, pokud k potížím dojde ve druhém až třetím trimestru. 

Každé osmé těhotenství je podle některých studií spojeno se syndromem mizejícího plodu. Mnohé výzkumy hovoří o tom, že syndrom mizejícího dvojčete je častější u žen po umělém oplodnění. Pokud k němu dojde v prvním trimestru, do 12. týdne, většinou další těhotenství s druhým dvojčetem neohrozí. Pokud těhotná žena absolvuje ultrazvuk až kolem 12. týdne, může se stát, že se ani nedozví, že si syndromem prošla a vlastně čekala dvojčata.

 

Krvácení v 1. trimestru deti-a-rodina-syndrom-mizejiciho-dvojcete-ii-sxc-nahled

Průvodním znakem syndromu mizejícího dvojčete bývá krvácení a bolesti v podbřišku, avšak není to podmínkou. Může se stát, že se plod vstřebá a žena nic nepocítí. Proč se to děje, se dodnes přesně neví. Někteří odborníci soudí, že může jít o chromozomální vady plodu či placenty. Objevuje se jak u jednovaječných, tak u dvouvaječných dvojčat.

 

Zajímavost MIMIFORA:

-          Podle některých hypotéz mohou prý být děti – leváci právě těmi, kteří původně byly dvojčaty, ale jejichž sourozenec zaniknul.

-          Někteří odborníci tvrdí, že děti, kteří se narodily z původně vícečetného těhotenství, mohou mít i v dospělosti vzpomínky na dvojče a cítit se příliš osaměle.

 

Místo dvojčat jedináček

K redukci z dvojčetného těhotenství na jednočetné dochází většinou spontánně, v prvním trimestru. V tom případě většinou pokračuje vše dále, druhé dítě se normálně vyvíjí. Pokud by však k problémům došlo později, pak se stává těhotenství velmi rizikovým a je třeba přesně dbát na pokyny lékařů.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co se děje s dvojčetem

 

-          Došlo-li k zániku hned na začátku těhotenství, pak se většinou vstřebává do těla matky, případně do druhého dvojčete.

-          Pokud se plod nevstřebá, pak přilne ke stěně dělohy. Nazývá se papírový plod a většinou se odloučí až při porodu s porodními obaly. Problém ale může nastat ve chvíli, když by zůstal uložený blízko děložního hrdla. V tom případě by totiž mohl bránit porodu druhého dítěte.

-          Pokud dvojče zaniká později, ve druhém či dokonce třetím trimestru, může jít o stav, který ženu i miminko velmi ohrožuje. Hrozí infekce a předčasný porod.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa