vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Špatná mluva: Kdy je čas jít k logopedovi?

24. září 2013

Špatná mluva: Kdy je čas jít k logopedovi?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: logopedie děti vady řeč mluva

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každé dítě mluví krásně, srozumitelně a přesně podle tabulek. Někdy je ale těžké odhadnout, kdy je ten správný čas zajít k logopedovi – a kdy je naopak ještě zbytečně brzy.

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné. A odlišná je také jejich řeč. Zatímco jedno mluví brzy, srozumitelně a má velkou slovní zásobu, druhému se do mluvení vůbec nechce. Důvodů, proč tomu tak je, může být více. Na vině mohou být genetické i fyziologické dispozice, špatný vzor v rodině, ale i fakt, že rodiče se dítěti málo věnují, jeho řeč nerozvíjí, nečtou s ním, nezpívají, a raději jej posadí k počítači. Může však jít i o vážnější příčiny – například poruchy sluchu či centrální nervové soustavy.

 

Řečové vady řešte před školou deti-a-rodina-spatna-mluva-ii-sh-nahled

Rodiče často děti mezi sebou srovnávají a řeší, jaké vady či nedostatky ve výslovnosti jsou běžné a vzhledem k věku normální – a jaké už ne. Existují obecná pravidla, kterými se orientačně můžete řídit. Obecně ale platí, že pokud se vám nezdá řečový vývoj vašeho dítěte či se u něj objevuje výrazná vada v mluveném projevu, je vhodné se s odborníkem poradit. Pro nápravu řečových vad je pak ideální předškolní věk, protože jdou většinou odstranit poměrně snadno pomocí pravidelných cvičení. Lépe je totiž zasáhnout před nástupem do školy, kdy by mohly způsobit problémy se čtením, psaním i posměch spolužáků.

 

MIMIFORUM doporučuje:

Hlavní důvody, kdy jít k logopedovi

-          Když dítě koktá. Nejde-li o přechodný stav, ale koktavost trvá, je v jakémkoli věku na místě návštěva logopeda.

 

-          Když dlouho nemluví. Pokud vaše dítko ve třech letech vůbec nemluví, anebo velmi málo a špatně, netvoří ani základní jednoduché věty, pak je čas na návštěvu logopeda. Odborníci hovoří o hranici tzv. fyziologické nemluvnosti, u které je hranice právě tři roky.

 

-          Když mluví špatně. Mluví-li dítě kolem čtvrtého roku či po něm velmi špatně, neustále zaměňuje písmena, vynechává je, jeho řeč je málo srozumitelná, nedobře tvoří věty či dělá stálé chyby v časování a skloňování, je návštěva logopeda víc než vhodná.

 

-          Neříká-li l, r a ř. Na výslovnost r a ř není třeba příliš spěchat, dítě na ně má čas. Pokud je po čtvrtém roce neříká, ale jinak mluví správně, není třeba  hned běžet k logopedovi. Naopak je vhodné jej navštívit po pátém roce, zhruba rok před nástupem do školy. I když řeč se u dítěte vyvíjí až do sedmi let, je dobré, aby prvňáčci měli výslovnost správnou a nestaly se například terčem posměchu ostatních dětí.

 

-          Mluví-li výrazně hůř, než vrstevníci. Srovnávat děti sice není vždy nejideálnější, ale pokud dlouhodobě pozorujete, že vaše dítě mluví mnohem hůř, než většina jeho vrstevníků, je na čase logopeda vyhledat. To samé platí, pokud vás na vadu řeči dítěte někdo upozorní, například učitelka v mateřské školce.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co by mělo zvládnout vaše dítě

-          Do 1 roku: M, B, P, A, E, I, O, U, D, T, N, J.

-          Do 2,5 let: K, G, H, CH, V, F, OU, AU.

-          Do 3,5 let: N, D, T, L, Bě, Pě, Mě, Vě.

-          Do 4,5 let: Ň, Ď, Ť, Č, Š, Ž.

-          Do 6,5 let: C, S, Z, R, Ř.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse