vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Společné bydlení s rodiči: Výhody a nevýhody

26. května 2014

Společné bydlení s rodiči: Výhody a nevýhody

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: domov Bydlení soukromí dům rodiče

preventan-mimiforum-banner

Společné bydlení s rodiči má spoustu výhod a nevýhod. Uvažujete-li o něm, dobře zvažte všechna pro a proti. Zde jsou hlavní klady a zápory žití pod jednou střechou.

Bydlet s rodiči, anebo se osamostatnit a jít s rodinou do vlastního, i když finančně na tom budete hůř? Tuto otázku si klade nejeden pár či mladá rodina. Bydlení s rodiči má řadu kladů, ale i záporů. Proto se vyplatí je předem dobře promyslet a zvážit. Zde jsou hlavní nevýhody a výhody!

 

Nevýhody společného bydlení

 

-          Ztráta soukromí. I když budete mít samostatný vchod, rodiče budou mít dokonalý přehled o tom, s kým se stýkáte a kdo vás navštěvuje.

 

-          Nečekané návštěvy. Málokdy rodiče respektují, že k vám bez ohlášení nemají chodit. A tak hrozí, že je doma budete mít častěji, než byste si představovala.

 

-          Neshody ohledně plateb. Někde to funguje dobře, ale často převažují případy, že děti a rodiče nemají stejnou představu o tom, kolik kdo má platit za inkaso, nájem, nedoplatky apod. To může vyústit v nemalé neshody.

 

-          Nedorozumění a konflikty. Při společném bydlení hrozí mnohem častěji, než pokud byste žili sami. Hádky mohou být i na denním pořádku a vy díky tomu můžete mít zkaženou náladu i chuť ze společného bydlení.

 

-          Neustálá kontrola. „Kam jdeš?“, „Kdy se vrátíš?“ Rodiče se tak většinou ptají svých dětí a dospívajících, ale budete-li s nimi bydlet, hrozí, že se otázkám nevyhnete ani v dospělosti. Budete tak pod neustálou kontrolou.

 

tema-tydne-spolecne-bydleni-s-rodici-ii-sh-nahled Výhody společného bydlení

 

-          Budete mít hlídání. Tedy nemáte-li rodiče, kteří hlídat vnoučata odmítají. V opačném případě je ale – co se hlídání týká – společné bydlení snad největší výhodou.

 

-          Maminka uvaří. Maminky v důchodu většinou vaří denně, a tak je naděje, že se u ní můžete někdy najíst i vy či vnoučata. Vzájemně si můžete vypomoct i v péči o domácnost.

 

-          Rodiče pohlídají dům. Jedete-li na dovolenou, nebo jste-li celé dny v práci, poslouží společné bydlení s rodiči lépe, než hlídací agentura. Rodiče nejen ohlídají dům, ale mohou i zalévat kytky, větrat, vybírat schránku apod.

 

-          Bydlení bude levnější. Budete-li bydlet společně, o náklady se podělíte. Za energie, nájem apod. zaplatíte jen půlku, než kdybyste byt či dům obývala sama s rodinou. V dnešní době jde o nezadbatelnou položku rodinného rozpočtu.

 

-          Nejste sama doma. Jezdí-li partner často na služební cesty či má stále noční, mohla byste se sama v domě necítit dobře. Budou-li v něm ale i rodiče, máte lepší pocit – nejste sama.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:37 29.04.2018 - donalabuznikova -

bydlení s rodiči

To bych se hanbou propadla, kdybych ve 30 letech měla bydlet u rodičů a nechat se vyživovat, už 10 let jsem od rodičů pryč, letos si s manželem budeme kupovat domeček, proto obhlížíme realitní web https://www.di­gireality.cz/ a za bydlení s rodiči bych to tedy rozhodně neměnila.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse