vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Svatba v květnu: Vyhnout se jí, nebo ne?

5. května 2014

Svatba v květnu: Vyhnout se jí, nebo ne?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: ženich nevěsta květen svatba máj

preventan-mimiforum-banner

Dodnes se mluví o tom, že svatba v květnu přináší neštěstí. Už se ale neřeší, proč tomu tak je, a že vše je založeno na staré pověře, která nemá dnes žádné opodstatnění. 

„V květnu bych se nikdy nevdávala! Říká se, že to přináší smůlu,“ říká Majka (27). „Proč to je, to nevím, ale máj je pro mě, co se svatby týká, tabu,“ dodává. Patří mezi velkou skupinu dívek a žen, které dobře vědí, že máj svatbám údajně nepřeje, ale proč to je, netuší. Jde totiž o starou pověru, vázanou k dřívějším časům, kdy ženy těžce pracovaly na poli a na ženy z 21. století tedy nemá jakýkoli vliv.

 

Pověra dob minulých

„Svatba v máji, nevěsta na máry,“ zní ona tajemná pověra. Kdo neví, k čemu se váže, může se řádně vyděsit. Není to ale tak, jak to vypadá. Pověra totiž pochází z dřívějších dob, kdy ženy těžce pracovaly na poli, rodily doma a neměly běžně přístupnou lékařskou péči. Protože často přišly do jiného stavu hned o svatební noci, nebo těsně po ní, vedly svatby v květnu k řadě problémů. Těžká práce na poli na jaře a v létě vedla k potratům v prvním trimestru. Porod pak připadal na zimní měsíce, kdy byly největší mrazy, a také díky nim vysoká úmrtnost novorozenců i maminek. Právě proto vznikla tato pověra, která však v dnešní době nemá jakýkoli reálný podklad.

 

Výhody májových svateb tema-tydne-svatba-v-kvetnu-ii-sh-nahled

Jiný argument proti svatbám v květnu, než toto staré rčení, není. A tak v dnešní době, kdy na poli těžce nepracujeme, rodíme v porodnicích a je jedno, ve kterém ročním období, není jediný důvod, proč na sňatky v měsíci lásky zanevřít. Naopak přináší celou spoustu výhod. Termíny jsou volné, stejně jako šaty v půjčovnách, protože květen stále patří k nejslabším měsícům v roce – alespoň co se manželských svazků týká. Zcela opačně je na tom následující červen, který patří k nejoblíbenějším měsícům, ve kterých lidé vstupují do manželství.

 

Anketa MIMIFORA:

Vdávala byste se v květnu?

 

Anna (24):

„Ano, proč ne. Sice se říká, že to přináší smůlu, ale já na pověry nevěřím. Naopak květen patří k mým nejoblíbenějším měsícům v roce a nevidím důvod, proč se v něm nevdávat.“

 

Simona (27):

„Nevím, ale spíš ne. U mě je to ale osobní. Rodiče měli svatbu v květnu a rozvedli se, tak už jen proto bych se tomto měsíci asi nevdala. Co se týká pověr – na ty nevěřím, jsou mi ukradené. Záleží na tom, koho si vezmete, nikoli kdy.“

 

Adéla (31):

„Určitě ne, jsem hrozně pověrčivá. Mám nastudované všechny pověry a mám z nich strach. Když mi přes cestu přeběhne černá kočka, mám zkažený den. V pátek třináctého raději nevycházím z domu. No a v květnu bych se prostě nevdala. Věřím tomu, že to nevěstě může přinést neštěstí.“

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:08 18.12.2018 - lenka.dobby -

Re: Re: Pro annu

Mrknete se na stranky cestovni kancelare yacht wedding. Je to skvela firma, maji nejlepsi nabidky a hlavne skvele vyresene a delegaty. 
13:01 18.12.2018 - Anna -

Re: Pro annu

Nevite jakou tu cestovni kancelar vybrat nechali by jsme si udelat nejakou nabidku? diky moc
08:43 11.12.2018 - lenka.dobby -

Pro annu

Ja jsem si nejrive nechala udelat par nabidek od cestovnich kancelari a pak si z nich vybrala, sama bych do toho urcite nesla to bych byla moc nervozni..
13:50 10.12.2018 - Anna -

Lefkada

Dobry den, na te lefkade jste svatbu zarizovala sama nebo jste byla v kontaktu s nejakou cestovni kancelari prosim?
14:53 21.05.2018 - lenka.dobby -

Lefkada

Já tedy na tyto pověry také nevěřím, na příští rok na květen plánujeme svatbu v Lefkadě. 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse