vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Stres v těhotenství: Může ohrozit miminko?

15. srpna 2013

Stres v těhotenství: Může ohrozit miminko?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: astma těhotenství porod stres miminko

preventan-mimiforum-banner

Mírný stres v těhotenství může být podle odborníků pro miminko prospěšný, avšak u velkého stresu je to naopak. Pro dítě je nebezpečný a hlavně – následky se často projeví až mnohem později.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Nestane se něco a donosím zdravé miminko? Dopadnou mi dobře testy? Zvládnu porod? To jsou jen některé z otázek, které se nastávajícím maminkám honí hlavou. Když se k tomu přidají nevolnosti, zdravotní potíže či problémy v práci či s partnerem, je jasné, že se stresovým situacím v podstatě vůbec nevyhne. Jenže velký stres může miminku uškodit.

Stres vede ke schizofrenii

Je stres v těhotenství nebezpečný? Podle některých studií ano! A není radno si s ním zahrávat. Podle nizozemských vědců se však následky stresů, které nastávající maminka prodělala, neodrazí na dětech hned, ale až později. Zjistili totiž, že je u nich vyšší pravděpodobnost poruch chování, vzniku depresí či dokonce schizofrenie. Její riziko se zvyšuje až o polovinu. Podle expertů je nejhorší prodělaný velký stres v prvním a druhém trimestru, kdy dochází ke klíčovému vývoji mozku miminka. Díky stresu, který prodělává matka, může u dítěte dojít k abnormalitám ve vývoji mozku.

Stres může za astma

Pokud dítě trpí astmatem či alergiemi, může za tím podle jedné americké studie stát stres, který matka prožívala během těhotenství. Prokázali, že v krvi nastávajících maminek, které se příliš stresují, je zvýšená hladina imunoglobulinu, a právě to může stát za problémy s alergiemi a astmatem. Vzhledem k jasně prokázané souvislosti odborníci vidí jen jediné řešení – omezit stresové situace v těhotenství a nenervovat se.

MIMIFORUM zjistilo:

Mírný stres miminku prospívá

Zatímco velký a dlouhodobý stres má na miminko jednoznačně negativní vliv, mírný stres mu podle amerických vědců může jen prospět. Prokázali totiž, že se děti matek zažívajících menší stres rychleji vyvíjejí.

Stres stojí za obezitou deti-a-rodina-stres-v-tehotenstvi-ii-sh-nahled

Odborníci prokázali i další zajímavou souvislost – stresu, který maminka zažívá během těhotenství a pozdější dětské obezity. Poukazují totiž na to, že nastávající maminky prožívající stres mají často děti, které jsou později obézní a trpí diabetem 2. typu. Proto opět radí – omezte stres, na vaše miminko má neblahý vliv.

MIMIFORUM zjistilo:

Za co ještě může stres v těhotenství

-          Bere dítěti železo. Američtí a izraelští vědci svorně tvrdí, že stresované matky organismu svých ještě nenarozených dětí ubírají železo. To je však velmi důležité pro vývoj orgánů, a hlavně mozku. Může se stát, že se to projeví na opožděném mentálním a fyzickém vývoji dítěte.

-          Může způsobit předčasný porod. Zvlášť velký stres může podle mnohých zjištění vést i k předčasnému porodu.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse