banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

14. prosince 2016

Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sterilizace Antikoncepce těhotenství sex dítě

preventan-mimiforum-banner

Pro mnoho žen je sterilizace nejpohodlnější metodou antikoncepce, jiné ji odsuzují. Mají strach, že proces je nevratný, a tak v budoucnu už nikdy nebudou moct otěhotnět. Zatímco dřív musela žena splnit určitá kritéria, dnes si může o sterilizaci požádat sama.

„Nikdy bych do toho nešla! Připadala bych si, že už nejsem žena. Vždyť se to nedá vrátit zpět,“ soudí o sterilizaci zástupkyně jedné skupiny žen, Martina (33). Druhá je však zcela opačného názoru. „Je to to nejlepší, co mě mohlo potkat. Konečně si můžu užívat sexu naplno, a nemusím se bát, že zase otěhotním. Mám tři děti, to už by mi stačilo,“ říká vyslankyně druhého tábora, Jana (38), který naopak sterilizaci podporuje.

Nový zákon: Sterilizace pro všechny

Zatímco dřív se o sterilizaci mluvilo jako o strašáku žen, který se prováděl často při porodu císařským řezem, dnes je situace jiná. Sterilizace se dostává do popředí zájmu. Jde totiž o rychlý a vysoce spolehlivý způsob, jak znovu neotěhotnět. Nahrává tomu i úprava legislativy. Od letošního dubna ji je možné provést i na vlastní žádost ženy, avšak v tomto případě není hrazena pojišťovnou.

MIMIFORUM zjistilo:

Zdravotní pojišťovny hradí sterilizaci v případě, že je provedena ze zdravotních důvodů. Tedy tehdy, ohrozilo-li by budoucí těhotenství bezprostředně život či zdraví ženy.

Přerušení vejcovodů je nevratné

Často mezi ženami panuje mylný dojem, že sterilizace tak trochu připomíná kastraci a žena se ocitne bez vaječníků. Tak tomu ale není. Jde pouze o přerušení vejcovodů, které se provádí nejčastěji laparoskopicky. Pokud zákrok probíhá během císařského řezu, pak se vejcovody podvazují klasicky silonovým stehem.

Zákrok dobře zvažte

Pokud vám lékař sterilizaci navrhne, například vzhledem k dalšímu vysoce rizikovému těhotenství, anebo jste přesvědčena, že děti už nechcete, vše dobře zvažte. Jde sice o účinnou antikoncepční metodu, ale zcela si uzavřete možnost v budoucnu spontánně otěhotnět. Za pár let se totiž může stát, že zatoužíte po miminku. Třeba proto, že změníte partnera a budete chtít založit rodinu s ním. V případě vyššího věku ženy a po opakovaných císařských řezech jde však o velmi dobrou metodu, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-sterilizace-ii-sh-nahled

5 věcí, které musíte vědět o sterilizaci

  • Pokud se provádí ze zdravotních důvodů, je zákrok hrazen pojišťovnou. Sterilizaci však může podstoupit na vlastní žádost, však výkon si platí sama. Cena zákroku pomocí laparoskopie se pohybuje kolem 9 000 Kč.

  • Jde o jeden z nejlevnějších způsobů antikoncepce, a to i tehdy, pokud si zákrok hradíte. Během pěti let se vám náklady nejen vrátí, ale například za antikoncepční náplasti za tu dobu zaplatíte až čtyřikrát více.

  • Zákrok je nevratný, funkci vejcovodů nelze obnovit. Těhotenství je však možné po umělém oplodnění.

  • Ani v případě sterilizace ochrana před početím není stoprocentní, ale je velmi vysoká, přesto existuje velmi malé množství žen, které i tak otěhotnělo.

  • Na hormonálním cyklu se nic nemění, menstruace probíhá dále. Pouze je zabráněno k tomu, aby se vajíčko transportovalo do dělohy, a tak se zabránilo spojení se spermií.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa