vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?

10. září 2018

Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: horečka nemoc škola chřipka imunita

preventan-mimiforum-banner

S nástupem do škol a školek začínají na děti nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první setkání s kolektivním zařízením důkladně prověří sílu dětské imunity.Ale i pro starší děti znamená návrat do kolektivu často zdánlivě nekonečný kolotoč nemocí z nachlazení. Jak to zvládnout?

Návrat po letních prázdninách je tak pro děti zátěžovým testem. V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře,větší skupina dětí na malém místě v uzavřené místnosti je pro šíření virů přímo ideální. Děti navíc nemají často z domova vypěstované správné hygienické návyky, nejsou vždy důsledné v mytí rukou a šíří potom nákazu mezi sebou. Šíření virů a bakterií nahrává i změna počasí, které je zkraje podzimu velmi proměnlivé, takže odhadnout správné oblečení není vždy jednoduché. Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku. 

 

Tip MIMIFORA:

Choďte s dětmi ven a jezte ovoce! Na imunitu totiž příznivě působí dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pestrá a vyvážená strava. Důležitý je dostatek vitaminů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.

 

Odhalte nemoc včas!

Nejčastěji se mezi dětmi vyskytují infekční onemocnění, která bývají souhrnně označována jako infekce dýchacích cest nebo nemoci z nachlazení. Jedná se o virové infekce, které postihují populaci v chladných měsících roku, mají lehký průběh a trvají asi 7 dnů od počátku prvních příznaků. Mezi typické projevy patří rýma, škrábání v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů. Při léčbě je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání podložit malému pacientovi hlavu a záda. Dostatečné množství tekutin je samozřejmostí – chutnat mu bude určitě například čaj s medem a šťávou z pečeného citronu. Případnou horečku můžete snížit ochlazováním vlažnou vodou a nasazením léků proti horečce (např. Paralen, Ibalgin). 

 

Proti chřipce se očkujte

Na podzim jsou ale děti ohroženy i chřipkou, kterou často s nachlazením zaměňujeme. Chřipka je však mnohem vážnější a vysoce nakažlivé onemocnění. Vyznačuje se náhlým nástupem, je doprovázena vysokou horečkou a dráždivým kašlem a rizikovým skupinám a dětem může způsobit závažné zdravotní komplikace. V případě chřipky je možné nemoci předcházet a využít možnost očkování.

 

deti-a-rodina-skola-a-prvni-nemoci-ii-sh-nahledMalý manuál, jak na to

  • Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou na ně antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky, např. tlumením bolesti a horečky.

  • Horečka je nepříjemná a kvůli nebezpečí výskytu febrilních křečí může být u malých dětí i nebezpečná. Nejčastěji užívané látky snižující tělesnou teplotu při horečce a tlumící bolest jsou paracetamol a ibuprofen. Výhodou obou je existence lékových forem vhodných i pro úplně malé děti (např. suspenze Ibalgin Baby pro děti již od věku tří měsíců, případně čípky Paralen 100 pro děti s hmotností nad 7 kg).

  • U menších dětí pediatři upřednostňují léky ve formě čípků, sirupů a kapek. Teprve, když mají jistotu, že dítě je schopno bez problému polykat tablety, volí tuto formu.

  • Vždy však dodržujte zásady správného podávání léků či rady lékaře!

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse