vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Strach z porodu: Jak ho překonat

21. ledna 2017

Strach z porodu: Jak ho překonat

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: děs hrůza strach porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Strach z porodu je normální, ale nesmí nám přerůst přes hlavu. Pokud by se změnil v panickou hrůzu, může totiž zkomplikovat průběh porodu.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Menším či větším strachem z porodu si projde snad každá nastávající maminka. Jde totiž o normální jev. Minimálně 60 % žen má podle průzkumů strach z porodu, obavy však pronásledují snad každou nastávající maminku. Má to ale jeden háček – nesmíme panikařit a obavy nám nesmějí přerůst přes hlavu.

Mám dojem, že se zblázním

„Jsem v šestém měsíci, a čím víc se blíží porod, tím větší z něj mám hrůzu. V noci se budím zpocená, zdají se mi šílené sny. Ve dne mě provázejí děsy a jímá mě úzkost. Mám hrozný strach, že to nezvládnu, že se něco zvrtne a stane se něco miminku i mně. Všichni mě uklidňují, ale to mě děsí ještě víc. Vůbec nevím, jak to vydržím až do porodu. Mám dojem, že se zblázním,“ svěřuje se Matylda (31).

Strach držte na uzdě

I když se odborníci shodují, že strach z porodu je normální, dodávají – je třeba ho ale držet na uzdě. Jakmile se projeví panika a ženě sálá hrůza z očí, může to průběh porodu zkomplikovat. Je prokázáno, že ženy, které se velmi bojí, mají těžší porody a nejdou u nich tak hladce jak u žen, jejichž strach je normální. Může za to mimo jiné stresový hormon kortizol. Pokud je jeho hladina neúměrně vysoká, může to vést ke špatnému zásobení kyslíkem, snížení průtoku krve placentou a k poruše děložní činnosti.

Když to jinak nejde, vyhledejte pomoc sex-a-vztahy-strach-z-porodu-ii-sh-nahled

„Zvládly to jiné, zvládneš to taky.“ To je hlavní argument ostatních, když se jim svěříme s naším strachem z porodu. To je sice pravda, ale na druhé straně tato věta příliš uklidnit nedokáže. Máte-li strach z porodu, zkuste jej nejdříve zmírnit sama a ve spolupráci s partnerem a rodinou. Pokud to nejde, vyhledejte zavčas odbornou pomoc. Panická hrůza může, jak už jsme zmírnili, totiž průběh porodu zkomplikovat, a tak je lepší začít pracovat na jejím odstranění co nejdříve.

Tipy MIMIFORA:

5 rad, jak překonat strach z porodu

- Myslete pozitivně. Nepřipouštějte si vážné komplikace. Myslete pozitivně, těšte se na miminko. Negativními myšlenkami ničemu nepomůžete. Naopak pokud vás strach ovládne, bude vám jen hůř.

- Nečtěte »hororové« diskuze na internetu. Zvlášť, pokud čekáte první dítě, zajímá vás všechno, co se porodu týká. Internet je nejjednodušší možnost, jak najít informace. Jenomže zde snadno narazíte i na doslova »hororové« popisy porodů, či potratů v pozdní fázi těhotenství. Raději se jim vyhněte, jinak vám bude ještě hůře.

Informujte se. Máte-li strach z bolesti, předem se informujte o možnosti, jak ji utlumit. Hojně využívanou možností rodících žen je tzv. epidurál, který vám pomůže velké bolesti překonat.

- Odreagujte se. Nemyslete na to, jak všechno dopadne. Raději se zkuste co nejvíce odreagovat. Jděte s partnerem anebo kamarádkami ven, zajděte do kina či divadla, anebo vyrazte na nákupy. Dělejte zkrátka to, u čeho se cítíte dobře.

Plánujte budoucnost. I to vám může pomoct překonat strach. Chystejte si výbavičku, plánujte, co všechno budete dělat, když z vás teď bude rodina. Zkuste se na něco těšit, třeba na místo, které máte ráda a kam vaše děťátko určitě jednou vezmete.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse