vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Solná jeskyně: Vyplatí se ji navštěvovat?

5. ledna 2012

Solná jeskyně: Vyplatí se ji navštěvovat?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: solná jeskyně nemoc děti nachlazení moře zdraví

preventan-mimiforum-banner

Solných jeskyní jsou u nás téměř tři stovky. Ve městech i lázních. Jak účinkují, a proč se je vyplatí pravidelně navštěvovat?

 


Diskutujte: Prospívá vašim dětem pravidelná návštěva solné jeskyně?


Jedna třičtvrtěhodinová návštěva solné jeskyně nahradí dva až tři dny pobytu u moře. Je skvě-lá pro alergiky a všechny s dýchacími problémy či astmatem. Chválí si jí lidé s kožními potí-žemi, hlavně s ekzémy a lupenkou. Pomáhá při stresu a vyčerpání. Aby však mohla na zdraví příznivě zapůsobit, nestačí do ní zajít jednou. Odborníci doporučují celé cykly návštěv. Mi-nimální počet je pět, lépe však deset posezení. Kúru je také třeba opakovat.

Solné jeskyně: Nejlepší je sůl z Mrtvého moře!

Všechny jeskyně nejsou stejné – je důležité vědět, zda jsou vybudované z kamenné nebo moř-ské soli. Pro zdraví jsou pak nejprospěšnější ty, které tvoří segmenty soli z Mrtvého moře. Rozdíl je velký – kamenná sůl obsahuje jen 3 procenta minerálů, kdežto sůl z Mrtvého moře až 55 procent.

Pobyt v jeskyni nahradí moře

Jednoduše řečeno – solná jeskyně maximálně simuluje atmosféru mořského ovzduší. Je uni-kátní tím, že v ní ve větší koncentraci dýcháte vysoký obsah solí, stopových prvků a minerálů, které obsahují právě mořská voda a vzduch. Máte-li podrážděné či zduřelé sliznice, pomáhá je vzduch v jeskyni zklidnit a otok splaskává. Lidé trpící ekzémy si chválí, že se jim zlepšuje pokožka – právě jako při pobytu u moře.

Solné jeskyně jsou ideální i pro děti zdravi-a-krasa-solna-jeskyne-2-cz

Velkou výhodou solné jeskyně je i to, že vás pobyt v ní vyjde mnohem levněji než cesta k moři. Vzduch plný soli můžete dýchat za každého počasí a ročního období. Velmi vhodná je i pro těhotné ženy a malé děti, které si zde mohou hrát. Pro ty bývají v jeskyních vyčleněny návštěvní hodiny, aby nerušily ostatní, kteří sem přijdou relaxovat. Pokud jste v solné jeskyni ještě nebyli, neváhejte. Uložíte se na lehátko a necháte se unášet třeba příjemnou hrou světel a jedinečným ovzduším.

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy nechodit do solné jeskyně?

Pokud trpíte hyperfunkcí štítné žlázy, nádorovými onemocněními, tuberkulózou, akutními záněty nebo klaustrofobií.


Text: mob
Foto: Solná jeskyně Nejdek, Czech Tourism

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse