vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Stresová inkontinence: Neudržím moč, když se směju a kašlu!

13. ledna 2016

Stresová inkontinence: Neudržím moč, když se směju a kašlu!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: únik moči smích moč Stresová inkontinence pomočování kašel

preventan-mimiforum-banner

Nedobrovolný únik moči, třeba při kašli nebo smíchu, trápí více žen, než by se mohlo zdát. Velmi často se objevuje po porodu a dokáže řádně zkomplikovat život.

Diskutujte: Stává se vám, že při smíchu a kašli neudržíte moč? Jaké máte řešení?


Říká se jí stresová inkontinence, i když se stresem vlastně vůbec nesouvisí. Ženy se s ní velmi často setkávají po porodu, nebo v období menopauzy. Neznamená to, že byste vůbec neudržela moč a musela nosit vložky. Lehká forma prvního stupně se totiž projevuje tak, že dojde k menšímu úniku moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku – nejčastěji to bývá při kašli, silnějším kýchnutí a smíchu, nebo při zvedání těžkých předmětů.

Stresová inkontinence trápí každou druhou!

● Stresovou inkontinencí trpí až polovina žen.
● U nás se odhaduje, že intenzivní samovolný únik moči trápí až 350 000 žen.
● Je dvakrát častější u žen než u mužů.

Únik moči: Často začíná porodem!

U ženy, která s únikem moči nemá problém, dojde při zvýšení nitrobřišního tlaku k tomu, že močová trubice zvýší tlak a pevně se uzavře. Moč tedy neuniká. K tomu je ale třeba, aby močová trubice byla v normální poloze, žena měla pevné pánevní dno a okolní tkáně. Pokud ale svalstvo pánevního dna a okolní pojivové tkáně ochabnou, což se velmi často děje během těhotenství a porodu, močová trubice se z původní polohy uvolní a při zvýšení nitrobřišního tlaku se pevně neuzavře. Díky domu dochází k samovolnému úniku moči.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-stresova-inkontinence-2-ing

3 stupně stresové inkontinence

1. stupeň – moč uniká jen občas, nárazově, a to v situacích, kdy dojde k náhlému zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, smích, kýchání, zvedání těžkých věcí). Není nutné nosit vložky, stačí výměna prádla.
2. stupeň – moč uniká při mnohem menším zvýšení nitrobřišního tlaku, a to i při chůzi, především do schodů, při běhu i lehčí práci. Je nutné nosit vložky a ženy jsou omezené ve sportu a v běžném životě, často mají problémy i v sexu, kterému se vyhýbají.
3. stupeň – k úniku moči dochází při minimálním zvýšení nitrobřišního tlaku, i při pomalé chůzi nebo v klidu, dokonce i vleže. Je nutné nosit vložky, protože moč uniká téměř pořád. Tento stupeň je pro ženu nejvíce omezující.

MIMIFORUM doporučuje:

Co dělat, když vás trápí únik moči

● Poraďte se s lékařem, který vám nejlépe poradí, jakou léčbu či zákrok zvolit.
● Při lehkém ochabnutí svalů pánevního dna pomáhají Kegelova cvičení. Je-li však ochabnutí větší, efekt se nedostaví.
● U žen po menopauze může lékař navrhnout léčbu pomocí estrogenů, které se zavádějí do pochvy.
● Existují i pomůcky, které se do pochvy zavádějí jako tampon. Pomáhají posílit pánevní dno a obnovit přirozenou polohu močového měchýře.
● Lékař může doporučit také elektrostimulaci, která může vést ke sníženému úniku moči.
● Účinnou novinkou je miniinvazivní chirurgický zákrok pomocí pásky TVT. Výkon trvá maximálně třicet minut a lze jej provést v lokání anestezii. Uvolněná močová trubice se podepře speciální páskou, a díky tomu získá zpět svou kontinentní schopnost.

Text: lju
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse