vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Spolknutí magnetu či baterie: Co hrozí a co dělat

4. února 2014

Spolknutí magnetu či baterie: Co hrozí a co dělat

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: baterie Magnet operace lékař zdraví

preventan-mimiforum-banner

Každé desáté dítě, které spolkne knoflíkovou baterii, zemře. Rodiče si mnohdy vůbec neuvědomují, jak nebezpečné to pro jejich potomka může být. Stejně tak nebezpečné jsou i magnetky. Proto je třeba velkou péči věnovat prevenci.

Malé děti do pěti let. Právě ty patří mezi neojohroženější skupinu, u které hrozí polknutí malého předmětu. Zatímco korálky či knoflíky projdou většinou zažívacím traktem bez problémů, stejně jako 80 % spolknutých cizích těles a vyjdou ven stolicí, u 20 % je tomu jinak. Nejen, že hrozí vážné zdravotní komplikace, ale při spolknutí některého z ostrých (špendlík, sklo, ostrý kov, napínáček), anebo nebezpečných předmětů, hrozí bez včasného zásahu i smrt.

 

Baterie leptá zevnitř

Malá knoflíková baterie, anebo magnetka. Tyto předměty se dají snadno polknout a patří k velmi rizikovým. Bez lékařské pomoci je totiž jejich požití smrtelné. Zdánlivě »nevinná« baterie totiž obsahuje roztok hydroxidu draselného a sodného. A protože kyselina chlorovodíková v žaludku narušuje kov, dojde k tomu, že tyto látky poleptají sliznici a můžou způsobit její perforaci. Pak už může být na jakoukli pomoc pozdě.

 

Rychlý zákrok lékaře je nezbytný

Čí deti-a-rodina-spolknuti-magnetu-ci-baterie-ii-sxc-nahled m dříve se baterie odstraní, tím lépe. Vždy je nutný zákrok a dohled lékaře. Uvízne-li v žaludku, je nezbytné ji z těla dostat maximálně do 36 hodin. Mnohem horší je, zůstane-li v jícnu. Zde by měla být odstraněna nejlépe do hodiny, perforaci pak způsobí do čtyř hodin. Podle lékařů žádná první pomoc od rodičů už nepomůže, důležitá je prevence. Nejvíce nebezpečné jsou větší knoflíkové baterie, u nichž hrozí nebezpečné přilepení uvnitř jícnu. Pokud dítě jakoukoli baterii polkne, je třeba jej co nejrychleji dopravit do nemocnice. Důležité je v tomto případě přijít včas.

 

Další nebezpečí: Spolknutí magnetu

Stejně nebezpečné jako spolknutí baterie je i polknutí magnetek. Ty jsou často součástí hraček, a především v podobě lesklých kuliček se dají spolknout velmi snadno a rychle. Stačí jedna kulička a mohou nastat veliké problémy. Jde totiž o silné magnety, a tak je zle ve chvíli, kdy se dítě ocitne blízko kovových předmětů, ale i u ledničky. Konzultace s lékařem je nezbytná, i když se v tomto případě nic vážného stát nemusí. Pokud ale dítě polkne víc než jednu magnetickou kuličku, je zle. Ty totiž putují v různých místech zažívacího traktu, mohou sevřít tkáň a poškodit střevní stěnu. Operace je nezbytná, jinak dítě může zemřít. Lékaři proto varují – na magnety, stejně jako na baterie, dejte dobrý pozor. Prevence je totiž základ.

 

MIMIFORUM zjistilo:

V případě polknutí slabého magnetu nemusí být nutná operace, ale z těla se dostává pomocí jiného magnetu. Jde-li o jeden menší magnet, může se také čekat, zda nevyjde přirozenou cestou z těla ven. Konzultace s lékařem by však měla být samozřejmostí.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse