vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom mizejícího dvojčete: Co to je?

10. srpna 2017

Syndrom mizejícího dvojčete: Co to je?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Syndrom mizejícího dvojčete Dvojčata potrat umělé oplodnění těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

K syndromu mizejícího dvojčete dochází většinou v prvním trimestru. Jedno z dvojčat zanikne a druhé se většinou vyvíjí normálně až do porodu. Problém ale nastane, pokud k potížím dojde ve druhém až třetím trimestru. 

Každé osmé těhotenství je podle některých studií spojeno se syndromem mizejícího plodu. Mnohé výzkumy hovoří o tom, že syndrom mizejícího dvojčete je častější u žen po umělém oplodnění. Pokud k němu dojde v prvním trimestru, do 12. týdne, většinou další těhotenství s druhým dvojčetem neohrozí. Pokud těhotná žena absolvuje ultrazvuk až kolem 12. týdne, může se stát, že se ani nedozví, že si syndromem prošla a vlastně čekala dvojčata.

 

Krvácení v 1. trimestru deti-a-rodina-syndrom-mizejiciho-dvojcete-ii-sxc-nahled

Průvodním znakem syndromu mizejícího dvojčete bývá krvácení a bolesti v podbřišku, avšak není to podmínkou. Může se stát, že se plod vstřebá a žena nic nepocítí. Proč se to děje, se dodnes přesně neví. Někteří odborníci soudí, že může jít o chromozomální vady plodu či placenty. Objevuje se jak u jednovaječných, tak u dvouvaječných dvojčat.

 

Zajímavost MIMIFORA:

-          Podle některých hypotéz mohou prý být děti – leváci právě těmi, kteří původně byly dvojčaty, ale jejichž sourozenec zaniknul.

-          Někteří odborníci tvrdí, že děti, kteří se narodily z původně vícečetného těhotenství, mohou mít i v dospělosti vzpomínky na dvojče a cítit se příliš osaměle.

 

Místo dvojčat jedináček

K redukci z dvojčetného těhotenství na jednočetné dochází většinou spontánně, v prvním trimestru. V tom případě většinou pokračuje vše dále, druhé dítě se normálně vyvíjí. Pokud by však k problémům došlo později, pak se stává těhotenství velmi rizikovým a je třeba přesně dbát na pokyny lékařů.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co se děje s dvojčetem

 

-          Došlo-li k zániku hned na začátku těhotenství, pak se většinou vstřebává do těla matky, případně do druhého dvojčete.

-          Pokud se plod nevstřebá, pak přilne ke stěně dělohy. Nazývá se papírový plod a většinou se odloučí až při porodu s porodními obaly. Problém ale může nastat ve chvíli, když by zůstal uložený blízko děložního hrdla. V tom případě by totiž mohl bránit porodu druhého dítěte.

-          Pokud dvojče zaniká později, ve druhém či dokonce třetím trimestru, může jít o stav, který ženu i miminko velmi ohrožuje. Hrozí infekce a předčasný porod.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse