vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Správná péče o zuby: Jak se vyhnout kazům

27. listopadu 2012

Správná péče o zuby: Jak se vyhnout kazům

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: pasta kartáček čistění zuby péče

preventan-mimiforum-banner

Po krásných bílých zubech touží snad každý. Abychom ale měli chrup jako z reklamy, je potřeba o něj řádně pečovat. A to již od dětství. 

Za špatným stavem chrupu nemusí stát vždy nedostatečná hygiena. Na vině může být i špatně zvolený kartáček či způsob, jakým zuby čistíte. Dávno už také neplatí, že doba čistění je nejdůležitější. Hlavní je totiž technika.

Tip MIMIFORA:

Jak správě vybrat kartáček

Správně zvolený kartáček by měl být měkký, hustý, s menší plochou a rovný. Pokud byste používala příliš tvrdý, mohlo by se to časem projevit například ustupujícími dásněmi. U dětí by měl kartáček odpovídat jejich věku dle označení výrobce.

Dvakrát denně je minimum

Základem správné péče o chrup jsou nejen dobře zvolená péče a technika, ale i pravidelné návštěvy zubaře, a nejlépe i dentálního hygienisty. K zubaři bychom měli zavítat dvakrát ročně. Chrup je pak třeba čistit alespoň dvakrát denně, a to vždy po jídle. Kromě správného kartáčku jsou nezbytnými doplňky také kartáček mezizubní, zubní nit a ústní voda.

3 rady, jak správně pečovat o chrup zdravi-a-krasa-spravna-pece-o-zuby-ii-sh_small

Používejte mezizubní kartáček. Klasickým kartáčkem se do prostor mezi zuby nedostanete. Je proto velmi důležité si pořídit mezizubní kartáčky. Ty se vyrábějí v různých velikostech podle mezer mezi zuby. S výběrem vám pomůže zubař, nebo dentální hygienistka. Na místa, kam se s mezizubním kartáčkem nedostanete, používejte zubní nit.

Střídejte zubní pasty. Odborníci doporučují zubní pasty střídat. Tak zabráníte tomu, aby se bakterie nestaly proti jednomu druhu imunní. Zubní pasta by měla obsahovat fluor, avšak ve vhodném množství. U dětí je důležité vybírat dle věku, neměly by používat zubní pasty pro dospělé. Pokud máte nějaký problém, například s dásněmi či s citlivostí zubů, používejte pasty na tyto problémy zaměřené.

Čistěte si zuby správně. Není důležité, jak dlouho si zuby čistíte, ale jak to děláte. Odborníci to přirovnávají k mytí nádobí. To také nepřestanete mýt proto, že uplynul daný čas, ale myjete je tak dlouho, dokud není čisté. U zubů je to stejné. To, že je máte vyčištěné správně, poznáte jazykem. Když jím chrup přejedete a jsou hladké, je to v pořádku. Pokud jsou drsné a na dotek jakoby chlupaté, čistěte dále.

Tipy MIMIFORA:

Jak na bílé zuby

Snižte konzumaci rizikových nápojů, jako je káva, černý čaj, Coca-cola, či červené víno. Případně si po nich důkladně vyčistěte zuby. Pozor i na některé potraviny, které chrup barví, například borůvky.

Vyzkoušejte bělící zubní pasty. Ty obrousí povrch zubu a pomáhají navrátit původní barvu. Neměly by se však používat dlouhodobě, protože mohou zubní sklovinu poškodit.

Po jídle žvýkejte. Žvýkačky totiž pomáhají produkovat více slin, a tak chrup omývají.

Dejte si jahody. Obsahují totiž enzym, který zuby přirozeně bělí. Nesmíte je ale jíst, nýbrž rozmačkat na kaši, zuby jimi potřít, nechat pár minut působit, a pak umýt a vyčistit je pastou. Doporučuje se provádět jednou měsíčně.

Zkuste další ovoce a zeleninu. Nejsou to jen jahody, které svědčí bílým zubům, ale také jablka, hrušky, celer, květák, okurky, nebo mrkev. V tomto případě pomáhá jejich konzumace. Zvyšují produkci slin, které v kombinaci s obsaženou přirozeně čistí zuby a likvidují bakterie.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse