vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Stres z vysvědčení: Jak mu předcházet?

27. června 2013

Stres z vysvědčení: Jak mu předcházet?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Vysvědčení rodiče známky děti škola stres

preventan-mimiforum-banner

Vidina špatných známek, o kterých rodiče nevědí, může z vysvědčení udělat pořádný stres. Jak mu předcházet a jak se chovat, pokud máte doma školáka? 

Každý rok na konci června je to stejné. Přichází závěrečné vysvědčení a s ním spojené radosti i strasti. Některým dětem může přinést velký stres a obavy. Mnohdy totiž jejich rodiče netuší, jak špatně na tom se známkami jsou. Jak tedy stresu z vysvědčení předcházet?


1. S dětmi o vysvědčení mluvte

Vysvědčení je zhodnocením půlroční práce dítěte, nevzniklo ze dne na den. Pokud sledujete jeho školní výsledky, nemělo by vás příliš překvapit. Někdy ale děti raději tají, že se na poslední chvíli s prospěchem zhoršily. Proto je velmi důležité s nimi o škole a vysvědčení předem mluvit. Ptejte se na známky, které čekají. Mluvte o tom, v jaké oblasti má dítě problémy a na čem musíte zapracovat. A hlavně – ujistěte jej, že se na něj v žádném případě nebudete zlobit, i když známky nebudou nejlepší. Naopak se je příště pokusíte společně zlepšit.


2. Dejte najevo, že za dětmi stojíte deti-a-rodina-stres-z-vysvedceni-ii-sh-nahled

Kdo jiný by měl za dětmi stát a důvěřovat jim, než jejich rodiče. Proto jim dejte najevo, že je podpoříte nejen v dobrém, ale i ve zlém. Že se nemusejí bát přijít domů, když nebudou mít samé jedničky, ale dvě trojky z předmětů, které jim opravdu nejdou. Že jste to právě vy, u koho najdou pochopení. Motivujte děti do další práce, nekritizujte je, nekřičte a nenadávejte. Pokud se školák bude snažit a vy mu pomůžete, vždy se dají známky výrazně vylepšit.


3. Naplánujte si společný den

Už pár dní před koncem školy si s dětmi naplánujte společný den – malou odměnu za vysvědčení. Stres a strach z dětí lépe spadnou, když se budou mít na co těšit. Vymyslete, kam půjdete, co podniknete, jak budou chvíle, kdy se jim budete věnovat naplno, vypadat. Udělejte si alespoň jeden den v roce čas, pokud možno bez práce a prožijte jej s dětmi na maximum.


4. Nesrovnávejte

„Ty budeš mít na vysvědčení trojku z matematiky a Toník od sousedů jedničku. Jak to, že je lepší?“ Tak na takové věty zapomeňte. Každé dítě je jedinečné a srovnávat s jinými jej nelze. Každé vyniká v něčem jiném, má odlišné zájmy i nadání. Tím, že jej budete porovnávat s jinými, situaci nepomůžete. Naopak mu seberete poslední zbytky sebevědomí. Bude se cítit neschopné a méněcenné. Velkým problémem je také rivalita mezi sourozenci, kterou takové srovnávání může způsobit. Proto jednejte v klidu, oceňte na vysvědčení to dobré a na problémy zkuste najít řešení.


5. Je to jenom vysvědčení!

Někteří rodiče mají na své potomky přehnané požadavky. Jsou přesvědčeni, že pokud nedonesou samé jedničky, jsou nešikovní a neschopní. A dětem to dávají patřičně najevo. Ať už dítě přinese jakékoli známky, mějte na paměti jednu větu: „Nejde o život, je to jenom vysvědčení!“ Netrestejte, hledejte, jak z toho ven. Nekřičte a nejednejte v afektu. Raději odejděte a vraťte se, až se uklidníte. Reakce by vás později mohla mrzet.


Tipy MIMIFORA:
3 tipy, jak oznámit špatné známky rodičům

-    Zavolat či poslat SMS. Jsou-li známky horší, než jste všichni čekali, rodiče na to předem připravte. Zavolejte jim, či pošlete SMS. Ve druhém případě máte větší naději, že na vás nebude nikdo křičet. Rodič se totiž stihne uklidnit, než odpoví a nebude jednat v afektu.
-    Říct to jen jednomu. Většina dětí má jednoho rodiče, se kterým si rozumí více. Který ho brání a je jeho spojencem. Pokud jsou známky nedobré, svěřte to nejdříve jemu. Ten pak může druhého na nemilou věc připravit a zabránit zuřivé reakci.
-    Požádejte o pomoc. „Mami, tati, angličtina mi nejde, můžeš mi s ní prosím pomoct?“ Rovnou se špatným vysvědčením požádejte rodiče o pomocnou ruku. Dejte najevo, že o problému víte a chcete ho řešit, ne utéct. Nezapomeňte také zdůraznit, že máte i výborné známky. Na to se často zapomíná, když nějaký ten předmět nevyjde.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:41 23.05.2018 - Plavčík -

Bez nadpisu

super
18:41 23.05.2018 - Plavčík -

Bez nadpisu

super

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse