vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Špatné vysvědčení: 5 důvodů, proč dítě podpořit a nenadávat

23. června 2014

Špatné vysvědčení: 5 důvodů, proč dítě podpořit a nenadávat

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: školák prázdniny Vysvědčení známky škola

preventan-mimiforum-banner

Vysvědčení ke konci školního roku neodmyslitelně patří. Ne vždycky je ale dobré a místo radosti nepřinese konflikty a potíže. Křiv a bití ale rozhodně není správnou reakcí rodičů, pokud dítě nepěkné známky přinese.

Školní rok opět dospěl ke svému konci a je tu čas, kdy děti čeká závěrečné vysvědčení. Jenže zdaleka ne každý přinese samé jedničky. Pokud je vysvědčení horší, v dětech často narůstá strach. A odborníci jen potvrzují, že rodiče reagují nepřiměřeně a špatně. I když jsou naštvaní, neměli by křičet, nadávat a už vůbec ne děti fyzicky trestat. Proč tedy dítě podpořit a nehubovat, i když známky rozhodně dobré nejsou?

 

1. Ztratí zájem o školu

Když už dítě špatné vysvědčení přinese, je pozdě na to začít hledat příčnu. Pokud se rodič o prospěch dítěte zajímá průběžně během celého roku, pak ho špatné známky nepřekvapí. Nechává-li však vše na dítěti, může ho nedobré vysvědčení šokovat. Přehnaná reakce ale není na místě. Je třeba si uvědomit, že jde i o vinu rodiče, který situaci podcenil. Křik, nadávky a bití by mohlo nyní vést jen k tomu, že dítě ztratí další zájem o učení a o školu vůbec.

 

2. Nebude mít motivaci

Pokud se dítě během roku snažilo, a přesto má z nějakého důvodu špatné známky, mohla by negativní reakce ze strany rodičů způsobit víc škody než užitku. Veškerou motivaci, kterou dítě mělo, by rázem mohlo ztratit. Proto je mnohem lepším řešením s ním situaci probrat, podpořit ho, najít řešení a motivovat do dalšího školního roku k lepším výsledkům.

 

3. Snížíte mu sebevědomí

Špatné známky nemusejí ukazovat jen na to, že se dítě dostatečně neučilo či nesnažilo. Ale mohou poukazovat i na potíže ve škole, ať již s učitelem, nebo s dětmi – včetně šikany. Proto je třeba s dítětem v klidu promluvit a hledat příčinu, nikoli vybuchnout, nadávat, či dítě fyzicky trestat. Tímto přístupem mu můžete ještě snížit často už tak nízké sebevědomí.

 

4. Ztratí ve vás důvěru

Každý rok v době vysvědčení hlásí linky důvěry zvýšený počet telefonátů dětí, které se bojí se špatným vysvědčením vrátit domů, chtějí utéct, či dokonce páchat sebevraždu. Bojí se totiž trestů, bití a nepochopení ze strany rodičů. Pokud vaší reakcí na špatné vysvědčení bude řev a fyzický trest, místo toho, abyste si situaci nechali vysvětlit a navrhli řešení, může se stát, že ve vás dítě zcela ztratí důvěru.

 

5. Může se chytnout špatné party tema-tydne-spatne-vysvedceni-ii-sh-nahled

Dítě, které v rodičích oporu nemá a jeho špatné vysvědčení se pochopení nedočká, může hledat únik jinde. Přicházejí prázdniny, a tak nebude vůbec těžké chytit se špatné party, kde si bude moct postěžovat a jako vzpouru vůči rodičům se chytí drog a alkoholu. Proto je lepší vždy dobře zvážit, jak se k dětem za špatné vysvědčení zachováte a co jim řeknete. Řešení je tu vždycky – třeba doučování o prázdninách místo zábavy.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse