vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Štědrý den a Boží hod: Zvyky a tradice

24. prosince 2013

Štědrý den a Boží hod: Zvyky a tradice

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: olovo Boží hod Štědrý den Vánoce tradice

preventan-mimiforum-banner

Vánoční svátky jsou opět tady a s nimi i tradice, které je provázejí. Co se nejčastěji dělá na Štědrý den a na Boží hod? Zde je malý přehled.

Štědrý den

 

1. Lití olova

Starý zvyk, který upadl v zapomnění ve válečném období, kdy bylo olova nedostatek. Později se však vrátil a stal se oblíbený hlavně u rodin s dětmi. Olovo se roztaví v kovové nádobce nad plamenem, a potom se lije do připravené misky s vodou. Každý si vytvoří svůj vlastní odlitek a podle jeho tvaru se věští, co ho v příštím roce čeká (např. rovná čára spokojený život, hvězda – úspěch atd.). Dnes v obchodě pořídíte kompletní sady přímo urččené na lití olova.

 

2. Zlaté prasátko

Tradice má kořeny až v pohanských dobách. Prase bylo symbolem Slunce a zimního slunovratu, který připadal na období Vánoc. Tradici pak přejali křesťané. Půst se ale držel během celého adventu a na Štědrý den až do doby, než vyjde první hvězda. Poté se mohlo zasednout ke slavnostní tabuli. V poslední době se však zvyk zúžil na půst během jednoho dne, který však pro zdraví ideální není a může vyvolat nemalé zažívací problémy.

 

3.  Pouštění lodiček

Další oblíbený zvyk. K němu budeme potřebovat mísu s vodou a skořápky z ořechů. Do každé poloviny voskem připevníme malou svíčku (max. 2,5 cm). Každý, kdo je doma, by měl mít svou lodičku a měl by si ji sám vyrobit. Svíčky zapalte, položte lodičky na vodu a čekejte, jak budou reagovat. Toho, jehož lodička vydrží svítit a plout po hladině nejdéle, čeká dlouhý život. Ti, jejichž loďka se bude držet u břehu, zůstanou v příštím roce doma. Naopak ti, jejichž loďka popluje do středu, se vydají do světa. Pokud se lodička bude dotýkat jiné, značí to lásku a přátelství. Dopluje-li sama k druhému břehu, získáte konečně to, po čem toužíte. Zhasne-li lodičce světlo, může to značit komplikovaný citový vztah, který vás v příštím roce čeká.

 

4. Krájení jablka

Další typický vánoční zvyk. Jablko se půlí kolmo ke stopce. Pokud v něm uvidíte hvězdu, sejdete se všichni příští rok ve zdraví. Když ale na překrojeném jablku najdete kříž, značí to nemoc, či dokonce smrt. Není však třeba se bát – jde jen o pověru.

 

Boží hod

 

Bez návštěv a úklidu

Na Boží hod se podle tradice nesmělo pracovat, a to včetně úklidu domácnosti. Aby hospodyňky zákaz neporušily, nestlaly dokonce ani postele. Šlo totiž o den určený k rozjímání. Proto se ani nechodilo po návštěvách. Lidé většinou zůstávali doma a chodili jen na mši, které se říkalo »hrubá«. Netrpělivě se čekalo na slunečné počasí. Protože podle tradice pokud obličej faráře při mši osvítilo slunce, značilo to hojnou úrodu vína v dalším roce.

 

Hodně jídla místo půstu deti-a-rodina-stedry-den-a-bozi-hod-ii-sxc-nahled

V první svátek vánoční oslavují křesťané narození Ježíše Krista. S východem hvězdy na Štědrý večer skončil půst, který tradičně trval celý advent. Nyní přišla konečně chvíle na to se pořádně najíst – a začít hodovat. Typickým jídlem, které se tento den servírovalo na slavnostní tabuli, byla pečená husa či kachna, zelí a knedlík.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse