vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Syndrom karpálního tunelu: Takto ho poznáte!

10. června 2014

Syndrom karpálního tunelu: Takto ho poznáte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: karpální tunel nerv počítač bolest syndrom

preventan-mimiforum-banner

Syndrom karpálního tunelu je častější u žen než u mužů a často se objevuje u těch, kdo denně pracují na počítači. Když k lékaři zamíříte včas, můžete se vyhnout operaci. 

MaxiCor® (doplněk stravy) obsahuje v tobolce min. 90% omega-3 nenasycených mastných kyselin (ve formě ethylesterů) vyrobených čištěním oleje získaného z vybraných druhů mořských ryb. EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně.

maxicor-90-tabl-cz-se-znamkou-3d-nahled

Velmi často trápí ty, kdo hodně pracují s počítačem. Noční brnění prstů, ke kterému se přidávají další příznaky, jako je bolest vystřelující do lokte či ramene, porucha jemné citlivosti ruky, ranní ztuhlost a necitlivost, která může i bolet. Poklep na zápěstí je bolestivý, ochabují svaly na dlani, prsty neuděláte »špetku«. To bývají typické příznaky syndromu karpálního tunelu.

 

Za vším stojí poškozený nerv

Protože syndrom se často objevuje při přetěžování ruky, při nevhodné a těžké práci, je velmi častý u těch, kdo denně několik hodin pracují na počítači. Může za něj útlak a poškození středního nervu v tzv. karpálním tunelu v oblasti zápěstí. Projevit se může také po úrazu, anebo u žen v době hormonálních změn (např. těhotenství, menopauza). Obecně lze říct, že je častější právě u žen než u mužů.

 

Tip MIMIFORA:

Trpíte-li typickými příznaky, neotálejte s návštěvou lékaře. Nerv by se totiž mohl trvale poškodit a nepomohlo by mu ani operativní řešení.

 

Náštěva lékaře je nezbytná zdravi-a-krasa-syndrom-karpalniho-tunelu-ii-sxc-nahled

Pokud se příznaky objeví, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, protože časná stádia lze léčit konzervativně, později je třeba operativní řešení. Odborník diagnózu potvrdí pomocí EMG vyšetření. Ukáže-li se, že postižení nervu je mírné, pak většinou není třeba operace a postačí léky. Je-li však stupeň postižení vyšší, je operační zákrok nezbytný. Nejde však o nic drastického – většinou se provádí v lokální znecitlivění a ambulantně a zhruba měsíc trvá další léčba a hojení.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Čím si můžete pomoct

 

-          Postižené zápěstí ledujte. Led urychluje hojení a pomáhá snížit bolest.

-          Zvyšte příjem vitaminu B6.

-          Ruku šetřete, při práci dělejte pravidelné přestávky a protřepávejte ji. Nenechávejte ji v jedné poloze.

-          Nekuřte. Vdechované zplodiny totiž zužují drobné cévy, které živí nervy a nerv se tím poškozuje.

-          Zkuste babskou radu a připravte si domácí mazání, které údajně pomáhá. Do půl litru francovky dejte luhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů aloe a občas protřepejte. Po týdnu si směsí mažte bolavé zápěstí, a to vždy před spaním.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse