banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Strach z porodu: Jak ho překonat

21. ledna 2017

Strach z porodu: Jak ho překonat

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: děs hrůza strach porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Strach z porodu je normální, ale nesmí nám přerůst přes hlavu. Pokud by se změnil v panickou hrůzu, může totiž zkomplikovat průběh porodu.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Menším či větším strachem z porodu si projde snad každá nastávající maminka. Jde totiž o normální jev. Minimálně 60 % žen má podle průzkumů strach z porodu, obavy však pronásledují snad každou nastávající maminku. Má to ale jeden háček – nesmíme panikařit a obavy nám nesmějí přerůst přes hlavu.

Mám dojem, že se zblázním

„Jsem v šestém měsíci, a čím víc se blíží porod, tím větší z něj mám hrůzu. V noci se budím zpocená, zdají se mi šílené sny. Ve dne mě provázejí děsy a jímá mě úzkost. Mám hrozný strach, že to nezvládnu, že se něco zvrtne a stane se něco miminku i mně. Všichni mě uklidňují, ale to mě děsí ještě víc. Vůbec nevím, jak to vydržím až do porodu. Mám dojem, že se zblázním,“ svěřuje se Matylda (31).

Strach držte na uzdě

I když se odborníci shodují, že strach z porodu je normální, dodávají – je třeba ho ale držet na uzdě. Jakmile se projeví panika a ženě sálá hrůza z očí, může to průběh porodu zkomplikovat. Je prokázáno, že ženy, které se velmi bojí, mají těžší porody a nejdou u nich tak hladce jak u žen, jejichž strach je normální. Může za to mimo jiné stresový hormon kortizol. Pokud je jeho hladina neúměrně vysoká, může to vést ke špatnému zásobení kyslíkem, snížení průtoku krve placentou a k poruše děložní činnosti.

Když to jinak nejde, vyhledejte pomoc sex-a-vztahy-strach-z-porodu-ii-sh-nahled

„Zvládly to jiné, zvládneš to taky.“ To je hlavní argument ostatních, když se jim svěříme s naším strachem z porodu. To je sice pravda, ale na druhé straně tato věta příliš uklidnit nedokáže. Máte-li strach z porodu, zkuste jej nejdříve zmírnit sama a ve spolupráci s partnerem a rodinou. Pokud to nejde, vyhledejte zavčas odbornou pomoc. Panická hrůza může, jak už jsme zmírnili, totiž průběh porodu zkomplikovat, a tak je lepší začít pracovat na jejím odstranění co nejdříve.

Tipy MIMIFORA:

5 rad, jak překonat strach z porodu

- Myslete pozitivně. Nepřipouštějte si vážné komplikace. Myslete pozitivně, těšte se na miminko. Negativními myšlenkami ničemu nepomůžete. Naopak pokud vás strach ovládne, bude vám jen hůř.

- Nečtěte »hororové« diskuze na internetu. Zvlášť, pokud čekáte první dítě, zajímá vás všechno, co se porodu týká. Internet je nejjednodušší možnost, jak najít informace. Jenomže zde snadno narazíte i na doslova »hororové« popisy porodů, či potratů v pozdní fázi těhotenství. Raději se jim vyhněte, jinak vám bude ještě hůře.

Informujte se. Máte-li strach z bolesti, předem se informujte o možnosti, jak ji utlumit. Hojně využívanou možností rodících žen je tzv. epidurál, který vám pomůže velké bolesti překonat.

- Odreagujte se. Nemyslete na to, jak všechno dopadne. Raději se zkuste co nejvíce odreagovat. Jděte s partnerem anebo kamarádkami ven, zajděte do kina či divadla, anebo vyrazte na nákupy. Dělejte zkrátka to, u čeho se cítíte dobře.

Plánujte budoucnost. I to vám může pomoct překonat strach. Chystejte si výbavičku, plánujte, co všechno budete dělat, když z vás teď bude rodina. Zkuste se na něco těšit, třeba na místo, které máte ráda a kam vaše děťátko určitě jednou vezmete.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa