vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sourozenci si závidí. Co mám dělat?

28. dubna 2015

Sourozenci si závidí. Co mám dělat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: sourozenci závist žárlivost rodiče děti

preventan-mimiforum-banner

Závist mezi sourozenci bývá poměrně častá a většinou ji mají na svědomí sami rodiče, kteří děti porovnávají, nebo jedno z nich upřednostňují. A právě tomu se je třeba vyhnout!

Vitamin D3

– Doplněk stravy
 – Vitamin D3 (kalciferol)je látka, která významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, a tím přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.

vitamin-d3_small

Doplněk stravy

Více ZDE


Závist znají nejen dospělí. Nevyhýbá se ani dětem. Kolem třetího roku ji poznají i ty nejmenší ratolesti a dovede s nimi řádně zamávat. Závist mezi sourozenci je totiž pořádně nepříjemná věc.

 

Sestře jsem vždy záviděla!

„Vždycky jsem závidělá své sestře. Byla hezčí, štíhlejší, klukům se líbila. Dobře se učila, krásně hrála na klavír a všichni jí chválili. Já byla pravý opak. Malá, oplácaná, nosila jsem špatné známky a všichni se mi smáli. Bohužel rodiče nás neustále porovnávaly a opakovali, jak je sestra lepší. To našemu vztahu rozhodně neprospělo,“ vypráví Zuzana (35).

 

Porovnávání dětí vede k závisti

Mnoho závistí mezi sourozenci mají na svědomí právě rodiče. Jedním z hlavních problémů je fakt, že děti porovnávají, a to lepší dávají za příklad tomu horšímu. Tím ale docílí jen toho, že si budou vzájemně závidět a k ničemu dobrému to nepovede. Tomu lze předejít právě tím, že slabší dítě podpoříme a sourozence nebudeme srovnávat. Naopak se budeme snažit pomoct tomu, kterému to jde hůř a oceníme i jeho úspěchy.

 

Žárlila jsem na svého bratra

„Celý život jsem žárlila na svého bratra a záviděla mu. Drží mě to dodnes. Rodiče totiž vždycky chtěli kluka, a když se bratr narodil, stal se jejich mazánkem. Jeho upřednostňovali, všechno mu dovolili a koupili. Já si připadala jako nějaký outsider. Necítila jsem lásku ani od rodičů, ani od bratra. Záviděla jsem mu celý život, dodnes bohužel máme tak špatné vztahy, že se nestýkáme. Rodičům to mám za zlé,“ svěřuje se Magda (37).

 

Jděte dětem příkladem

Pokud chcete, aby vaše děti na sebe nežárlily a nezáviděly si, jděte jím příkladem. Chovejte se ke všem stejně, dělte rovným dílem, nesrovnávejte je, nedávejte jiného sourozence za vzor. To totiž povede jen k závisti, nikoli k tomu, že se děti budou více snažit. Ukažte jim, že přece nezáleží na tom, že jeden je v něčem lepší, vždyť druhý máme zase jinou vlastnost, kterou vyniká. Dáte jim tak do života víc, než si myslíte.

 

deti-a-rodina-sourozenci-si-zavidi-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Závidíme od dětství

I psychologové soudí, že závist často vzniká už v dětství, mezi druhým a třetím rokem, v době, kdy se rodiče dětem dostatečně nevěnují a nedávají jim najevo svou lásku. Pokud z těchto pocitů nevyrostou, závist v nich hlodá dál. Tato emoce je totiž lidská, ale jen v rozumné míře. Jakmile myšlenky přiživujeme a nenecháme je zmizet, dáme jim do života to nejhorší, co můžeme.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse