darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

14. prosince 2016

Sterilizace: Vše, co potřebujete vědět

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sterilizace Antikoncepce těhotenství sex dítě

preventan-mimiforum-banner

Pro mnoho žen je sterilizace nejpohodlnější metodou antikoncepce, jiné ji odsuzují. Mají strach, že proces je nevratný, a tak v budoucnu už nikdy nebudou moct otěhotnět. Zatímco dřív musela žena splnit určitá kritéria, dnes si může o sterilizaci požádat sama.

„Nikdy bych do toho nešla! Připadala bych si, že už nejsem žena. Vždyť se to nedá vrátit zpět,“ soudí o sterilizaci zástupkyně jedné skupiny žen, Martina (33). Druhá je však zcela opačného názoru. „Je to to nejlepší, co mě mohlo potkat. Konečně si můžu užívat sexu naplno, a nemusím se bát, že zase otěhotním. Mám tři děti, to už by mi stačilo,“ říká vyslankyně druhého tábora, Jana (38), který naopak sterilizaci podporuje.

Nový zákon: Sterilizace pro všechny

Zatímco dřív se o sterilizaci mluvilo jako o strašáku žen, který se prováděl často při porodu císařským řezem, dnes je situace jiná. Sterilizace se dostává do popředí zájmu. Jde totiž o rychlý a vysoce spolehlivý způsob, jak znovu neotěhotnět. Nahrává tomu i úprava legislativy. Od letošního dubna ji je možné provést i na vlastní žádost ženy, avšak v tomto případě není hrazena pojišťovnou.

MIMIFORUM zjistilo:

Zdravotní pojišťovny hradí sterilizaci v případě, že je provedena ze zdravotních důvodů. Tedy tehdy, ohrozilo-li by budoucí těhotenství bezprostředně život či zdraví ženy.

Přerušení vejcovodů je nevratné

Často mezi ženami panuje mylný dojem, že sterilizace tak trochu připomíná kastraci a žena se ocitne bez vaječníků. Tak tomu ale není. Jde pouze o přerušení vejcovodů, které se provádí nejčastěji laparoskopicky. Pokud zákrok probíhá během císařského řezu, pak se vejcovody podvazují klasicky silonovým stehem.

Zákrok dobře zvažte

Pokud vám lékař sterilizaci navrhne, například vzhledem k dalšímu vysoce rizikovému těhotenství, anebo jste přesvědčena, že děti už nechcete, vše dobře zvažte. Jde sice o účinnou antikoncepční metodu, ale zcela si uzavřete možnost v budoucnu spontánně otěhotnět. Za pár let se totiž může stát, že zatoužíte po miminku. Třeba proto, že změníte partnera a budete chtít založit rodinu s ním. V případě vyššího věku ženy a po opakovaných císařských řezech jde však o velmi dobrou metodu, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-sterilizace-ii-sh-nahled

5 věcí, které musíte vědět o sterilizaci

  • Pokud se provádí ze zdravotních důvodů, je zákrok hrazen pojišťovnou. Sterilizaci však může podstoupit na vlastní žádost, však výkon si platí sama. Cena zákroku pomocí laparoskopie se pohybuje kolem 9 000 Kč.

  • Jde o jeden z nejlevnějších způsobů antikoncepce, a to i tehdy, pokud si zákrok hradíte. Během pěti let se vám náklady nejen vrátí, ale například za antikoncepční náplasti za tu dobu zaplatíte až čtyřikrát více.

  • Zákrok je nevratný, funkci vejcovodů nelze obnovit. Těhotenství je však možné po umělém oplodnění.

  • Ani v případě sterilizace ochrana před početím není stoprocentní, ale je velmi vysoká, přesto existuje velmi malé množství žen, které i tak otěhotnělo.

  • Na hormonálním cyklu se nic nemění, menstruace probíhá dále. Pouze je zabráněno k tomu, aby se vajíčko transportovalo do dělohy, a tak se zabránilo spojení se spermií.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Lucie
lussy01.12.
Alexandr
skyline02.12.
Adam
Karel12.12.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa