vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Špatně se hojící jizvy: Toto vyzkoušejte!

21. listopadu 2013

Špatně se hojící jizvy: Toto vyzkoušejte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sádlo hojení Jizva rána laser

preventan-mimiforum-banner

Špatně hojící se jizvy dokážou život pořádně zkomplikovat. Jsou nevzhledné, bolí, mohou být vystouplé, zarudlé a řádně snižovat sebevědomí. Co na ně zabírá? 

Máte-li jizvy, které se vám špatně hojí, jsou nevzhledné, vystouplé, rozšířené, anebo zarudlé a nevíte, co s nimi, přinášíme několik tipů, co na ně pomáhá.

 

Babská rada: Domácí sádlo

Ne vždy jsou drahé krémy základem úspěchu. Řada lékařů totiž na jizvy doporučuje obyčejné sádlo. Neznamená to ale, že byste si koupila kelímek v obchodě a potírala jizvu. Základem je, aby sádlo bylo nesolné, vepřové. Ideální je proto sádlo domácí, které si sama připravíte a dáte do lednice. Pak je nezbytné jím jizvu pravidelně promazávat. Ještě účinnější je údajně jezevčí sádlo, které je však dražší a hůře k dostání.

 

Tip z lékárny: Silikonové náplasti

Stále oblíbenější způsob, jak na jizvy, jsou speciální silikonové gelové náplasti. Jsou měkké, přilnavé a diskrétní, vyrobené ze silikonového eleastomeru pro lékařské použití. Jsou vhodné hypertrofické a koloidní jizvy, ale použít je můžete i na popáleniny či jiná poranění. Výhodou silikonu je, že si plátek uříznete podle tvaru jizvy, přiložíte jej na jizvu a připevníte náplastí a necháme několik hodin, později až celý den. Je třeba počítat s tím, že léčba je dlouhodobá a jizva se po pár dnech nezlepší. Silikon ale zabírá. Ví se o něm, že o polovinu snižuje riziko rozšiřování jizev, zmenšuje a změkčuje staré jizvy, a také je odbarvuje. Mírní bolestivost a snižuje na minimum tvorbu vystouplých jizev.

 

Tip čtenářky: Propolis zdravi-a-krasa-spatne-se-hojici-jizvy-ii-sh-nahled

Nejste-li alergická na včelí produkty, můžete na jizvu vyzkoušet také propolis. Ví se o něm, že má hojivé účinky a jizvám prospívá. Propolis obsahuje více než třicet přírodních látek, mimo jiné pryskyřice, silice, balzámy, aromatické kyseliny, vanilin, či flavonoidy, které mají antibiotické účinky. Najdete v něm i vosk či pyl. Před aplikací masti či tinktury z propolisu se doporučuje omýt ji odvarem z řapíku, anebo z měsíčku. Nemáte-li s propolisem zkušenosti, nejdříve jej vyzkoušejte na malém kousku kůže. Může totiž způsobit alergické reakce.

 

Tip lékařů: Laser

O laseru se ví, že urychluje hojení jizev a snižuje bolestivost. Existuje však více druhů laserů, zaleží na tom, v jakém je jizva stádiu. Jedná-li se o čerstvou jizvu, je vhodný biostimulační laser. Je-li jizva příliš červená, doporučuje se sklerotizační laser a v případě vystouplých jizev odborníci radí tzv. valorizační lasery, které odstraňují nadbytečnou tkáň. Který je pro vás ten nejvhodnější, doporučí lékař na základě konzultace. Je však třeba se připravit na to, že jde o možnost nejdražší – do laseru je nutno investovat.

 

Text: lju

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse