vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
S rodinou do lesa: Kam na houby a jak se neotrávit

30. června 2011

S rodinou do lesa: Kam na houby a jak se neotrávit

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: pms ovulace folikulární fáze premenstruační syndrom menstruace houbaři houby les tip tipy výlet

preventan-mimiforum-banner

Češi jsou vášniví houbaři a do lesa vyrážejí při každé příležitosti. Sbírání hub je navíc i skvělým tipem na rodinný výlet. Kam se vydat a na co si dát pozor, aby vás nečekala otrava houbami?

Esenciální fosfolipidy FORTE

Esenciální fosfolipidy FORTE

Pro všechny, kteří se setkali s různými jedovatými toxiny v potravě (například při otravě houbami, alkoholem) či s pesticidy, jsou tu esenciální fosfolipidy. Jde o biologicky velmi významnou skupinou lipidů, látky tělu vlastní, které jsou nezbytnou součástí buněčných membrán. Mají příznivý vliv na stavbu a funkci jaterních buněk. Svým zásahem do metabolismu jaterní buňky zlepšují činnost jater, zvyšují jejich regenerační schopnost a detoxikační činnost (zvyšují odolnost buněk proti nepříznivým vlivům, včetně vlivů toxických). Obecně urychlují zlepšení stavu při jaterních onemocněních.

Doporučená cena: 125 Kč

 

Češi jsou národem houbařům. S vidinou najít co nejvíce praváků, ale i nejrůznějších holubinek, vyrážejí do lesa celé rodiny. Z deseti lidí u nás se ročně na houby vypraví sedm, ale ne každý je spokojený. Zatímco někdo nasbírá plný košík hub, jiný si odnese maximálně tak klíště. Protože lidé často sbírají i druhy, které neznají, hrozí i vážná otrava houbami.

Zajímavost MIMIFORA

Prší, rostou houby, hurá do lesa! To je jeden z nejrozšířenějších mýtů mezi houbaři. Přitom není pravdou, že by houby vyrašily hned po dešti. Nejdříve se totiž zavlaží podhoubí a samotné houby rostou 8–12 dní po dešti, optimálně za 14 dní.

Češi sbírají houby v tunách

Za jedlými houbami se můžete vypravit od jara do podzimu, ta nejoblíbenější houbařská sezóna však nastává od srpna do poloviny října. V tu dobu vyrážíme do lesa, sbíráme praváky, vaříme nejrůznější houbové pochutiny, a co nesníme, sušíme či jinak zpracováváme do zásoby. Češi ročně nasbírají deset tisíc tun hub a jejich vášeň je pro sousední státy často nepochopitelná. Ovšem takový výlet za houbami je často skvělým odreagováním a zábavou pro celou rodinu, navíc přinese pohyb a kýžený pobyt na čerstvém vzduchu.

Pozor na muchomůrky!

Pokud se s rodinou na houby vydáte, sbírejte jen osvědčené druhy. Jinak se můžete dočkat závažné a často smrtelné otravy houbami, kterých je u nás několik ročně. Nedávno například zemřela mladá dívka, která se otrávila gulášem s muchomůrkou zelenou. Právě tato muchomůrka patří v našich lesích k nejjedovatějším, ročně ji u nás sní až dvacet lidí a čtvrtina z nich zemře.

Nesbírejte nic, co neznáte

Naučit se znát houby a nesbírat ty, které neznáte – to je základ, aby vaši rodinu nepotkala otrava. U nás můžete najít až 3 000 druhů hub a 400 z nich je jedovatých. Některé druhy rostou jen v listnatých lesích, jiné zase v jehličnatých. Třeba křemenáče a kozáky najdete pod břízami, hřib satan je jedovatou houbou listnatých lesů. Houby obecně rostou dřív v listnatých lesích (půda se dříve prohřívá a vytváří se podhoubí), než v jehličnatých.

Tipy MIMIFORA

Jak správně sbírat a upravit houby

● Sbírejte jen druhy, které bezpečně znáte.

● Hřiby, které na řezu modrají, jsou v syrovém stavu jedovaté, ale při dostatečné tepelné úpravě jsou jedlé a chuťově výborné.

● Všechny pokrmy z hub by měly projít dostatečnou tepelnou úpravou a neměly by se jíst ve velkém množství. Houby jsou těžce stravitelné a nevolnost a zvracení mohou vyvolat i jedlé druhy hub.

● Nesbírejte houby u silnic, protože obsahují velké množství olova. V závislosti na oblasti (např. v průmyslové zóně) mohou obsahovat i rtuť a kadmium.

Místa, kde houby rostou

Žádný zkušený houbař vám své oblíbené místo samozřejmě neprozradí. Přinášíme ale pár tipů na místa a lesy, kde prý houby v sezóně zaručeně rostou.

Zajímavost MIMIFORA

Vyhlášená místa v ČR

Plzeňsko – Okolí Stříbra, Manětína, Šťáhlav, přírodní park Buková hora-Chýlava u Nepomuka.

Šumava – Lesy mezi Vimperkem a Horskou Kvildou.

Jižní Čechy – Třeboňsko: Stříbřec, lesy v okolí Klece u Lomnice nad Lužnicí, Chlum u Třeboně, Písecko: Písecké hory, okolí Dobešic, lesní celek Hůrky, Českokrumlovsko: Kaplicko, okolí Rožmitálu na Šumavě, Slavkov mezi Hořicemi na Šumavě a Větřním, Strakonicko: Kraselov, Strašice, Hoštice a Nahořany u Volyně, Pivkovice.

Královéhradecko a Pardubicko – Les mezi Hradcem Králové, Borohrádkem a Třebechovicemi pod Orebem, Železné hory.

Jižní Morava – Svahy u Dyje na Znojemsku, kohoutovické a bystrcké lesy na okraji Brna, na podzim lesy na okraji Českomoravské vrchoviny.

Beskydy – Frýdlantsko (okolí Ostravice, Starých Hamrů, Čeladné, Lysé hory), Příborsko (okolí rybníka Borovce).

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:54 31.08.2013 - romana -

Re: Beroun

KDE PROSIM V BEROUNE ROSTOU
09:30 08.08.2012 - jakub -

libochovice

u nás strašně sucho a houby žádné.zítra jedu na šumavu tak snad něco najdem.co si našel za houby?
11:38 29.07.2011 - David -

Beroun

Včera jsem byl na hodinu v lese na Berounsku a rostou!!!!!!!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse