vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Studium s dětmi: Dá se to zvládnout?

27. srpna 2016

Studium s dětmi: Dá se to zvládnout?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Studium mateřská dovolená děti škola

preventan-mimiforum-banner

O ženách se ví, že jsou schopny zvládnout více věcí najednou. A tak není neobvyklé, že se řada maminek s malými dětmi rozhodne život si ještě zkomplikovat – a na mateřské se plně věnovat studiu. 

MaxIQ

Charakteristika: MaxIQ® obsahuje speciálně čištěné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin jsou speciálně vybrané druhy mořských ryb. MaxIQ® obsahuje EPA a DHA, nejvýznamější zástupce omega-3 kyselin. Kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašich dětí. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg DHA denně.

maxiq-60-tabl-cz-3d-nahled

Diskutujte:  Jak jste zvládla studium při dětech?


„Hned v prvním ročníku na vysoké škole jsem otěhotněla. Protože jsem studovala medicínu, musela jsem školu přerušit. Dcera už má rok a já bych se ke studiu moc ráda vrátila. Jenom vůbec nevím, zda se to dá zvládnout. Hlídání mám minimálně a škola vyžaduje hodně učení,“ mluví o svých starostech Jana (23).

Zvládla jsem to, ale dětí jsem si neužila

Zvládnout péči o malé dítě, anebo dokonce děti, a k tomu studovat, není rozhodně procházka růžovou zahradou. Své o tom ví i Ludmila (30). „Se dvěma malými dětmi jsme se rozhodla studovat práva. Vždycky to byl můj sen. Kdybych ale věděla, jak náročné to bude, asi bych si to rozmyslela. Přišla jsem o všechny zájmy a přátele. Jediné, co jsem pět let dělala, byla péče o děti a učení na zkoušky. Žádné volno pro sebe, výlety, ani dovolené. Zvládla jsem to a jsem právnička, ale za cenu, že jsem si dětí ani pořádně neužila. Kdyby se to dalo vrátit, už bych do toho nešla, anebo si vybrala méně náročnou školu,“ vypráví.

Místo hraní knížky a počítač

Maminky, které si studium s malými dětmi vyzkoušely, se shodují v jednom. Jde to, ale je to velmi náročné. Učíte se prakticky kdekoli a kdykoli vám to péče o potomky dovolí. Když spí, nebo když vám je někdo pohlídá. Nevíte, co je to volný den a neznáte nic jiného než starost o domácnost a knížky. Místo hraní s dětmi sedíte u skript či u počítače a píšete seminární práce. Nebude to jednoduché, ale půjde to, pokud budete mít silnou vůli, dáte do toho všechnu energii a hlavně – když vy sama budete chtít.

MIMIFORUM doporučuje: deti-a-rodina-studium-s-detmi-ii-sh

Tipy, jak zvládnout studium s dítětem

  • Věnujte studiu veškeré volné chvíle. Musíte počítat s tím, že se delší dobu pořádně nevyspíte a bude vás to stát hodně sil.

  • Volte spíše formu dálkového (kombinovaného) studia. Prezenční studium s denní docházkou byste s miminkem nemusela zvládnout a vše by šlo na úkor dítěte.

  • Máte-li tu možnost, požádejte o pomoc rodinu. Ideální je, když se do péče o dítě zapojí partner a babičky, a vy máte více času na přípravu do školy.

  • Věřte si. Nebude to lehké, ale vy to zvládnete. A proč taky ne, když to dokázali jiní!

  • Počítejte s tím, že se objeví výčitky a narážky, hlavně ze strany partnera. Neberte si je příliš k srdci, nebo byste se zbláznila.

  • Nebuďte perfekcionistka. Domácnost nemusí být uklizená jako ze škatulky, není třeba vařit jídla o čtyřech chodech. Abyste zvládla děti, domácnost a studium, nezbude vám, než trochu slevit – anebo si najít výpomoc.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse