vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Suché a popraskané rty: Tohle zabírá!

14. listopadu 2019

Suché a popraskané rty: Tohle zabírá!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: praskání balzám Opar zima rty

preventan-mimiforum-banner

Studené počasí, vítr a vytopené místnosti – to vše rtům ubližuje. Jsou suché, praskají, loupou se a bolí. Jak na ně vyzrát?

V chladném a větrné počasí rty velmi trpí. Chybí na nich mazové žlázy, navíc kůže na jejich povrchu je velmi tenká. Díky tomu rychle vysychají a jsou velmi náchylné k popraskání. Vadí jim mráz i přechody z tepla do zimy či pobyt ve vytopených místnostech. V chladných dnech potřebují zkrátka extra péči.

 

Největší nešvar – olizování rtů

Nejhorší, co pro ně v zimě můžete udělat je – olizovat je. I když vás to přímo nutí, jakmile cítíte, že rty jsou vysušené a pnou, nepodlehněte a raději mějte vždy po ruce balzám na rty. Pokud si je olíznete, voda se z nich začne vypařovat a výsledkem je, že se vysušují ještě více, loupou se, praskají a jsou náchylné k tvorbě oparů.

 

Zimní balzám na rty 

Základem zimní péče by měl být kvalitní balzám na rty. Nejlépe takový, který je určený do chladného počasí (např. Cold Cream), anebo balzámy s obsahem výživných látek, jako je například bambucké máslo či včelí vosk. Pamatujte také na to, aby balzám obsahovat UV filtr, protože chrání nejen před sluncem, ale i před škodlivými volnými radikály. Jezdíte-li lyžovat, je balzám na rty s UV filtrem nezbytností.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Čeho se v zimní péči o rty vyvarovat

zdravi-a-krasa-extremne-suche-rty-ii-sxc-nahled -          Hydratačních rtěnek a balzámů. V zimě rtům ubližují, protože podporují jejich vysušování. Natřete-li si jimi rty a vyrazíte ven, mohou záhy začít praskat a pálit.

-          Rtěnkám s matujícími složkami. Nevyhledávejte rtěnky s matujícími složkami, které rty ještě více vysušují. Naopak vybírejte verze výživné, nejlépe takové, které obsahují i UV faktor a vitamin E.

-          Rtěnkám na rozpraskané rty. Pokud máte rty popraskané, vyhněte se používání rtěnek, dokud se nezahojí. Situaci byste mohla ještě zhoršit. Nahraďte ji výživným balzámem.

 

Babské rady na suché a popraskané rty

 

Med

Na suché a poprskané rty pomůže obyčejný med. Jde totiž o přírodní antiseptikum, které pomáhá ničit bakterie, hojit rány a rty hydratovat. Stačí jím rty potřít, nechat působit a jednoduše olíznout. Z medu a kávy, anebo z medu a hnědého cukru si můžete vytvořit domácí peeling na rty. Stačí jím rty chvíli masírovat a záhy budou krásné a hladké. Peeling rtů se v zimě doporučuje provádět pravidelně, zhruba dvakrát měsíčně.

 

Olivový olej

Také olivový olej je známý svými hydratačními a zvláčňujícími účinky. Obsahuje vitaminy A, D, K a E a kyselinu linolovou, která kůži posiluje. Dražší, ale účinnější je pak ozonizovaný olivový olej. Kromě všech vitaminů a důležitých látek, které olivový olej obsahuje, v něm najdete i ozon. Jde o přírodní produkt, který je vynikající k ošetření suché podrážděné kůže, urychluje hojení a pomáhá i proti bolesti, například při namožených svalech.

 

Tip MIMIFORA:

Podle babských rad pomáhá i obyčejné máslo. Stačí jim vždy po návratu zvenku rty potřít. Mnohdy udělá větší službu než drahé balzámy.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse