vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Svědění kůže v těhotenství: Proč vzniká?

19. února 2014

Svědění kůže v těhotenství: Proč vzniká?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: těhotenská cholestáza svědění těhotenství játra hormony kůže

preventan-mimiforum-banner

Svědění kůže v těhotenství může mít více příčin, jednou u nich však bývají těhotenské hormony, které někdy mají na svědomí nadměrnou produkci žlučových kyselin. To může vést k tzv. těhotenské cholestáze. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

„Jsem v sedmém měsíci a nemůžu se dočkat konce těhotenství. Začala mě totiž strašně svědit kůže na těle, speciálně na břiše a na dlaních. Nedá se to vydržet, nutí mě to ke škrábání, ale to je jen chvilková úleva. Nemůžu kvůli tomu spát, ani nic dělat. Doktor mi řekl, že to musím vydržet, že to po porodu přestane. Ale nevím, zda to zvládnu, je to šílené,“ popisuje svůj problém Aneta (32).

 

Svědění má řadu příčin

Věcí, které mohou způsobovat svědění kůže, je víc. Může to ukazovat na kopřivku, atopický ekzém, mykózu, ale i na svrab. V těhotenství však jednou z nejčastějších příčin bývá tzv. těhotenská cholestáza, porucha funkce jater a žlučníku.

 

Za vším stojí hormony

Jde o nemoc, která postihuje na konci těhotenství zhruba jednu ženu ze sta a stojí za ní těhotenské hormony. Právě ty totiž ovlivňují činnost jater a žlučníku a mají na svědomí nadměrnou produkci žlučových kyselin. Ty se ve velkém množství dostávají do krevního oběhu a způsobují silné svědění. I když je velmi nepříjemné, pro ženu samotnou nebezpečné není. V ohrožení však může být miminko, a proto je třeba je pečlivě sledovat a být pod lékařským dohledem. Hrozí totiž předčasný porod a v krajním případě může být dítě ohroženo na životě.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky těhotenské cholestázy

  • Svědění kůže, které je silné a nepříjemné a bývá časté na dlaních a chodidlech
  • Světlá barva stolice a naopak tmavá barva moči.
  • Únava, depresivní myšlenky.
  • Nechutenství.
  • Výjimečně též žlutá barva kůže a očního bělma.

 

Vždy se raďte s lékařem sex-a-vztahy-svedeni-kuze-ii-sxc-nahled

Protože pro miminko může být cholestáza nebezpečná, objeví-li se svědění v těhotenství, nepodceňujte ho. Poraďte se se svým gynekologem o dalším postupu. Lékař by měl provést krevní testy, mimo jiné jaterní test a test na obsah žlučových kyselin v krvi, které můžou potvrdit, že jde právě o cholestázu. V tom případě lékař pomůže upravit odtok žlučových kyselin a pomocí vhodně zvolené léčby zmírnit svědění. Považovat svědění za banalitu a snažit se léčit sama babskými radami by se v tomto případě nemuselo vyplatit.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:26 08.12.2017 - Blanka -

Svědění kůže v těhotenství

Na začátku III. trimestru mě začalo svědit celé tělo. Nejdří vnitřní strana stehen a prsa a postupně se přidávalo vše ostatní. Noc pro mě byla noční můra. Když sem si na internetu přečtla co svědění způsobuje jaké hrůzy by mě čekaly kdybych šla k " normálním" lékařům tak jsem se začala bát nejen o miminko ale i o mé zdraví. Šla jsem k paní doktorce která praktikuje čínskou medicínu a pomocí bylinek, akupunktury a úpravy stravy se vše dalo do poradku. Že je vše v pořádku potvrdily i krevní testy u mého gynekologa, které mi dělal než mě předával do péče do porodnice

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse