vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sváteční přejídání: První pomoc

23. prosince 2015

Sváteční přejídání: První pomoc

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy:

preventan-mimiforum-banner

Vánoce jsou nejen svátky klidu, ale i dobrého jídla. Mnohem víc než v jiných dnech roku hrozí přejedení a zdravotní potíže, po kterých můžete skončit i v nemocnici. 

MaxiCor

· Doplněk stravy.
· MaxiCor® obsahuje v tobolce min. 90% omega – 3 nenasycené mastné kyseliny
· Obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny (ve formě etylesterů) vyrobených čištěním oleje získaných z vybraných druhů mořských ryb.
· Nejdůležitější zástupci:kyselina eikosapentaenová (EPA) 225mg, kyselina dokosahexaenová (DHA) 170 mg. EPA + DHA přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně.

maxicor-novy

Doplněk stravy

Více ZDE

Vánoce jsou jednou za rok, tak proč si nedopřát! Svátečně nazdobená tabule plná dobrot k tomu přímo vybízí. Několik druhů cukroví, bramborový salát s majonézou, smažený kapr a řízky, chlebíčky se salátem, kachna se zelím a další pochutiny přímo lákají k ochutnání. Jenže pokud na přemíru jídla nejsme zvyklý a »splácáme« všechno dohromady, hrozí nám nepříjemné zdravotní problémy. Kromě nadýmání či žaludečních potíží vám život může znepříjemnit pálení žáhy. Či mnohem horší a nebezpečnější žlučníkový záchvat či akutní zánět slinivky břišní.

Akutní zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní neboli akutní pankreatitida, je jednou z nejzávažnějších komplikací, ke které může vést náhlé přejedení. A hlavně neobvyklá kombinace jídel. Pokud si dáte najednou smažené, tučné, mastné, kyselé, zajíte to šlehačkovým dortem a zapijete tvrdým alkoholem, může vás zánět potkat dřív, než si myslíte.

Jak jej poznáme: Typické jsou prudké a silné bolesti v nadbřišku, nebo v levém podžebří. Mohou vystřelovat do zad či levého ramene a stupňují se natolik, že se nedají vydržet. K tomu se přidává zvracení, horečka.

Co dělat: Nic nejíst a nepít a urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Je třeba jednat rychle, protože prudký zánět může ohrozit život.

Žlučníkový záchvat

Žlučníkový záchvat neboli kolika je velmi častou komplikací v době vánočních svátků. A opět za něj může kombinace nevhodných potravin. Nejčastěji jej rozdráždí tučné a mastné jídlo, ale i čokoláda. Spouštěčem záchvatu může být i bramborový salát s velkým množstvím majonézy.

Jak jej poznáme: Typická je tupá bolest v pravém podžebří, která vystřeluje zprava pod lopatku. Má kolísavou intenzitu – stupňuje se a klesá. Může jej provázet pocit na zvracení, či přímo zvracení a teplota. Může také žloutnout oční bělmo. K tomu se přidává pocit plnosti a nafouknutého tvrdého břicha.

Co dělat: Na bolestivé místo v pravém podžebří přiložit studený obklad. Doporučuje se návštěva lékaře, záchvat totiž může skončit i operací. Důležité je nic dalšího nejíst a nepít a dodržet klid na lůžku.

Pálení žáhy

Pálení žáhy zažil asi každý. Pokud se objevuje zřídka, například po přejedení, je nepříjemné, ale ne nebezpečné. Jiná situace je ale v případě, že se opakuje pravidelně. Pak je na místě vše konzultovat s lékařem.

Jak je poznáme: Nepříjemný pocit až bolest za hrudní kostí, která se šíří až do krku. Je provázená kyselostí v ústech. Mohou za to žaludeční kyseliny, které se vracejí zpět do jícnu. Provázet ji může říhání.

Co dělat: Vypít sklenici mléka, která neutralizuje žaludeční kyseliny. Pokud máte po ruce lék na pálení žáhy, pak je ta pravá chvíle jej použít. Vyzkoušet můžete také jedlou sodu, která také zneutralizuje žaludeční šťávu a přinese poměrně rychlou úlevu. Vyhnout se alespoň dočasně alkoholu, kávě a kouření, spát či ležet s podloženou hlavou.

MIMIFORUM doporučuje: zdravi-a-krasa-svatecni-prejidani-ii-sh-nahled

První pomoc při přejedení

-          Nic dalšího nejezte, je třeba vytrávit. Lačnění by mělo trvat několik hodin.

-          Běžte na procházku. Pomůže vám to k vytrávení a navíc se nadýcháte čerstvého vzduchu.

-          Uvařte si hořký černý čaj. Žaludek pomáhá zklidnit také čaj z máty či zázvoru.

-          Dostatečně pijte, ale vyhněte se alkoholu, kávě a nápojům s obsahem kofeinu, stejně jako slazeným syceným limonádám. Čaj a voda jsou ideální.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse