banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Špatné vysvědčení: 5 důvodů, proč dítě podpořit a nenadávat

22. června 2017

Špatné vysvědčení: 5 důvodů, proč dítě podpořit a nenadávat

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: školák prázdniny Vysvědčení známky škola

preventan-mimiforum-banner

Vysvědčení ke konci školního roku neodmyslitelně patří. Ne vždycky je ale dobré a místo radosti nepřinese konflikty a potíže. Křiv a bití ale rozhodně není správnou reakcí rodičů, pokud dítě nepěkné známky přinese.

Školní rok opět dospěl ke svému konci a je tu čas, kdy děti čeká závěrečné vysvědčení. Jenže zdaleka ne každý přinese samé jedničky. Pokud je vysvědčení horší, v dětech často narůstá strach. A odborníci jen potvrzují, že rodiče reagují nepřiměřeně a špatně. I když jsou naštvaní, neměli by křičet, nadávat a už vůbec ne děti fyzicky trestat. Proč tedy dítě podpořit a nehubovat, i když známky rozhodně dobré nejsou?

 

1. Ztratí zájem o školu

Když už dítě špatné vysvědčení přinese, je pozdě na to začít hledat příčnu. Pokud se rodič o prospěch dítěte zajímá průběžně během celého roku, pak ho špatné známky nepřekvapí. Nechává-li však vše na dítěti, může ho nedobré vysvědčení šokovat. Přehnaná reakce ale není na místě. Je třeba si uvědomit, že jde i o vinu rodiče, který situaci podcenil. Křik, nadávky a bití by mohlo nyní vést jen k tomu, že dítě ztratí další zájem o učení a o školu vůbec.

 

2. Nebude mít motivaci

Pokud se dítě během roku snažilo, a přesto má z nějakého důvodu špatné známky, mohla by negativní reakce ze strany rodičů způsobit víc škody než užitku. Veškerou motivaci, kterou dítě mělo, by rázem mohlo ztratit. Proto je mnohem lepším řešením s ním situaci probrat, podpořit ho, najít řešení a motivovat do dalšího školního roku k lepším výsledkům.

 

3. Snížíte mu sebevědomí

Špatné známky nemusejí ukazovat jen na to, že se dítě dostatečně neučilo či nesnažilo. Ale mohou poukazovat i na potíže ve škole, ať již s učitelem, nebo s dětmi – včetně šikany. Proto je třeba s dítětem v klidu promluvit a hledat příčinu, nikoli vybuchnout, nadávat, či dítě fyzicky trestat. Tímto přístupem mu můžete ještě snížit často už tak nízké sebevědomí.

 

4. Ztratí ve vás důvěru

Každý rok v době vysvědčení hlásí linky důvěry zvýšený počet telefonátů dětí, které se bojí se špatným vysvědčením vrátit domů, chtějí utéct, či dokonce páchat sebevraždu. Bojí se totiž trestů, bití a nepochopení ze strany rodičů. Pokud vaší reakcí na špatné vysvědčení bude řev a fyzický trest, místo toho, abyste si situaci nechali vysvětlit a navrhli řešení, může se stát, že ve vás dítě zcela ztratí důvěru.

 

5. Může se chytnout špatné party tema-tydne-spatne-vysvedceni-ii-sh-nahled

Dítě, které v rodičích oporu nemá a jeho špatné vysvědčení se pochopení nedočká, může hledat únik jinde. Přicházejí prázdniny, a tak nebude vůbec těžké chytit se špatné party, kde si bude moct postěžovat a jako vzpouru vůči rodičům se chytí drog a alkoholu. Proto je lepší vždy dobře zvážit, jak se k dětem za špatné vysvědčení zachováte a co jim řeknete. Řešení je tu vždycky – třeba doučování o prázdninách místo zábavy.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa