vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Střídavá péče: Ano, nebo ne?

25. června 2016

Střídavá péče: Ano, nebo ne?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Střídavá péče Rozvod děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Střídavá péče o děti je dnes poměrně v módě. Problém ale je, že se nehodí pro každý pár. Pokud se rodiče nedomluví a dělají si naschvály, může způsobit více škody, než užitku.

Diskutujte: Myslíte si, že je střídavá péče pro děti tím nejlepším řešením?


„Střídavou péči jsem zažila a už nikdy více. S otcem dětí nebyla žádná domluva, nepředával mi je ve sjednaný čas, štval je proti mně, kupoval jim drahé věci, které já jsem jim nemohla dát. Nechal je hrát do noci hry na počítači, což já jsem netolerovala. Výsledkem bylo, že děti chtěly bydlet s otcem, navíc začaly mít problémy ve škole. Když se u mladšího syna objevilo astma, otec mu odmítal podávat léky, protože podle něj byl zcela zdráv. Výsledkem byl těžký astmatický záchvat, se kterým skončil v nemocnici. To byl impulz, abych se obrátila na soud. Dosáhla jsem zrušení střídavé péče a kluci bydlí u mě. Konečně jsme všichni v klidu,“ mluví o své zkušenosti Jitka (36).

Pravidla střídavé péče

Střídavá péče o děti po rozvodu je poměrně módní záležitostí. Názory na ni se však různí. Zatímco někteří odborníci jsou přesvědčeni, že je pro děti tím nejlepším, jiní soudí, že je vhodná jen pro některé rodiny, a to tam, kde se rodiče jsou schopni domluvit. Jinak může způsobit více škody než užitku. Aby mohla střídavá péče bezchybně fungovat, je třeba dodržet několik základních pravidel.

MIFORUM zjistilo: tema-tydne-stridava-pece-ii-sh

Co je třeba pro střídavou péči

Dobrá komunikace rodičů. Je třeba, aby se na všem v zájmu dítěte domluvili a nedělali si naschvály.

Domluva na výchově. I když jsou rodiče rozvedení, měli by postupovat jednotně. Pokud se jeden bude snažit dítě vychovávat a druhý mu nechá naprostou volnost, nebude to dělat dobrotu.

Nenavádět dítě proti druhému. Nejhorší, co mohou rozvedení rodiče pro své děti udělat, je navádět ho proti tomu druhému. Toto navádění nikdy nevede k dobrému a dítěti může způsobit velké problémy.

Neshody řešit v soukromí. Dítě by nemělo být svědkem hádek rodičů, vše, co si potřebují vyříkat, by si měli vyřešit mezi čtyřma očima.

Dodržovat pravidla. Základem pro střídavou péči je dodržování domluvených pravidel ze strany rodičů – čas a místo předávání dětí, jednotný postup při výchově, financování věcí pro dítě apod.

Mluvit pravdu. V případě střídavé péče by měl druhý rodič vědět, co se během týdne odehrálo, jak si dítě stojí ve škole, zda přišlo do kontaktu s nějakou infekcí, nebo nemocné bylo apod. Informace je potřeba dávat úplné a pravdivé.

Nesoutěžit mezi sebou. Častým problémem bývá, že rodiče, aby se ukázali v co nejlepším světle, se mezi sebou předhánějí, aby dali najevo, kdo je lepší. A to v kupování dárků, dovolování více věcí, než ten druhý, jezdění na výlety či věnování co nejvíce času dítěti. To je však krok k velkým problémům.

Bydlet v blízkosti. Zvlášť u školních dětí je to velmi důležité. Rodiče by měli bydlet v takové vzdálenosti od sebe, aby dítě mohlo stále chodit do stejné školy a neměnilo třídu, ani kamarády.

Rozhodněte se v zájmu dítěte

Každý druhý pár u nás se rozvádí. A tak se lehce může stát, že rozvod – a potíže se svěřením dětí do péče – potkají kohokoliv z nás. I když si s partnerem nebudete moct přijít na jméno, zkuste se domluvit, a to vždy tak, aby to bylo nejlepší možné řešení pro vaše děti. Pro jeden pár to může být svěření dětí do péče jednoho z nich, pro jiný péče střídavá. Pokud máte tu možnost a rozhodnete se pro střídavou péči, vidí odborníci jako nejlepší model, když se nestěhuje dítě, ale rodiče. Dítě bydlí na stejném místě, ale rodiče se u něj po čtrnácti dnech střídají. S tím ale může nastat problém ve chvíli, pokud bývalí partneři založí nové rodiny.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse