vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Svědí mě celé tělo. Co to může být?

6. února 2016

Svědí mě celé tělo. Co to může být?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: alergie ekzém kopřivka škrábání Svědění těla svrab lékař nemoc

preventan-mimiforum-banner

Svědění kůže může mít řadu příčin. Když jej doprovází vyrážka, může se jednat o obyčejnou kopřivku. Ale také to může značit vážné problémy, třeba se žlučovými cestami.

Diskutujte: Máte zkušenost se svěděním celého těla, a co za ním stálo?


Když vás začne svědit pokožka, první, co vás napadne je, že máte kožní problém nebo alergii. Jenže ono to tak vůbec být nemusí. Nepříjemné svěděné kůže může mít řadu příčin a signalizovat i závažnější zdravotní problémy.

1.Kopřivka

Kopřivku zažil snad každý, ale jsou lidé, kteří na ni trpí opakovaně a trápí je neustálé svědění. Jde o místní alergickou reakci, která může mít různé příčiny (potraviny, léky, střídání tepla a chladu). Projevuje se vyrážkou, která připomíná zarudlé pupeny – a samozřejmě strašně svědí.

Co s tím: Většinou odezní sama, ale při velkém svědění se doporučuje vzít prášek proti alergii – antihistaminikum. Pokud by se stav výrazně horšil, je nutné vyhledat lékaře.

2.Atopický ekzém

Jde o kožní onemocnění alergického původu, ale na rozdíl od kopřivky je dlouhodobé a urputné. Často se objevuje už u malých dětí, ale není neobvyklé, že se ukáže až v dospělosti. Kůže vysychá, červená, loupe se a svědí, nutí vás se škrábat, čímž se stav zhoršuje. Může se objevit na různých částech těla, klidně i na čele, krku, hrudníku či na rukou.

Co s tím: Nutná je návštěva lékaře, který navrhne správnou léčbu.

3.Mykóza

Když se řekne mykóza, vybaví se ženám nepříjemné vaginální potíže, případně plísně na nohou. Mohou se ale objevit na různých místech těla, většinou tam, kde se kůže více zapařuje (třísla, místa pod prsy, pod kožními záhyby apod.). Kůže červená a svědí, což je velmi nepříjemné – zvlášť v těchto partiích.

Co s tím: Navštívit kožního lékaře.

4.Svrab zdravi-a-krasa-svedi-me-cele-telo-2-ing

To se mě netýká, možná si pomyslíte, když uslyšíte slovo »svrab«. Jenže tato nemoc je častější, než si myslíte. I když dodržujete přehnanou čistotu a hygienu, můžete se jí nakazit. Má jej na svědomí zákožka svrabová, která si hloubí cestičky pod kůží. Na té jsou vidět pupínky často propojené »chodbičkami« a místa nepříjemně svědí. Když se zpotíte, je to ještě horší. Zákožka má na těle svá oblíbená místa, především ta s tenkou kůží – mezi prsty, na zápěstích či na pohlavních orgánech.

Co s tím: Navštívit lékaře, sami si nepomůžete.

5.Problémy s odtokem žluči

Pokud vás svědí kůže na celém těle, náhle a bez zjevné příčiny, může vám organismus dávat najevo, že máte problémy se žlučovými cestami. Když totiž dojde k poruše odtoku žluči z jater do střeva (třeba díky ucpanému žlučovodu), začnou se žlučové kyseliny, které jinak tělo vyloučí, ukládat v kůži. To působí ono svědění.

Co s tím: Nezbude nic jiného než návštěva lékaře. Ten musí obnovit odtok žluči, pak svědění zmizí.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
A to s tímto svěděním chodím k obvodnímu lékaři – totiž – mám to opakovaně, myslela jsem, že to mám po slunění /přijela jsem od moře/, dal mi na to drahá léčiva na alergii, ale nic nepomohlo. Se žlučníkem – žlučí mám asi problémy, jsem po operaci žl. již od 35 let, půjdu sama nyní na prohlídku /75 let/ k internistovi a krev, to bušení srdce mám dtto, tak uvidím. Ale děkuji, že se tu o tomto problému píše. Jinak vidím, že máme skvělé lékaře.
09:54 11.02.2016 - Grace -

Konec uporneho svědění

Krásný den,v listopadu 2015 jsem hledala pomoc na internetu. Trápilo mne náhle tak silné svědění a štípání kůže celého těla, že jsem nemohla ani spát. Nesnesla jsem na sobe žádné džíny ani jiné pevnější oblečení. Návštěva kina, cesty autobusem byly pro mne utrpením. V prosinci mi při krevním vyšetření na jiný problém- bušení srdce, únava… zjistili, že jsem chudokrevna. Po transfuzi se mi svědění úplně ztratilo. Chci se o tuto informaci s vami podelit, protože svědění může podle této mé vlastní zkušenosti zapříčinit, i kromě jiných, nedostatek červených krvinek. Brzké uzdravení všem:-)

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse