vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Skalní města a světničky: Tipy na výlet

15. března 2013

Skalní města a světničky: Tipy na výlet

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: pískovec světnička Skalní město skály výlet

preventan-mimiforum-banner

Nádherné útvary většinou pískovcových skal rozprostřené v krajině. Romantická zákoutí, ale i divoké rokle. To jsou skalní městečka, která jsou na začátku jara ideálním tipem na výlet.

Kolagen Farmax

· Obsahuje v 1 tobolce 85 mg účinné látky.
· Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu.

kolagen-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

Skalní město Adršpach

Největší a nejdivočejší skalní město v rámci střední Evropy. Nádherná krajina Adršpašsko-teplických skal na severu východních Čech nabízí řadu fascinujících zákoutí. Kromě pěší procházky na vás čekají i menší sportovní výkony. Některá místa jsou totiž dostupná jen po žebřících. Rozhodně se však vyplatí je navštívit. Nabízejí totiž věci, jaké byste nečekala. Například po vysoko položeném skalním jezírku vás převeze na pramici převozník. Loďku si ve skalním městě můžete i vypůjčit a vydat se na romantickou projížďku.

Hruboskalské skalní město

Pět kilometrů východně od Turnova, v Českém ráji, leží Hruboskalské skalní město. Jde o třetí největší přírodní rezervaci v rámci Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Najdete zde více než 400 věží, z nichž některé dosahují až padesátimetrové výšky. Nejvyššími a nejznámějšími skalními věžemi jsou Kapelník a Taktovka, Maják, Dračí zub a Dračí věž.
Rokle a soutěsky na okraji vytváří romantická zákoutí. V jedné z nich je upraveno tzv. Adamovo lože. K návštěvníky oblíbeným místům patří skalní vyhlídky a arboretum Bukovina.

tip-na-vylet-skalni-mesta-ii-cz-nahled

Skalní město Ostaš

U Police nad Metují na vás čeká další skalní město – Ostaš. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skládá se ze dvou menších měst – Horního a Dolního Labyrintu. Po modré značce se dostanete do Horního labyrintu, a to po cestě kolem nádherných skalních útvarů a divokých roklí. Zelená trasa vede Dolního labyrintu. Zde na vás čekají další krásné pískovcové útvary, a také sluj Českých bratří, kde se údajně tajně scházeli evangelíci k bohoslužbám v době rekatolizace. Pokud patříte mezi horolezce, nadchne skalní město i vás. Nabízí totiž víc jak pět set výstupových cest.

Drábské světničky

Patří mezi nejoblíbenější místa Českého ráje a najdete je pouhých 75 km od Prahy. Sedm pískovcových skal vysokých až 141 m je propojeno železnými můstky a schody a nabízí překrásný výhled na okolní krajinu. Pokud budete mít štěstí a dobrou viditelnost, můžete dohlédnout až na Ještěd. Původně zde stával skalní hrad a zbytky některých místností je možné prohlédnout si dodnes. 

MIMIFORUM zjistilo:
Co jsou to skalní města

– Používá se jako označení oblasti (většinou) pískovcových skal.
 – Jde o vrcholné dílo přírody v tvorbě skal. Nachází se tu soustava věží, stěn, mostů a jiných skalních útvarů. To vše je odděleno úzkými puklinami, žleby a soutěskami.
 – Rozkládá se na poměrně velké ploše a mezi jednotlivými skalami je možné volně procházet.
 – Většina skalních měst u nás je chráněná.
 – Kromě pískovcových skalních měst jich najdete i několik, která jsou například ze žuly, anebo z vápence.

Text: asm
Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse