vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

14. prosince 2016

Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sterilizace Antikoncepce těhotenství sex dítě

preventan-mimiforum-banner

Pro mnoho žen je sterilizace nejpohodlnější metodou antikoncepce, jiné ji odsuzují. Mají strach, že proces je nevratný, a tak v budoucnu už nikdy nebudou moct otěhotnět. Zatímco dřív musela žena splnit určitá kritéria, dnes si může o sterilizaci požádat sama.

„Nikdy bych do toho nešla! Připadala bych si, že už nejsem žena. Vždyť se to nedá vrátit zpět,“ soudí o sterilizaci zástupkyně jedné skupiny žen, Martina (33). Druhá je však zcela opačného názoru. „Je to to nejlepší, co mě mohlo potkat. Konečně si můžu užívat sexu naplno, a nemusím se bát, že zase otěhotním. Mám tři děti, to už by mi stačilo,“ říká vyslankyně druhého tábora, Jana (38), který naopak sterilizaci podporuje.

Nový zákon: Sterilizace pro všechny

Zatímco dřív se o sterilizaci mluvilo jako o strašáku žen, který se prováděl často při porodu císařským řezem, dnes je situace jiná. Sterilizace se dostává do popředí zájmu. Jde totiž o rychlý a vysoce spolehlivý způsob, jak znovu neotěhotnět. Nahrává tomu i úprava legislativy. Od letošního dubna ji je možné provést i na vlastní žádost ženy, avšak v tomto případě není hrazena pojišťovnou.

MIMIFORUM zjistilo:

Zdravotní pojišťovny hradí sterilizaci v případě, že je provedena ze zdravotních důvodů. Tedy tehdy, ohrozilo-li by budoucí těhotenství bezprostředně život či zdraví ženy.

Přerušení vejcovodů je nevratné

Často mezi ženami panuje mylný dojem, že sterilizace tak trochu připomíná kastraci a žena se ocitne bez vaječníků. Tak tomu ale není. Jde pouze o přerušení vejcovodů, které se provádí nejčastěji laparoskopicky. Pokud zákrok probíhá během císařského řezu, pak se vejcovody podvazují klasicky silonovým stehem.

Zákrok dobře zvažte

Pokud vám lékař sterilizaci navrhne, například vzhledem k dalšímu vysoce rizikovému těhotenství, anebo jste přesvědčena, že děti už nechcete, vše dobře zvažte. Jde sice o účinnou antikoncepční metodu, ale zcela si uzavřete možnost v budoucnu spontánně otěhotnět. Za pár let se totiž může stát, že zatoužíte po miminku. Třeba proto, že změníte partnera a budete chtít založit rodinu s ním. V případě vyššího věku ženy a po opakovaných císařských řezech jde však o velmi dobrou metodu, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-sterilizace-ii-sh-nahled

5 věcí, které musíte vědět o sterilizaci

  • Pokud se provádí ze zdravotních důvodů, je zákrok hrazen pojišťovnou. Sterilizaci však může podstoupit na vlastní žádost, však výkon si platí sama. Cena zákroku pomocí laparoskopie se pohybuje kolem 9 000 Kč.

  • Jde o jeden z nejlevnějších způsobů antikoncepce, a to i tehdy, pokud si zákrok hradíte. Během pěti let se vám náklady nejen vrátí, ale například za antikoncepční náplasti za tu dobu zaplatíte až čtyřikrát více.

  • Zákrok je nevratný, funkci vejcovodů nelze obnovit. Těhotenství je však možné po umělém oplodnění.

  • Ani v případě sterilizace ochrana před početím není stoprocentní, ale je velmi vysoká, přesto existuje velmi malé množství žen, které i tak otěhotnělo.

  • Na hormonálním cyklu se nic nemění, menstruace probíhá dále. Pouze je zabráněno k tomu, aby se vajíčko transportovalo do dělohy, a tak se zabránilo spojení se spermií.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:05 17.10.2018 - Inka -

sterilizace

Dobry den,mam 3 deti cisarem,prvni sem potratila,druhy byl chlapecek planovany zadeckem,treti bylo mimodelozni odebrali mi levy vajecnik a ctvry zase chlapecek to byl nepostupujici porod a pata byla holcicka,ale uni sem mela sterilizaci pravy vajecnik,tak bych chtela prosimvas vedet,jesli,uz nemuzu otehotnet dekuji

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse