vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Škola je tu! Tipy pro rodiče školáků

2. září 2013

Škola je tu! Tipy pro rodiče školáků

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: školák školní rok rodiče děti škola

preventan-mimiforum-banner

Nový školní rok právě začíná. Pokud chcete, aby proběhl co nejvíce v klidu, řiďte se několika jednoduchými tipy. 

MaxIQ

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE!

Prázdniny jsou definitivně pryč a nový školní rok je tu. A tak po volném prázdninovém režimu přichází opět pravidelné ranní vstávání, učení, družina, kroužky a další povinnosti. Ne každý školák je z této představy nadšený, a než si zvykne na změnu režimu, může to přidat vrásky na čele i rodičům, pro které je toto období velmi náročné.

Aktivně se zajímejte

Hned na začátku školního roku se aktivně zajímejte, jak bude vypadat. Zjistěte si, kdy jsou jaké prázdniny a dny volna, jaké akce škola chystá, má-li je vypsané dopředu. Pomůže vám to při plánování aktivit i dnů dovolené. Potom se vám nestane, že by vás termín podzimních či jarních prázdnin překvapil. Zjistěte a zapište si také kontakty na školu, ředitele a třídního učitele. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Dohlížejte na prospěch i úkoly

Některé děti jsou samostatnější, jiné méně. S některými se musíte učit, jiné to zvládají samy. V obou případech se ale vyplatí na úkoly dohlížet – vědět, jaké dítě dostává a zda je udělalo. Čas od času se zajímejte o prospěch, zkontrolujte známky. Nebudete se pak děsit na třídních schůzkách, že vše není podle vašich představ. S dítětem o škole mluvte, řešte s ním průběžně potíže, které má a nabídněte mu pomoc. Díky tomu pak máte naději, že budete mít klidné pololetí a konec školního roku.

Škola na prvním místě

Aby to ve školním roce dobře fungovalo, dbejte na priority. Dítě by mělo vědět, že škola je na prvním místě. Až po ní přichází zábava, kroužky a kamarádi. Trvejte na to, aby se pořadí dodržovalo, ušetříte si tak spoustu nervů a starostí.

Dostatečný spánek

Aby mozek dítěte ve škole fungoval naplno, dítě bylo svěží, odpočaté a mohlo se maximálně soustředit, je třeba, aby dostatečně spalo. I když záleží na věku školáka, průměrně se mluví o deseti hodinách spánku denně. Od začátku školního roku dohlížejte na to, aby dítě chodilo do postele včas a mělo pro nerušený spánek vhodné podmínky – temnou a dobře větranou, nepřetopenou místnost, a aby jej nic nerušilo. Dostatek spánku však dodržujte i vy. Když budete dostatečně odpočinutá, budete plná energie, lépe naladěná a méně nervózní i ve stresových situacích s dětmi.

tema-tydne-skola-je-tu-ii-sh-nahled Podpora a otevřenost

Nástup do školy může být pro děti velmi stresujícím obdobím. Průzkumy dokonce ukazují, že přes 85 % školáků je ve stresu. Proto je třeba, aby jim rodiče byli oporou. Dejte dětem jasně najevo, že jste tu pro ně a mohou se na vás kdykoli obrátit – a to s jakýmkoli problémem. O věcech mluvte otevřeně, buďte dětem partnery, na které se mohou spolehnout. Není nic horšího než rodiče, kteří se nezajímají, anebo školáky ihned odbudou, když se jim přijdou svěřit. Děti pak zažívají zbytečný strach, stres a své problémy mohou řešit jinak – záškoláctvím, alkoholem, drogami apod.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse