banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Strach z menopauzy: Matka měla přechod po čtyřicítce!

19. února 2016

Strach z menopauzy: Matka měla přechod po čtyřicítce!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: strach věk přechod menopauza ženy hormony

preventan-mimiforum-banner

Období přechodu většinou přichází kolem padesátky, ale může se objevit i mnohem dříve. Zvlášť, pokud k tomu máte dědičné dispozice a kouříte. Je však nutné se menopauzy bát?

Průměrný věk, kdy u žen přichází menopauza, je 51 let. Může však na dveře zaťukat už dříve, po čtyřicátém roce života. Vliv mohou mít dědičné dispozice, ale i životní styl – například u žen kuřaček přichází menopauza až o 1,5 roku dříve. „Mám z menopauzy strach. Moje máma ji totiž měla hned po čtyřicítce, navíc spojenou s velkými problémy. Mně je pětatřicet, mám malé dítě a nerada bych za pár let byla v přechodu," trápí se čtenářka Zlata. Podobné starosti má více žen, zvlášť pokud jejich matka přechod absolvovala příliš brzy.

S méně hormony přichází přechod

Vše mají na svědomí hormonální změny. Ženský organismus začne nejdříve produkovat nižší množství pohlavních hormonů – estrogenu a progesteronu. V tu chvíli začíná přechod, tedy klimakterium, které může trvat několik let. Je pro něj typická nepravidelná a různě silná menstruace a další prvotní doprovodné příznaky (například návaly horka, pocení, únava, slabost apod.). Jakmile se objeví poslední měsíčky, nastává u žen menopauza.

Klimakterium: Konec reprodukce, řada problémů

Řada žen se klimakteria obává nikoliv proto, že bude znamenat konec jejich reprodukčních schopností, ale z toho důvodu, že v tomto období ženy začínají více trápit různé bakteriální infekce a záněty:

● Například záněty močových cest.

● Prudce stoupá počet cévních a srdečně-cévních onemocnění.

● Mění se proces ukládání tuku, a proto přibývá žen, které mají problémy s nadváhou.

● Dochází také k úbytku kostní hmoty, proto jsou ženy ohroženy řídnutím kostí – osteoporózou a s tím spojenými bolesti zad, kloubů, končetin…

I když to vypadá hrozivě, neznamená to, že tyto potíže potkají i vás. Vše je totiž velmi individuální. Existují tak i ženy, které přechod absolvují bez jakýchkoliv problémů.

Hlavní příznaky menopauzy:

● Návaly horka a pocení – dle oborníků trápí až 80 % žen.

● Podrážděnost a nervozita.

● Zhoršení paměti, zapomínání.

● Únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, vyčerpanost.

● Suché sliznice mohou přinést bolest při pohlavním styku.

● Suchost kůže a svědění.

● Častější nutkání na močení, případně i neschopnost udržet moč, tzv. inkontinence.

Zajímavost MIMIFORA

Íránští vědci přišli na to, jak vypočítat, kdy ženu menopauza čeká. Prý na to stačí krevní testy. Podle hormonu AMH totiž vědci poznají, kolik vajíček se v těle ženy ještě skrývá. Vše zasadili do matematického modelu a vypočítali, kdy se menopauza dostaví, a to s přesností čtyř měsíců. Bohužel se tato metoda zatím běžně nepoužívá a bude třeba dalších výzkumů.

Přírodní pomocníci: Červený jetel, ploštičník, sója

Pokud máte pocit, že vás již trápí příznaky klimakteria, rozhodně se poraďte s lékařem. Nepříjemným doprovodným potížím se dá čelit pomocí hormonální substituční terapie, nebo přírodní cestou – pomocí vhodně zvolených doplňků stravy určených speciálně pro ženy v přechodu. Na každou ženu funguje něco jiného, a tak je třeba zkusit, který přípravek bude vyhovovat právě vám.

Mezi odborníky se nejvíce hovoří o příznivých účincích červeného jetele, ploštičníku a sóji. Například australští vědci provedli rozsáhlý výzkum, který prokázal, že ženy užívající v době přechodu sójové výtažky měly až o 40 procent nižší četnost návalů horka. Navíc se snížily jejich potíže s nočním pocením. Ženy v Číně a v Japonsku mají minimální zkušenosti s návaly právě proto, že jejich strava je bohatá na sóju…

Text: mob

Foto: Ingimage.com, stock.xchng

 

Navšivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:17 15.05.2017 - Monika888 -

Re:

Ja muzu jen souhlasit! jsem strasne moc spokojena s Elli. zvladla jsem prechod uplne v klidu, ani nevim, ze jsem nejaky prodelala :D
16:54 30.01.2017 - Marta -

Bez nadpisu

Bát se určitě nemusíte. A už vůbec ne, pokud zvolíte pomocníka v podobě Elli menoosteo stejně jako já. Takový hladký průběh přechodu jsem nečekala ani ve snu.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa