7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

8. prosince 2017
Sociální sítě: Ničí nám vztah!
Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Sociální síť počítač Facebook vztah internet
Závislost na internetu a sociálních sítích je častější, než by se mohla zdát. Ničí však život nejen těm, které ovládá, ale i okolí. Zkrachovat tak může i pěkný vztah.
„Nikdy by mě nenapadlo, že vztah dokáže ničit i něco takového, jako jsou sociální sítě. Bohužel můj partner se stal zcela závislý na Facebooku a Twitteru. Sedí u počítače, anebo u mobilu prakticky celý den, zapnutý mobil má i v noci. Nemá zájem o nic jiného, než si psát s přáteli, sdílet fotky a videa. Mě a dceru začal úplně zanedbávat. Všechno je problém, pokud s námi někam jde, tak jen tehdy, je-li tam wi-fi a stejně sedí na mobilu. Snažila jsem se s ním mluvit, ale nechce to slyšet. Prý je to neskutečná zábava a já mu ji nepřeju,“ popisuje svoje trápení Iva (27).
S mobilem i spí!
„Partner si život bez Facebooku už nedovede představit. S mobilem i spí a má zapnutá hlasitá upozornění, aby ani v noci o nic nepřišel. Je to strašné, mám pocit, že už pro něj neexistuji. Sedí u počítače, tabletu či mobilu prakticky pořád, je na tom závislý, ale nechce to slyšet. Doma mi nepomůže, nikam se mnou nejde, je agresivní a otrávený. Nevím, co mám dělat a jak mu vysvětlit, že toto rozhodně není ta správná cesta. Přemýšlím o tom, že bych se s ním rozešla, nedá se to vydržet,“ svěřuje se s podobným příběhem Táňa (32).
Závislost vyžaduje pomoc
Lidí závislých na internetu a sociálních sítích přibývá. Podle studií jde o problém, který je nejčastější u mladých lidí, ale nevyhýbá se ani starším. Mezi studenty středních a vysokých škol je jich závislých 6 až 10 %. A čísla mohou být ještě vyšší, protože ne každý se k závislosti přizná, anebo si ji vůbec neuvědomuje. Pokud ale život člověka internet ovládne, málokdy si s tím poradí sám. Potřebuje pomoc okolí a většinou i odborníka, který poradí, jak život vrátit do normálu. Pokud to neudělá, může přijít nejen o své přátele, ale také si zničit vztah.
MIMIFORUM zjistilo:
Jak se pozná, že je partner závislý na internetu a sociálních sítích
– Cítí nezvladatelnou potřebu používat internet, musí si počítač za každou cenu zapnout.
– Pokud nemůže sedět u počítače ani být z internetu v mobilu, objeví se abstinenční příznaky, například nervozita, podrážděnost, mírná agresivita, špatná nálada.
– Kvůli internetu zanedbává domácí povinnosti, i péči o děti.
– Užívání internetu mu poskytuje uspokojení, nahrazuje kontakt s přáteli v reálném životě, neplní na něm jen pracovní nebo nezbytně nutné věci.
– Na svých účtech na sociálních sítích má stovky přátel, v reálném životě se skoro s nikým nestýká.
– Internet a sociální sítě jsou středobodem jeho zájmu.
– Pokud nemůže být u počítače, ovládá účty na sociálních sítích z chytrého mobilu.
– Raději si sedne k počítači, než by se věnoval vám nebo dětem.
– Používání internetu neumí omezit, i když se o to pokusí.
– Mohou se objevit zdravotní problémy – bolesti zad či potíže s očima.
Text: ino
Foto: Sxc.hu
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!