vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sociální fóbie: Vadí mi jiní lidé!

11. srpna 2017

Sociální fóbie: Vadí mi jiní lidé!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: lidé Sociální fóbie úzkost strach stres

preventan-mimiforum-banner

Sociální fóbie dokáže život řádně zkomplikovat. Ten, kdo jí trpí, má strach z kontaktu s lidmi, z komunikace, ale i z telefonování. Uzavírá se do samoty a může ztratit i své přátele. 

Přípravek FolGravid GravidPLAN® (doplněk stravy se sladidlem) je doplňkem stravy s vysokým obsahem inositolu a aktivní formy kyseliny listové (Quatrefolic), který byl vyvinut speciálně pro ženy, které plánují těhotenství.

folgravid-gravidplan-nahled

Vyskytuje se až u 13 % lidí a průměrně trvá i 25 let. Velmi často se poprvé objevuje v pubertě. Sociální fóbie dokáže život řádně znepříjemnit. Lidé, kteří jí trpí, bývají často introverty, trpí strachem a nadměrnou úzkostí z nejrůznějších sociálních situací, které nám připadají naprosto normální.

 

Stresující situace

Mezi stresující situace patří například kontakt s lidmi, telefonování, mluvení na veřejnosti ad. Potíže vedou k prudkému snížení sebevědomí, k nadměrnému stresu a k psychickým problémům. Dotyčný, který fóbií trpí, se kontaktu s lidmi začne vyhýbat. Má z něho hrůzu, úzkost a strach.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky, že člověk trpí sociální fóbií

 

-          Vyhýbá se kontaktu s lidmi a komunikaci.

-          Nechce se seznamovat s jinými, nikoho navštěvovat.

-          Má hrůzu z mluvení na veřejnosti, ale i z telefonování, anebo jezení před lidmi.

-          V případě, že jsou dotyční nuceni do kontaktu s jinými, červenají, buší jim srdce a třesou se jim ruce. Hrdlo se jim svírá, mívají knedlík v krku. Můžou jevit příznaky paniky.

-          Vyhýbavé chování vede k osamění, stranění se druhým.

-          Nemocný zažívá velké pocity úzkosti, které nedokáže sám překonat.

-          Může se objevit závislost na alkoholu či drogách, která pomáhá problémy krátce překonat.

 

Na vzdělání nezáleží

Nezáleží na tom, zda jste žena či muž, máte základní školu, anebo dvě vysoké. Sociální fóbie si nevybírá pohlaví ani vzdělání, vyskytuje se u všech. Proč vzniká, se přesně neví. Často to bývá po neúspěších ve společnosti či při prožití situací, které pro nás znamenaly trauma (např. posměch, výsměch, ponížení před ostatními).

 

Fóbie se dá léčit sex-a-vztahy-socialni-fobie-ii-sh-nahled

Jedno je ale dobré vědět – pokud si ji uvědomíte, dá se léčit. Jednodušší případy pomocí psychoterapie, složitější pak i medikamenty. Pokud ji budete ignorovat, můžete skončit jako samotářka bez partnera a přátel a z této situace se budete jen velmi těžko dostávat. Potíže mohou samy odeznít, avšak průměrně trvají 25 let. Proto je lepší zavčas vyhledat odbornou pomoc a nenechat se fóbií zahnat do kouta.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse