vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Stalking: Mám pocit, že mě někdo pronásleduje

9. prosince 2015

Stalking: Mám pocit, že mě někdo pronásleduje

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: policie psychické problémy obtěžování pronásledování Stalking

preventan-mimiforum-banner

Pronásledování vám může zničit život. Vynervuje vás tak, že nebudete moct spát, a při-tom se jen velmi těžko dokážete bránit. Případů tzv. stalkingu bohužel přibývá a podle odhadů se s ním u nás setkal každý desátý člověk.

„Pronásledování jsem zažila a už bych se s ním nikdy nechtěla setkat. Za vším stál můj bývalý partner. Nedokázal ustát, že jsem se s ním rozešla. Začalo mi peklo. Denně mi psal i padesát esemesek, posílám mi e-maily a dopisy, alespoň dvacetkrát za den mi telefonoval. To ale nebylo všechno. Čekal na mě na zastávce, když jsem šla do práce. Sedal si za mě v tramvaji a dýchal mi za krk. Sledoval mě, když jsem šla nakupovat,“ popisuje typický případ stalkingu Lada (29). „Nakonec jsem se z toho zhroutila a skončila na psychiatrii. To asi chtěl, protože teprve pak s tím přestal. Úplně mi ale zničil život,“ dodává.

Zajímavosti MIMIFORA:

● Od 1. 1. 2010 je nebezpečné pronásledování u nás trestným činem (§ 354 Trestního zákoníku, zákon č. 40/2009 Sb.).

● Se stalkingem se podle výzkumů na světě setkalo 8 % žen a 2 % mužů.

● Jedna čtvrtina obětí pronásledování má myšlenky na sebevraždu. 

● V 50 % případů je pachatelem pronásledování bývalý partner oběti.

● Statistika stalkingu je děsivá – 64 % pachatelů vyhrožuje, 40 % ničí majetek, 36 % útočí na oběť fyzicky, 6 % napadá třetí osoby a 2 % obětí dokonce končí smrtí.

● První policejní jednotka, která se zabývala vyšetřováním pouze stalkingu, vnikla v Los Angeles v roce 1990.

Stalking: zničená psychika a ztráta práce tema-tydne-stalking-2-ing 

Stalking, neboli pronásledování, dokáže být mnohem horší, než by se mohlo zdát. Jeho oběti často trpí výraznými psychickými potížemi (nervozita, podrážděnost, bezradnost, vyčerpanost, nespavost), a díky tomu mohou mít potíže doma i v zaměstnání. Často totiž oběť nemůže myslet na nic jiného, a tak dochází ke zhoršení pracovního výkonu. Vše může skončit výpovědí, či změnou práce. Alarmující je fakt, že u nás se se stalkingem setkalo až 10 % lidí.

MIMIFORUM zjistilo:

Typické projevy stalkingu

● Opakované pokusy o kontakt (např. prostřednictvím dopisů, telefonátů, SMS zpráv, zasílání dárků).

● Přímé či nepřímé výhružky (demonstrování moci), které u normální osoby vzbuzují oprávněný strach a obavy.

● Vyhledávání fyzické blízkosti oběti (postávání v místě bydliště, zaměstnání, pozorování, chůze v blízkosti).

● Ničení věcí pronásledované osoby (např. vozidla, plotu, ale i likvidace zvířete – domácího mazlíčka)

● Zneužívání osobních údajů (např. zveřejnění telefonního kontaktu a adresy oběti na internetu s legendou, že chce prodat byt, poskytuje sexuální služby).

Zdroj: www.bkb.cz

Co dělat, pokud se se stalkingem setkáte?

V první řadě přerušte s pronásledovatelem veškeré kontakty, na jeho e-maily, dopisy, zprávy i telefonáty nereagujte. Vše, čím vás obtěžoval, si ale schovávejte, abyste měla důkazy pro policii. Problém si také nenechávejte pro sebe, svěřte se rodině i partnerovi. Pokud vás někdo pronásleduje fyzicky, měňte trasy, místa a časy, kde se vyskytujete. Je-li to možné, choďte v doprovodu. Jak se zachovat vám poradí v Bílém kruhu bezpečí (www.bkb.cz), nebo se můžete s důkazy obrátit na policii a podat trestní oznámení.

Pronásledování: Hlavní motiv je nenávist

Případů stalkingu bohužel přibývá. Zhruba v polovině z nich je pachatelem bývalý partner. Není to ale podmínkou. Může jít také o někoho, kdo si vás vyhlédl a rozhodl se vám zničit život. Motivem k němu totiž často bývá nenávist, případně může jít i o bezmezný obdiv, což je časté například u celebrit. Pachatel si touží vynutit pozornost, chce oběť ovládnout, kontrolovat, ublížit ji. Často tak řeší právě odmítnutí, které nedokáže ustát.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse