vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Slunce a kůže: Toto může způsobit!

9. května 2013

Slunce a kůže: Toto může způsobit!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: UV záření úžeh úpal melanom rakovina Slunce kůže

preventan-mimiforum-banner

Opálená kůže sice dobře vypadá, ale vystavovat se často slunečním paprskům s sebou nese velké riziko. UV záření pleti škodí a může způsobit i rakovinu kůže. 

Slunce kůži škodí, o tom není pochyb. UV záření má na svědomí nejen vrásky a popálení, ale také nebezpečnou rakovinu kůže. Toto všechno může způsobit!


Vrásky

I když opálená kůže vypadá na první pohled krásně, vystavovat ji slunečnímu záření zdravé určitě není. UVA záření, které do kůže a jejich hlubších vrstev proniká celoročně, má mimo jiné negativní vliv na předčasné stárnutí kůže – a vznik vrásek. Čím více svou pleť vystavujeme slunci, tím vyšší je riziko, že se vrásky objeví mnohem dříve, než byste čekala.


Popálení zdravi-a-krasa-slunce-a-kuze-ii-sh-nahled

Jen málo lidí nezažilo, jaké to je se na slunci spálit. Nejčastěji to poznalo už v dětském věku. Jenže kůže má dobrou paměť a následky takového spálení se mohou projevit i mnohem později. Je prokázáno, že vyšší riziko rakoviny kůže totiž mají ti, kteří byli v útlém dětství opakovaně vystavováni škodlivému UV záření. Odborníci varují také před tím, že slunce může způsobit i nebezpečné popáleniny, a to 1. a 2. stupně. Abyste se jim vyhnula, je důležité se chránit opalovacími přípravky s vyššími faktory.


Zajímavost MIMIFORA:
Sluneční záření poškozuje DNA

Vědci prokázali, že UVB paprsky poškozují buněčnou DNA. Štěpí její strukturu, a to může vést k rakovině kůže. Známkou jejího poškození vlivem UV záření jsou drobné hnědé pigmentové skvrny na pleti, kterým se říká sluneční skvrny. Poškození pleti je tím větší, čím více takových skvrn máte.


Melanom

Sluneční záření má na svědomí poměrně zákeřný druh rakoviny – kožní melanom. Jejich počet stále prudce roste. V některých zemích je rakovina kůže dokonce tou nejčastější u mladých žen – a předstihla karcinom děložního čípku. U nás během 30 let lékaři zaznamenali 370 % nárust u mužů a 330 % u žen. Až 50 % melanomů vznikne z mateřského znaménka. Proto se vyplatí sledovat své tělo, a jakmile zpozorujete, že skvrna na kůži mění barvu a tvar, anebo roste, obrátit se na svého lékaře. Důležité je v tomto případě dbát na prevenci a chránit se před sluncem přípravky s vyšším ochranným faktorem, vhodným oblečením a pokrývkou hlavy.


MIMIFORUM doporučuje:
Pozor na úpal a úžeh

Slunce a teplé počasí mohou mít na svědomí také častou komplikaci letních dní – úpal a úžeh, které mezi sebou lidé často zaměňují. Úpal je vlastně selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Úžeh má pro změnu na svědomí pouze přímé sluneční záření, a v tomto případě mluvíme o přehřátí mozku. Stačí k němu i krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse