vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Streptokok: Toto všechno může způsobit!

5. září 2013

Streptokok: Toto všechno může způsobit!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: růže impetigo Streptokok nemoc bakterie

preventan-mimiforum-banner

Streptokoci se velmi snadno přenášejí a mohou způsobit celou řadu nemocí. Kromě angíny, spály či zápalu plic to můžou být i velmi nepříjemné kožní infekce.

Běžně se přenáší kapénkami, ale můžete se nakazit také líbáním, anebo třeba orálním sexem. Asi 3 % mužů totiž streptokoka má v močové trubici. Streptokok je bakterií z rodu Streptococcacae a je pro něj typické řetízkové uspořádání. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků, které způsobují široké spektrum různě závažných nemocí. Mezi nejznámější druhy patří streptokok skupin A, B a pneumokok.

Může ohrozit i miminko deti-a-rodina-streptokok-ii-sh-nahled

Do těla bakterie proniká sliznicí nosohltanu, kterou osídlí a dostává se do krve, která jej roznese do dalších částí těla. Pak může páchat celou řadu potíží – od angín přes záněty středního ucha, kloubů i chlopní, až po mnohdy smrtelnou meningitidu. U žen se může usídlit v pochvě a při porodu vážně ohrozit novorozence. Streptokok velmi často stojí za angínou a záněty mandlí, ale i za revmatickou horečkou, zápalem plic, spálou, či za záněty kůže.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní potíže vyvolané streptokoky

-          Angína.

-          Spála.

-          Zánět nosohltanu.

-          Zánět hltanu a zánět vedlejších nosních dutin.

-          Zánět mandlí.

-          Zánět středního ucha.

-          Revmatická horečka.

-          Meningitida.

-          Zápal plic.

-          Zánětlivá onemocnění kůže (impetigo, růže, nekrotizující fasciitida).

-          Zánět podkoží – celulitida.

Růže – rudé fleky na kůži

Zajímavou kapitolou, o které mnoho lidí nemá dostatečné povědomí, jsou kožní onemocnění, která mohou vyvolat streptokoci. Mezi ty nejznámější patří růže (erysipel) a impetigo. Za růží stojí nejčastěji streptokokové skupiny A a jde o zánětlivé onemocnění, které se projevuje červenými fleky na kůži (nejčastěji na nohou a v obličeji). Ty mohou pálit, svědit, bolet i otékat. K tomu se přidávají další příznaky – horečka, bolest hlavy, vyčerpanost a únava, nucení na zvracení. Jde o nakažlivé onemocnění, které se léčí antibiotiky, nejčastěji penicilinem.

Impetigo – řádí hlavně u dětí

Druhým kožním problémem, za kterým stojí streptokok, je impetigo. Postihuje děti a dospělé a je vysoce nakažlivé, proto se velmi rychle šíří. Často se objevuje v dětských kolektivech. Existují dvě formy impetiga – bulózní a nebulozní. První z nich se projevuje výskytem velkých puchýřů naplněných čirou tekutinou, které rychle praskají. Nebulozní impetigo se nejprve projeví jako malý puchýřek, který rychle praskne a je pokrytý krustou. V případě příznaků je třeba navštívit lékaře a přísně dodržovat hygienu, protože tekutinou z puchýřků dochází k další nákaze.

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse